MiastaPerły na wyciągnięcie ręki

Perły na wyciągnięcie ręki

Perły na wyciągnięcie ręki

Dzięki błyskawicznemu rozwojowi komunikacji lotniczej latamy coraz częściej i dalej. Weekend w Barcelonie, Londynie, czy Rzymie to już nie luksus. Ale tuż pod samym nosem mamy jedne z najpiękniejszych zakątków Europy!

1 / 9

Ryga, Łotwa

Obraz

Choć tutejsza Starówka jest niewielka, w żadnym stopniu nie umniejsza to jej uroku. Znajdziemy tu kompleksy średniowiecznych kamienic kupieckich, Dom Bractwa Czarnogłowych, czy też gotyckie kościoły z wieżami sięgającymi nieba. Magnesem przyciągającym do leżącego nad Daugavą miasta jest również secesja. Piękne budowle o płynnych liniach, dekorowane motywami baśniowymi, mitologicznymi i abstrakcyjnymi, określane są mianem pereł architektury ryskiej.

2 / 9

Krym, Ukraina

Obraz
© Ilesh, Licencja Creative Commons, flickr.com

Na południu Ukrainy leży, połączony z lądem jedynie wąskim Przesmykiem Perekopskim, wyjątkowy półwysep. Znajdujący się między Morzem Czarnym i Azowskim, Krym może pochwalić się tysiącem kilometrów linii brzegowej. Skaliste wybrzeże i otaczające je góry tworzą piękny obrazek w połączeniu z turkusową wodą. Na dodatek znajdziemy tu malownicze miasteczka, ruiny starożytnych klasztorów i pozostałości po tatarskich meczetach. A to wszystko wśród pięknych ogrodów i gajów oliwnych.

3 / 9

Łabskie Piaskowce, Niemcy/Czechy

Obraz
© flickr.com/Jiri Sebek/ License: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Na granicy Niemiec i Czech, wzdłuż rzeki Łaby, wyrasta jeden z najpiękniejszych europejskich krajobrazów. Woda wyrzeźbiła w piaskowcu głębokie wąwozy, których skalne ściany są na szczytach zaokrąglone na skutek erozji. Jedną z najciekawszych form skalnych na terenie Czeskiej Szwajcarii jest Brama Pravčicka (na zdjęciu) – naturalny most, łączący dwie skalne krawędzie i zawieszony na wysokości 16 metrów.

4 / 9

Szczyrbskie Jezioro, Słowacja

Obraz
© flickr.com/License: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en /janophotos/

Szczyrbskie Jezioro należy do jednych z najpiękniejszych jezior po słowackiej stronie Tatr. Znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m. W jego okolicy mieści się wiele pensjonatów i hoteli - nad samym brzegiem widać charakterystyczny trójkątny budynek hotelu Patria. Jest tu także skocznia narciarska, na której do dziś odbywają się zawody. Choć jezioro posiada przystań dla łódek, pływanie na nim jest zabronione, więc turystom pozostaje podziwianie pięknego widoku z jednej z ławeczek na brzegu.

5 / 9

Tallin, Estonia

Obraz
© jurvetson, Licencja Creative Commons, flickr.com

W czasie pobytu w stolicy Estonii należy koniecznie odwiedzić Stare Miasto. Można tu godzinami spacerować uliczkami i zaułkami, oglądając detale kamienic i zagłębiając się w zaciszne podwórka. Aby mieć jakiś punkt odniesienia, warto wspomnieć, że tutejsza starówka jest o wiele większa od krakowskiej i znacznie lepiej od niej zachowana. Średniowieczne mury obronne i baszty zachowały się w 70 proc., podobnie jak inne elementy historycznej zabudowy.

6 / 9

Alpy Julijskie, Słowenia

Obraz
© flickr.com/ufoncz/License: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Alpy Julijskie stanowią część Alp Wapiennych rozciągającą się na długości ok. 100 km od północno-wschodnich Włoch do Słowenii. Najwyższym szczytem Alp Julijskich jest Triglav (2864 m n.p.m.) Na najwyższą górę w Słowenii można wyruszyć z okolic Bledu - symbolu kraju i jednego z najczęściej fotografowanych miejsc w Europie. Szlak nie należy do najłatwiejszych i na wyprawę trzeba przeznaczyć dwa dni (wraz z noclegiem w schronisku). W okolicy warto też zobaczyć wąwóz Vintgar.

7 / 9

Zamek Peleş, Rumunia

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/bortescristian/1351563958/

Ta idylliczna, neorenesansowa budowla znajduje się 135 kilometrów od Bukaresztu. Rumuński zamek Peleş został zbudowany pod koniec XIX wieku dla króla Karola I. Pierwotnym projektem zajmował się wiedeński architekt Carl Wilhelm Christian Ritter von Doderer, budowla była jednak wiele razy przebudowywana. Do śmierci Karola I w 1914 roku zamek służył mu za letnią rezydencję. Dziś w zamku znajduje się muzeum.

8 / 9

Kraków

Obraz
© sxc.hu

Kraków przez wielu z nas uważany jest za bezkonkurencyjną wizytówkę Polski. Aż 56 proc. z nas uważa dawną stolicę kraju i siedzibę polskich królów za miejsce, które powinien zobaczyć obcokrajowiec, by uznać Polskę za państwo interesujące. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, posiadające ogromną liczbę zabytków architektury i kultury. To tu znajduje się również największy średniowieczny plac Europy! Krakowski Rynek ma kształt kwadratu, który pod względem powierzchni przewyższa najsłynniejsze europejskie place.

9 / 9

Mińsk, Białoruś

Obraz

Mińsk potrafi zaskoczyć! Stolica Białorusi, mimo swej ponuro brzmiącej nazwy, to miasto niezwykle nowoczesne i postępowe. Modne kawiarnie, restauracje obowiązkowo z dostępem do bezprzewodowego internetu, ekskluzywne kluby – na pewno nie będziecie się tu nudzić. Centrum miasta opanowały sushi bary i galerie sztuki. Jest tu stosunkowo mało tradycyjnych atrakcji turystycznych, ale każdy kto interesuje się okresem sowieckim, nie będzie chciał stąd wyjechać.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)