Trwa ładowanie...

Pałac Izraela Poznańskiego. Jedna z największych pereł Łodzi odzyskała dawny blask

To jeden z najbardziej reprezentacyjnych i najcenniejszych zabytków w mieście, często nazywany łódzkim Luwrem. Właśnie zakończył się jego remont, który pochłonął bajońską sumę. Pałac przedstawia się fenomenalnie!

Pałac Izraela Poznańskiego po remonciePałac Izraela Poznańskiego po remoncieŹródło: Urząd Miasta Łodzi, fot: Sebastian Glapiński
d11w23l
d11w23l

Pałac Izraela Poznańskiego jest ikoną trzeciego największego miasta w Polsce, a aktualnie w zabytku znajduje się siedziba Muzeum Miasta Łodzi. Historia obiektu rozpoczęła się w 1877 r., kiedy to Izrael Kalmanowicz Poznański kupił dom stojący na rogu ulic Ogrodowej i Stodolnianej. Budynek został po latach przekształcony w imponujący pałac.

Twórcą pierwszego projektu, który powstał w 1888 r., jest Hilary Majewski. Po dekadzie obiekt został zmodyfikowany i rozbudowany przez architekta ze Stuttgartu Juliusza Junga i inżyniera Dawida Rosenthala. Obecną formę architektoniczną fasad oraz wnętrz pałac otrzymał dopiero po przebudowie w latach 1901-1903. I mimo że przez ostatnie niemal 120 lat zabytek remontowano - tak zaawansowanych prac rewitalizacyjnych, jak przez ostatnie dwa lata, nie dokonywano.

Pałac Izraela Poznańskiego – remont pochłonął miliony złotych

Jak wyjaśnia magazyn WhiteMAD, prace remontowe objęły naprawę elewacji, remont balkonów, konserwację gzymsów, sztukaterii, balustrad, detali architektonicznych, figur wieńczących fasadę, izolację fundamentów oraz wymianę pokrycia dachu i rynien. Podczas prac wymieniono też stolarkę okienną i przywrócono wejście do budynku od strony ulicy Zachodniej.

Pałac Izraela Poznańskiego po remoncie Urząd Miasta Łodzi
Pałac Izraela Poznańskiego po remoncieŹródło: Urząd Miasta Łodzi

Co ciekawe, podczas prac remontowych udało się odkryć wiele nieznanych wcześniej elementów, w tym m.in. zasypane okna piwnic od strony ul. Ogrodowej i okładzinę z różowego piaskowca. Koszt przywrócenia blasku zabytkowi wyniósł niemal 40 mln zł.

d11w23l

Nowa wystawa w podziemiach pałacu

Mieszkańcy i turyści, którzy zdecydują się odwiedzić zabytek, zobaczą go nie tylko w odświeżonej odsłonie, ale też będą mogli zapoznać się z nową wystawą, prezentującą historię Łodzi oraz regionu.

– Na ekspozycji znajdziemy dzieje miasta, które w bezprecedensowy sposób w skali światowej, w ciągu kilkudziesięciu lat awansowało z szeregu małych, lokalnych ośrodków miejskich o charakterze rzemieślniczo-rolniczym do grona wielkich metropolii europejskich – zachęca do odwiedzin Sławomir Mikołajczyk, p.o. dyrektora Muzeum Miasta Łodzi.

d11w23l

Źródło: Magazyn WhiteMAD

Odkrycie w Kosinie. Remontowali Kościół, odkryli XVIII-wieczną inskrypcję

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d11w23l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11w23l