Pierściec. Sanktuarium św. Mikołaja. Miejsce niezwykłe

Pierściec to wieś w województwie śląskim. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od staropolskiego określenia urodzajnej grudy ziemi – pierść. Miejscowość leży zaledwie parę kilometrów od Skoczowa – miejsca urodzenia św. Jana Sarkandra (1576–1620), męczennika i patrona spowiedzi, kanonizowanego przez Jana Pawła II podczas wizyty papieża w Republice Czeskiej w 1985 roku. Znajduje się tu sanktuarium św. Mikołaja.

Pierściec. Sanktuarium św. Mikołaja. Miejsce niezwykłe
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

Wieś w województwie śląskim. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od staropolskiego określenia urodzajnej grudy ziemi – pierść. Miejscowość leży zaledwie parę kilometrów od Skoczowa – miejsca urodzenia św. Jana Sarkandra (1576–1620), męczennika i patrona spowiedzi, kanonizowanego przez Jana Pawła II podczas wizyty papieża w Republice Czeskiej w 1985 roku.

Sanktuarium Św. Mikołaja

Swięty Mikołaj (280–345 lub 352), wbrew komercyjnym uproszczeniom, nie jest postacią baśniową, lecz historyczną. Był biskupem Miry w Azji Mniejszej, na terenie dzisiejszej Turcji – słynącym z pobożności i miłosierdzia. Pochodził z zamożnej rodziny i chętnie dzielił się z innymi swoim bogactwem, według legendy rozdał biednym cały spadek po rodzicach. Uważano go za cudotwórcę i opiekuna żeglarzy. Stał się jednym z najbardziej czczonych świętych – zwłaszcza dla wiernych prawosławnych. Jest też patronem pojednania Kościoła katolickiego i prawosławnego. W okresie wojen krzyżowych jego relikwie przywieziono do Bari, w południowych Włoszech.

Dziś, żeby się przy nich pomodlić, wystarczy udać się do Pierśćca, gdzie znajduje się najważniejsze polskie sanktuarium św. Mikołaja, popularne nie tylko na Śląsku Cieszyńskim. Co roku, w czasie odpustu – 6 grudnia, do liczącej niecałe 3 tys. mieszkańców wioski przyjeżdżają autokarami pielgrzymi. Przyciąga ich 60‑centymetrowa figurka św. Mikołaja, czczona tu od ponad 400 lat, to jest od czasu wielkiego pożaru w 1616 roku, w wyniku którego spłonęła doszczętnie cała osada i kościół, ale figurka pozostała nienaruszona. Dwa lata po pożarze miejscowi protestanci wybudowali w Pierśćcu nowy kościół św. Mikołaja, co jest wydarzeniem bez precedensu w historii reformacji na Śląsku, ponieważ doktryna protestancka zdecydowanie odrzuca kult świętych.

W 1718 roku kościółek ten został przekazany katolickiej parafii w Skoczowie. Rozwój kultu św. Mikołaja spowodował, że drewniana świątynia szybko stała się zbyt ciasna. W roku 1889 konsekrowano nowy, murowany kościół. Ranga sanktuarium wzrosła znacznie w 1964 roku, kiedy kardynał Bolesław Kominek przywiózł z Bari do Pierśćca relikwie św. Mikołaja. Wierni przybywają tu prosić o zdrowie, zwłaszcza dla dzieci. Plecy figury miłosiernego biskupa są dziś gładko wypolerowane – od pocierania chusteczkami, którymi później pociera się chore miejsca. Pątnicy wierzą w uzdrawiającą moc takiego pocierania.

Parafia św. Mikołaja
ul. ks. Antoniego Langera 2
Pierściec
43-430 Skoczów
033 853 34 35
piersciec@bielsko.opoka.org.pl+'?' )
www.piersciec.bielsko.opoka.org.pl

Dojazd
Samochodem drogą krajową nr 1, z Cieszyna do Bielska-Białej, mniej więcej w połowie trasy – za lub przed Skoczowem – trzeba skręcić na południe. Pociągiem do Skoczowa, wysiadamy na stacji Pierściec.

*Uroczystości * niedziela przed 24 czerwca – odnalezienie relikwii św. Mikołaja
niedziela po 6 grudnia – odpust św. Mikołaja

Noclegi
Skoczów, hotel „Karet”
033 853 36 81

W okolicy zajazdy, ośrodki wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne.

Sanktuaria w pobliżu
Przyłęków, Rychwałd, Szczyrk

Okolica

*Skoczów. *Kaplicówka (389 m n.p.m) – wzgórze z zabytkową kaplicą, która od XIX wieku poświęcona jest św. Janowi Sarkandrowi; ze szczytu rozciąga się piękny widok na Skoczów i Beskidy. Muzeum Gustawa Morcinka – ekspozycja dotyczy życia i twórczości pisarza, który mieszkał i pracował w Skoczowie, a także historii Skoczowa i dziejów Śląska Cieszyńskiego. Ratusz – z XVIII wieku, w stylu późnego baroku, frontową ścianę zdobi herb Skoczowa i obraz św. Jana Sarkandra. Szlak Sarkandrowski – pieszy szlak, łączący miejsca związane z życiem i kultem męczennika; pierwszym punktem jest dom urodzenia świętego, w kamienicy przylegającej do ratusza, gdzie znajduje się obecnie Muzeum Parafialne św. Jana Sarkandra.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Sanktuaria w Polsce

Autor: Adam Sochaczewski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)