Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Pałac Izraela Poznańskiego. Jedna z największych pereł Łodzi odzyskała dawny blask

To jeden z najbardziej reprezentacyjnych i najcenniejszych zabytków w mieście, często nazywany łódzkim Luwrem. Właśnie zakończył się jego remont, który pochłonął bajońską sumę. Pałac przedstawia się fenomenalnie!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pałac Izraela Poznańskiego po remoncie
Pałac Izraela Poznańskiego po remoncie (Urząd Miasta Łodzi, Fot: Sebastian Glapiński)

Pałac Izraela Poznańskiego jest ikoną trzeciego największego miasta w Polsce, a aktualnie w zabytku znajduje się siedziba Muzeum Miasta Łodzi. Historia obiektu rozpoczęła się w 1877 r., kiedy to Izrael Kalmanowicz Poznański kupił dom stojący na rogu ulic Ogrodowej i Stodolnianej. Budynek został po latach przekształcony w imponujący pałac.

Twórcą pierwszego projektu, który powstał w 1888 r., jest Hilary Majewski. Po dekadzie obiekt został zmodyfikowany i rozbudowany przez architekta ze Stuttgartu Juliusza Junga i inżyniera Dawida Rosenthala. Obecną formę architektoniczną fasad oraz wnętrz pałac otrzymał dopiero po przebudowie w latach 1901-1903. I mimo że przez ostatnie niemal 120 lat zabytek remontowano - tak zaawansowanych prac rewitalizacyjnych, jak przez ostatnie dwa lata, nie dokonywano.

Pałac Izraela Poznańskiego – remont pochłonął miliony złotych

Jak wyjaśnia magazyn WhiteMAD, prace remontowe objęły naprawę elewacji, remont balkonów, konserwację gzymsów, sztukaterii, balustrad, detali architektonicznych, figur wieńczących fasadę, izolację fundamentów oraz wymianę pokrycia dachu i rynien. Podczas prac wymieniono też stolarkę okienną i przywrócono wejście do budynku od strony ulicy Zachodniej.

Pałac Izraela Poznańskiego po remoncie Urząd Miasta Łodzi
Pałac Izraela Poznańskiego po remoncie (Urząd Miasta Łodzi )

Co ciekawe, podczas prac remontowych udało się odkryć wiele nieznanych wcześniej elementów, w tym m.in. zasypane okna piwnic od strony ul. Ogrodowej i okładzinę z różowego piaskowca. Koszt przywrócenia blasku zabytkowi wyniósł niemal 40 mln zł.

Slot

Nowa wystawa w podziemiach pałacu

Mieszkańcy i turyści, którzy zdecydują się odwiedzić zabytek, zobaczą go nie tylko w odświeżonej odsłonie, ale też będą mogli zapoznać się z nową wystawą, prezentującą historię Łodzi oraz regionu.

– Na ekspozycji znajdziemy dzieje miasta, które w bezprecedensowy sposób w skali światowej, w ciągu kilkudziesięciu lat awansowało z szeregu małych, lokalnych ośrodków miejskich o charakterze rzemieślniczo-rolniczym do grona wielkich metropolii europejskich – zachęca do odwiedzin Sławomir Mikołajczyk, p.o. dyrektora Muzeum Miasta Łodzi.

Slot

Źródło: Magazyn WhiteMAD

Odkrycie w Kosinie. Remontowali Kościół, odkryli XVIII-wieczną inskrypcję

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share
Slot