Perełka niedoceniana przez turystów. Tanio i bez tłumów
Każdy, kto kocha wypoczynek z dala od zgiełku miast i tłumów, powinien choć raz wybrać się w Lubuskie. Choć nie jest to region nr jeden wśród turystów, to warto wiedzieć, że to najbardziej zalesione województwo w Polsce kryje mnóstwo perełek. Ponadto na miejscu jest wiele ścieżek rowerowych oraz pieszych tras wokół jezior i w lasach.
29.04.2024 | aktual.: 29.04.2024 16:49
Na majówkę w tym regionie wciąż nie jest za późno. Nocleg w Zielonej Górze dla dwóch osób w terminie od 1 do 5 maja można znaleźć w bardzo niskiej cenie od 320 zł za dwie osoby. O 100 zł drożej jest w Gorzowie Wielkopolskim.
Pętla Boroszyńska
Oba te miasta to świetna baza wypadowa do zwiedzania regionu. A co zobaczyć na miejscu? Jedną z największych atrakcji turystycznych woj. lubuskiego jest podziemna trasa turystyczna Pętli Boryszyńskiej k. Lubrzy. Dojazd do niej z obu wspomnianych miast zajmie ok. 45 minut.
- Bunkry z czasów II wojny światowej w Boryszynie ściągają do nas tysiące turystów rocznie – powiedział w rozmowie z PAP wójt Lubrzy Ryszard Skonieczek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W podziemiach Pętli Boryszyńskiej turyści zwiedzają dwa dworce kolejki fortecznej "Północ" i "Południe", pomieszczenia żołnierzy, w tym m.in. kuchnie czy wieżyczki strzelnicze na powierzchni.
Bunkry są w części oświetlone. Pomieszczenia koszarowe lub magazynowe zaadaptowano na wystawy sezonowe i tematyczne. Zwiedzanie podziemnych fortyfikacji odbywa się z przewodnikiem. Samodzielne wejście jest zabronione i niebezpieczne.
Sezon tej atrakcji rozpoczął się już 1 kwietnia, a potrwa do 31 października. Jesienią i zimą podziemia są zamknięte, bo to ścisły rezerwat nietoperzy.
Odwiedź Łagów
Warto odwiedzić także Łagów - od lat jest nazywany turystyczną perłą Ziemi Lubuskiej. To najmniejsze ogrodzone murem obronnym miasto w Europie.
Leży nad dwoma jeziorami Trześniowskim i Łagowskim i przyciąga turystów, którzy lubią wypoczynek nad wodą, ale także piesze i rowerowe wycieczki po lasach.
Punkt obowiązkowy podczas wizyty w Łagowie to malowniczy zamek Joannitów z basztą widokową, który stoi na przesmyku dwóch jezior. Otoczony jest zabytkowym parkiem.
Do Łagowa turystów przyciągają różne imprezy, a wśród nich: Lubuskie Lato Filmowe, Łagowskie Spotkania Trzech Kultur, Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyki Kameralnej "Lubuska Camerata", turnieje rycerskie, Rock Blues i Motocykle i Festiwal Sygnalistów Myśliwskich.
- Sezon turystyczny na dobre rozpoczyna się z początkiem maja – mówi wójt Łagowa Czesław Kalbarczyk, cytowany przez PAP. Jak dodaje, rocznie miasteczko odwiedza ok. 100 tys. osób. - Z tego w ścisłym sezonie trwającym od maja do końca września to ok. 60 tys. osób – mówi wójt.
Źródło: PAP/WP