Trwa ładowanie...
d3j8eo7
12-09-2007 12:29

Park Narodowy Kornati

Obejmuje on archipelag Kornati – jeden z najpiękniejszych kompleksów wysp na całym Morzu Śródziemnym. Cały archipelag liczy ok. 140 wysp i wysepek, które często są po prostu wystającymi z morza skałami. Do parku należy także otaczające wyspy morze.

d3j8eo7
d3j8eo7

Założony został w 1980 r. na powierzchni 234 km2. Obejmuje on archipelag Kornati – jeden z najpiękniejszych kompleksów wysp na całym Morzu Śródziemnym. Cały archipelag liczy ok. 140 wysp i wysepek, które często są po prostu wystającymi z morza skałami. Do parku należy także otaczające wyspy morze (do jednej morskiej mili od brzegu).

Obszar lądowy parku liczy zaledwie 69 km2, a nazwa archipelagu pochodzi od jego największej wyspy – Kornat (32,5 km2), długiej na 25 km i szerokiej na 2,4 km. Najwyższy szczyt wyspy Kornat – Metlina – ma 237 m n.p.m. Między długimi i stromymi brzegami wysp można obserwować liczne klify i malownicze zatoczki. Wyspy archipelagu zbudowane są głównie z wapienia, dlatego też znajduje się tu wiele jaskiń, grot, szczelin, wąwozów, kotłów krasowych itp. Jasno-złoty kolor wapienia wraz z nieskażonym błękitem wody i nieba tworzą typowy dla Adriatyku krajobraz i niepowtarzalną atmosferę.

Wyspy są bezludne, przybywają na nie jedynie miłośnicy nurkowania, żeglarstwa i niczym nieskażonej nadmorskiej przyrody oraz ciszy i słońca. Na wyspach nie ma żadnych źródeł słodkiej wody, jedynie w grotach i zagłębieniach skalnych czasami zatrzymuje się deszczówka. Panuje tutaj łagodny, śródziemnomorski klimat, co wraz z wapiennym podłożem stanowiłoby idealne warunki do uprawy oliwek, fig, winorośli czy owoców cytrusowych. Jednak ten sam suchy klimat powoduje, że na wyspach prawie nie występuje roślinność – poza trawą i makią. Ciekawą, wyrastającą spomiędzy szczelin nasłonecznionych skał rośliną jest endemiczny chaber Centaurea ragusina. Na niektórych wyspach zachowały się niewielkie lasy z dębem ostrolistnym i jesionem mannowym (Orno quercetum ilicis).

Ze względu na niezbyt bujną roślinność nie występują tutaj prawie żadne zwierzęta lądowe poza jaszczurkami i rzadkimi na tych terenach zającami szarakami lub kunami. Ciekawy jest natomiast świat ptaków – na skalistych klifach Kornatów pojawiają się gołębie, mewy srebrzyste, jeżyki, kormorany czubate, rarogi górskie i puchacze. Flora i fauna morska jest natomiast bardzo interesująca.

d3j8eo7

To o tyle ciekawa informacja, że w parku łatwo ten świat podwodny obserwować (nawet bez konieczności nurkowania). Wody na terenie parku są czyste, a dno w znacznych partiach tworzą nieporośnięte skały wapienne, dzięki czemu nawet z łodzi widać jak na dłoni przepływające ryby. W wodach wokół wysp występuje aż 346 gatunków i podgatunków roślin morskich. Świat zwierzęcy reprezentuje 295 gatunków i jednostek taksonomicznych niższego rzędu. Oczywiście najliczniej reprezentowane są mięczaki. Jest ich około 95 gatunków, m. in. ośmiornice, kalmary, mątwy i langusty. Z ryb, których jest tutaj ok. 65 gatunków, warto wspomnieć o trzech gatunkach skorpen, a także o kongerach, doradach i strzępielach.

Ponadto występuje tu też 25 gatunków gąbek, 23 gatunki stawonogów i 12 gatunków parzydełkowców, np. koral żółty (Parazoanthus axinaellae) i przepiękny koral czerwony (Corralium rubrum). Spotkać tu można również szkarłupnie – rozgwiazdy, strzykwy (zwane popularnie ogórkami morskimi) i wiele innych. Ciekawostką są też pojawiające się czasami delfiny. Wody Parku Kornati, a szczególnie zatoczki przy wyspach, należą do najbogatszych terenów rybackich w Chorwacji. Jednak łowienie ryb jest tutaj zabronione.

_ Źródło: Bezdroża _


d3j8eo7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j8eo7