Paryż - ciemna strona najpopularniejszego miasta świata
Paryż nazywa się miastem miłości, a jego przesłodzony wizerunek najbardziej romantycznego miejsca na świecie obecny jest mediach, przewodnikach, literaturze czy filmie. Dziś jednak proponujemy porzucić stereotypowe myślenie o stolicy Francji i odkryć jego mroczną stronę. Przedstawimy 6 najmniej romantycznych miejsc w Paryżu.
Paryż nazywa się miastem miłości, a jego przesłodzony wizerunek najbardziej romantycznego miejsca na świecie obecny jest mediach, przewodnikach, literaturze czy filmie. Dziś jednak proponujemy porzucić stereotypowe myślenie o stolicy Francji i odkryć jego mroczną stronę. Przedstawimy 6 najmniej romantycznych miejsc w Paryżu.
Pod ulicami Paryża znajduje się jedna z najbardziej przerażających atrakcji Francji - katakumby, które powstały w sieci korytarzy w dawnych kamieniołomach Denfert-Rochereau, pochodzących z czasów cesarstwa rzymskiego. Pod koniec XVIII wieku z powodów sanitarnych zaczęto znosić tu zwłoki z paryskich cmentarzy. Nie minęło dużo czasu i w XIX wieku przekształcono podziemne cmentarzysko w atrakcję turystyczną - ściany wyłożone czaszkami i kośćmi robią ogromne wrażenie. Nie polecamy ciepiącym na klaustrofobię - już spiralne schody prowadzące głęboko pod ziemię mogą wywołać napad lęku.
Mroczne atrakcje Paryża - Place de la Concorde
Place de la Concorde *znajduje się w samym sercu Paryża. W jego centralnej części stoi obelisk pochodzący ze świątyni w Luksorze, a podarowany w 1831 roku przez egipskiego wicekróla Muhammada Alego. To doskonałe miejsce dla fotografów - widać stąd Luwr, Łuk Triumfalny, Pałac Burbonów i kościół świętej Magdaleny. Nazwa tego miejsca oznacza Plac Zgody, ale nie dajmy się zwieść - współczesna nazwa została nadana, by zatrzeć nieprzyjemne wspomnienia z minionych czasów. Podczas Rewolucji Francuskiej plac był jednych z *najkrwawszych miejsc w mieście. Osoby obsługujące gilotynę, która została ustawiona przy wejściu do Ogrodów Tuilerie, odebrały życie ponad 1300 osobom! Ostatnie tchnienie wydali tu m.in. król Ludwik XVI, Maria Antonina i ten, który posłał najwięcej ludzi pod ostrze gilotyny - Maksymilian Robespierre. Większość egzekucji odbywała się na oczach ludu.
Mroczne atrakcje Paryża - Muzeum Dupuytren
Osobom o wrażliwych żołądkach nie polecamy także Muzeum Dupuytren, w którym zgromadzono eksponaty obrazujące zmiany anatomiczne wywołane przez choroby i wady rozwojowe. Atrakcja, która znajduje się w pobliżu stacji metra Cluny - La Sorbonne, powstała już w pierwszej połowie XIX wieku i niezmiennie cieszy się dużą popularnością. Do ciekawszych eksponatów należy m.in. mózg spreparowany przez słynnego francuskiego anatoma Paula Broca.
Mroczne atrakcje Paryża - Muzeum Kanalizacji
Ani krztyny romantyzmu nie ma Muzeum Kanałów Paryskich. Historia kanalizacji w stolicy Francji, której można się dowiedzieć wąchając przy tym smród ścieków, z pewnością jest godna podziwu - sięga aż 1370 roku, ale nie polecamy zabierać na wycieczkę do osobliwego muzeum swojej drugiej połówki.
Mroczne atrakcje Paryża - Conciergerie
Conciergerie to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli nad Sekwaną, która jest nieodłącznym elementem paryskiej panoramy i znajduje się na wyspie Cite. Choć zachwyca architekturą, jej historia mrozi krew w żyłach. Podczas rewolucji francuskiej nazywano ją _ l’antichambre de la guillotine _, czyli przedpokój gilotyny. Znajdował się tu bowiem Trybunał Rewolucyjny i więzienie, w którym trzymano takie osobistości jak Marię Antoninę, Dantona czy Robespierre'a.
Mroczne atrakcje Paryża - cmentarze
Ostatnia propozycja to francuskie cmentarze, które wbrew pozorom tętnią życiem. Spotkamy tu spacerujących paryżan, turystów z aparatami fotograficznymi i artystów szkicujących obrazy. Szczególnie warty odwiedzenia jest słynny Pere Lachaise, gdzie znajdziemy m.in. grób Edit Piaf, i Montparnasse, gdzie leży Baudelaire.