Trwa ładowanie...
d2u0jh5
Artykuł sponsorowany
lwów

Pałac Potockich we Lwowie. Miasto niezwykle bliskie sercu Polaków

Lwów – miasto niezwykle bliskie sercu Polaków. Przed wojną był trzecim ważnym miastem po Warszawie i Krakowie. Do dziś w świadomości wielu Polaków Lwów jest "ich" miastem. Sprawdziliśmy, dlaczego warto tam pojechać. Pałac Potockich we Lwowie zachwyca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lwowskie Stare Miasto wpisane jest na listę UNESCO
Lwowskie Stare Miasto wpisane jest na listę UNESCO (Mat. prasowe)
d2u0jh5

Lwów – zabytkowe serce Ukrainy

Wbrew pozorom to nie Kijów, który ma naprawdę wiele do zaoferowania, ale Lwów może poszczycić się największą liczbą ukraińskich zabytków. Szacuje się, że połowa wszystkich zabytków Ukrainy znajduje się właśnie w tym mieście. Lwowskie Stare Miasto wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i to właśnie tu przede wszystkim kieruje swe kroki większość turystów. Polacy nadal tu odnajdują ślady swoich przodków. Jednak nie można zapomnieć, że od kilkudziesięciu lat miasto należy do Ukrainy i to jej ducha czuć tu najbardziej. Mimo to warto odwiedzić to niezwykłe, pamiętające złote czasy przedwojennej kultury miasto.

d2u0jh5

Lwów – co zobaczyć

Pałac Potockich to zachwycająca budowla postawiona, a jakże, dla słynnego polskiego rodu Potockich. Zachwyca swoją doskonałością, delikatnymi zdobieniami i wielkością. To prawdopodobnie najsłynniejszy pałac lwowski. Niestety historia nie obeszła się z nim łaskawie. Część gruntów sprzedano, a pałac podzielono.

Cmentarz Obrońców Lwowa to wydzielona część Cmentarza Łyczakowskiego, miejsce spoczynku wielu polskich żołnierzy walczących o Lwów w 1918 roku oraz poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w roku 1920. Znaczenie Cmentarza Łyczakowskiego jest tak duże, jak warszawskich Powązek. Cmentarz Obrońców Lwowa Polakom lepiej znany jest jako Cmentarz Orląt Lwowskich.

Katedra ormiańska z zewnątrz może nie zachwyca, ale wnętrze całkowicie rekompensuje pierwsze nie najlepsze wrażenie. Wyraźny wpływ sztuki wschodniej zachwyca ogromem barw, przepychem i bogatą architekturą. Bywalcy polecają udanie się do katedry w czasie nabożeństwa. Można nie rozumieć języka ormiańskiego, a i tak będzie to niezwykłe przeżycie.

d2u0jh5

Skansen Gaj Szewczenki to niezwykłe muzeum pod gołym niebem, gdzie można zobaczyć, jak żyli kiedyś mieszkańcy Ukrainy. Na zwiedzanie warto zarezerwować co najmniej pół dnia, a najlepiej cały. Z głodu nie padniemy, bo w skansenie funkcjonuje kuźnia z kozacką kuchnią.

Spacer po Starym Mieście to obowiązkowy punkt programu polskiego turysty. Warto uważnie się rozglądać, bo na murach zachowało się sporo napisów w języku polskim. Z roku na rok jest ich coraz mniej, tym bardziej warto ich wypatrywać.

Lwów – jak dojechać

Najszybsze przewozy międzynarodowe to oczywiście lotnicze, ale najtańsze to przewozy autokarowe. Polecamy ten sposób podróżowania jako wygodny i bardzo tani. Bilety autokarowe są aż sześć razy tańsze od lotniczych. Jeśli chcemy kupić bilety online (można to zrobić na stronie transpomat.pl), musimy pamiętać o konieczności wydrukowania otrzymanego na e-mail biletu w postaci pliku PDF.

A jak kształtują się ceny i czas podróży z największych polskich miast, według portalu BiletyAutokarowe.pl:

Warszawa – Lwów: czas podróży – około 10 godzin, cena – 60 – 75 złotych.
Gdańsk – Lwów: czas podróży – około 20 godzin, cena – 140 – 150 złotych.
Kraków – Lwów: czas podróży – 8 godzin, cena – 50 – 100 złotych.
Katowice – Lwów: czas podróży – około 10 godzin, cena – 66 – 90 złotych.

d2u0jh5

Podziel się opinią

Share
d2u0jh5
d2u0jh5