Piekielna Dolina i nordycki kościół. Polacy uwielbiają Karpacz

Pomimo corocznego natłoku turystów Karpacz wciąż zachował swój kameralny charakter zacisznej miejscowości wypoczynkowej. Latem kusi rozbudowanymi i przystępnymi dla wszystkich szlakami turystycznymi, zimą i jesienią trasami narciarskimi, basenami i obiektami SPA.

Piekielna Dolina i nordycki kościół. Polacy uwielbiają Karpacz
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

10.11.2017 | aktual.: 13.11.2017 13:38

Poniżej proponujemy kilka miejsc w Karkonoszach, które zyskują na popularności jesienią. Aby zwiedzić wszystkie atrakcje, które ma do zaoferowania Karpacz i okolica, warto poświęcić więcej niż jeden dzień. Rezerwując apartament poza sezonem zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Nie tylko Śnieżka

Choć formalnie Karkonosze należą do gór wysokich, to poza Śnieżką trudno znaleźć tam szczyt mierzący więcej niż 1500 m n.p.m. Jednym z najpiękniejszych szlaków jest ten prowadzący do twierdzy Chojnik przez Piekielną Dolinę. Sam widok ze szczytu zamkowej wieży robi wrażenie, a podróż kamiennymi schodami staje się o wiele bardziej klimatyczna, gdy wokół zalega mgła. Dzieje się tak dosyć często, szczególnie jesienią i zimą, a to za sprawą zjawiska inwersji. Chłodne powietrze spływa w dół, a to cieplejsze pozostaje wyżej. Jaki jest tego efekt? Otóż na zbocza i w kotliny powoli opada morze chmur, z którego wyłaniają się wzniesienia, przypominające wyspy. Na taki widok warto poczekać do jesieni. Gdy pod stopami mamy białe kłębowisko chmur, a nad nami świeci słońce, możemy poczuć się jak w przestworzach.

Obraz
© Shutterstock.com

Norweska świątynia

Z Norwegii do Berlina, a stamtąd do Karpacza – tej drogi nie przebyła zagubiona na poczcie paczka, ale kościół. Wybudowany w wiosce Vang w Norwegii na przełomie XII i XIII wieku, uważany jest obecnie za najstarszy drewniany kościół w Polsce. W XIX wieku, gdy Norwegowie zdecydowali się na budowę nowej świątyni, starą poddano rozbiórce i wywieziono do Berlina jako eksponat dla tamtejszego muzeum. Pruski król Fryderyk Wilhelm IV zdecydował jednak, że kościół przewieziony zostanie na Śląsk, jako że gmina, do której wówczas należał Karpacz nie miała kościoła. Tym sposobem świątynia o oryginalnym, nordyckim wyglądzie stanęła na polskiej ziemi.

Obraz
© Shutterstock.com | Mariusz Świtulski

Teraz możemy podziwiać misternie rzeźbione nordyckie wzory, spadziste dachy i zdobienia krokwi nie wyjeżdżając poza obręb kraju.

Pomyśl o najmłodszych

Jeśli planujesz wypad z dziećmi, nie sposób nie wstąpić do dawnego budynku dworca kolejowego, w którym obecnie mieści się Muzeum Zabawek. Kolekcja ukazująca ponad trzystuletnie dzieje zabawkarstwa zrobi wrażenie nie tylko na młodszych zwiedzających, ale także ich rodzicach. Będzie to doskonała okazja do tego, by przypomnieć sobie miłe chwile z dzieciństwa.

Karkonoskie Tajemnice to natomiast podróż do świata rządzonego przez czary, w którym ożywają postaci z lokalnych legend, jak stary Król Gór czy zielarze poszukujący magicznego korzenia mandragory. Jeśli natomiast chcesz zobaczyć największe zabytki Dolnego Śląska, to skieruj się do Parku Miniatur przy ulicy Zamkowej. Pomniejszone modele najsłynniejszych budynków zachwycają starannością wykonania.

Karkonosze skrywają jeszcze wiele tajemnic. Jeden, a nawet kilka dni to zbyt mało, by poznać choć połowę z nich. Dlatego warto zarezerwować miejsce w hotelu i tej jesieni postawić na zwiedzanie rodzimych miejscowości.

Źródło artykułu:WP Turystyka
górykarkonoszena śniegu
Zobacz także
Komentarze (7)