Trwa ładowanie...
12-09-2011 12:28

Paklenica. Z wizytą w parku narodowym w Chorwacji

3617 ha powierzchni zajmuje tu jeden z największych kompleksów leśnych wybrzeży Morza Śródziemnego (1840 ha) oraz dwa bardzo malownicze kaniony – Velika i Mala Paklenica, w których można obserwować bardzo ciekawe zjawiska krasowe. Paklenica to magiczne miejsce.

Share
Paklenica. Z wizytą w parku narodowym w ChorwacjiŹródło: © Fotolyse - Fotolia.com
d4gc7uy

Założony w 1949 r. Park Narodowy Paklenica rozciąga się na północny wschód od wybrzeża Adriatyku od miejscowości Starigrad-Paklenica i obejmuje część Velebitu. 3617 ha powierzchni zajmuje tu jeden z największych kompleksów leśnych wybrzeży Morza Śródziemnego (1840 ha) oraz dwa bardzo malownicze kaniony – Velika i Mala Paklenica, w których można obserwować bardzo ciekawe zjawiska krasowe.

Większy kanion ma 14 km długości. Dołem płynie potok Velika Paklenica, od którego cały kanion bierze nazwę. Potok ten w czasach suszy zanika całkowicie, ale za to poziom wody w okresach deszczowych jest wysoki i wartki. Ściany kanionu są bardzo strome i wysokie (ok. 400 m), co przyciąga tutaj miłośników wspinaczki górskiej. Najszerszy (714 m) jest w miejscu nazywanym Anica Kuk. Mala Paklenica jest niższa i krótsza, a od Velikiej Paklenicy oddziela ją płaskowyż położony na wysokości ok. 500 m n.p.m., który nie wchodzi już w obręb parku.

Na terenie Parku Narodowego Paklenica rośnie ok. 700 gatunków roślin, z czego ponad 30 endemicznych. Najpopularniejsze z nich są dwa gatunki dzwonków – Campanula fenestrellata i Campanula waldsteiniana. Tutejsze lasy tworzą głównie dęby ostrolistne (Quercus illex) oraz buki.

d4gc7uy

Świat fauny najliczniej jest reprezentowany przez owady. Występują tutaj m.in. rzadkie chrząszcze z rodziny biegaczowatych – Carabus croaticus i Carabus creutzeri, a także ponad 80 gatunków motyli. Licznie reprezentowane są też gady, płazy oraz ptaki. Spośród ponad 200 gatunków ptaków najciekawszy niewątpliwie jest rzadko gdzie indziej spotykany sęp płowy oraz sokół wędrowny gnieżdżący się na zboczach kanionów Wielkiej i Małej Paklenicy. Ze ssaków należy wymienić żbika, niedźwiedzia i jelenia.

Park znajduje się blisko Jadranskiej Magistrali, tuż nad Adriatykiem, czyli w pobliżu miejsc często przez turystów odwiedzanych, dlatego czesto przybywają tutaj wycieczki zorganizowane oraz indywidualne. Park Paklenica proponuje bardzo rzadkie w Chorwacji możliwości uprawiania górskiej turystyki pieszej, w czasie wędrówki można odwiedzić dwa znajdujące się na trasie schroniska.


d4gc7uy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gc7uy
d4gc7uy