Trwa ładowanie...
d1h47pf
IAR

Otwarto Gotthard-Basistunnel - najdłuższy tunel kolejowy na świecie

Najdłuższy i, jak zapewniają konstruktorzy, najbezpieczniejszy tunel kolejowy na świecie został oddany do użytku. W południe 1 czerwca 2016 r. wjechał do niego pierwszy pociąg pasażerski. Dzieło stulecia - tak nazwał tunel Gotarda prezydent Szwajcarii, Johan Schneider- Amman.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Otwarto Gotthard-Basistunnel - najdłuższy tunel kolejowy na świecie
(Alp Transit Gotthard AG)
d1h47pf

Najdłuższy i, jak zapewniają konstruktorzy, najbezpieczniejszy tunel kolejowy na świecie został oficjalnie oddany do użytku. W południe 1 czerwca 2016 r. wjechał do niego pierwszy pociąg pasażerski. - Dzieło stulecia - tak nazwał tunel Gotarda prezydent Szwajcarii, Johan Schneider-Amman.

Pociąg pasażerski pokonuje 57-kilometrowy tunel, jadąc z prędkością do 200 km/h, w 17 minut. Budowa, trwająca 17 lat, pochłonęła ponad 12 miliardów franków. Dzięki niemu powstało bezpośrednie połączenie kolejowe od Morza Północnego do Morza Śródziemnego *- od Rotterdamu przez Genuę, Zurych do Mediolanu. Podróż z Zurychu do Mediolanu będzie trwała 3,5 godziny. Szwajcarskie Koleje Federalne SBB mają jeszcze pół roku na próbny ruch, zanim *11 grudnia 2016 tunel zostanie udostępniony szerokiej publiczności.

Władze Szwajcarii zakładają, że uruchomienie go zmniejszy wielogodzinne korki, które tworzą się na autostradzie, która prowadzi do włoskiej części Szwajcarii i dalej do Włoch. W uroczystym otwarciu tunelu wzięło udział ponad tysiąc gości, w tym niemiecka kanclerz Angela Merkel, prezydent Francji Francois Holland i premier Włoch Mateo Renzi. Nad bezpieczeństwem czuwało ponad 2 tysiące policjantów i żołnierzy - na lądzie i w powietrzu.
Zobacz też: Najdłuższy tunel powstał w Europie

udm

d1h47pf

Podziel się opinią

Share
d1h47pf
d1h47pf