Pałac Potockich we Lwowie. Miasto niezwykle bliskie sercu Polaków
Lwów – miasto niezwykle bliskie sercu Polaków. Przed wojną był trzecim ważnym miastem po Warszawie i Krakowie. Do dziś w świadomości wielu Polaków Lwów jest "ich" miastem. Sprawdziliśmy, dlaczego warto tam pojechać. Pałac Potockich we Lwowie zachwyca.
08.04.2019 | aktual.: 26.10.2019 18:23
#
Wbrew pozorom to nie Kijów, który ma naprawdę wiele do zaoferowania, ale Lwów może poszczycić się największą liczbą ukraińskich zabytków. Szacuje się, że połowa wszystkich zabytków Ukrainy znajduje się właśnie w tym mieście. Lwowskie Stare Miasto wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i to właśnie tu przede wszystkim kieruje swe kroki większość turystów. Polacy nadal tu odnajdują ślady swoich przodków. Jednak nie można zapomnieć, że od kilkudziesięciu lat miasto należy do Ukrainy i to jej ducha czuć tu najbardziej. Mimo to warto odwiedzić to niezwykłe, pamiętające złote czasy przedwojennej kultury miasto.
Lwów – co zobaczyć
Pałac Potockich to zachwycająca budowla postawiona, a jakże, dla słynnego polskiego rodu Potockich. Zachwyca swoją doskonałością, delikatnymi zdobieniami i wielkością. To prawdopodobnie najsłynniejszy pałac lwowski. Niestety historia nie obeszła się z nim łaskawie. Część gruntów sprzedano, a pałac podzielono.
Cmentarz Obrońców Lwowa to wydzielona część Cmentarza Łyczakowskiego, miejsce spoczynku wielu polskich żołnierzy walczących o Lwów w 1918 roku oraz poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w roku 1920. Znaczenie Cmentarza Łyczakowskiego jest tak duże, jak warszawskich Powązek. Cmentarz Obrońców Lwowa Polakom lepiej znany jest jako Cmentarz Orląt Lwowskich.
Katedra ormiańska z zewnątrz może nie zachwyca, ale wnętrze całkowicie rekompensuje pierwsze nie najlepsze wrażenie. Wyraźny wpływ sztuki wschodniej zachwyca ogromem barw, przepychem i bogatą architekturą. Bywalcy polecają udanie się do katedry w czasie nabożeństwa. Można nie rozumieć języka ormiańskiego, a i tak będzie to niezwykłe przeżycie.
Skansen Gaj Szewczenki to niezwykłe muzeum pod gołym niebem, gdzie można zobaczyć, jak żyli kiedyś mieszkańcy Ukrainy. Na zwiedzanie warto zarezerwować co najmniej pół dnia, a najlepiej cały. Z głodu nie padniemy, bo w skansenie funkcjonuje kuźnia z kozacką kuchnią.
Spacer po Starym Mieście to obowiązkowy punkt programu polskiego turysty. Warto uważnie się rozglądać, bo na murach zachowało się sporo napisów w języku polskim. Z roku na rok jest ich coraz mniej, tym bardziej warto ich wypatrywać.
Lwów – jak dojechać
Najszybsze przewozy międzynarodowe to oczywiście lotnicze, ale najtańsze to przewozy autokarowe. Polecamy ten sposób podróżowania jako wygodny i bardzo tani. Bilety autokarowe są aż sześć razy tańsze od lotniczych. Jeśli chcemy kupić bilety online (można to zrobić na stronie transpomat.pl), musimy pamiętać o konieczności wydrukowania otrzymanego na e-mail biletu w postaci pliku PDF.
A jak kształtują się ceny i czas podróży z największych polskich miast, według portalu BiletyAutokarowe.pl:
Warszawa – Lwów: czas podróży – około 10 godzin, cena – 60 – 75 złotych.
Gdańsk – Lwów: czas podróży – około 20 godzin, cena – 140 – 150 złotych.
Kraków – Lwów: czas podróży – 8 godzin, cena – 50 – 100 złotych.
Katowice – Lwów: czas podróży – około 10 godzin, cena – 66 – 90 złotych.