Pierwsze polskie miasto z wyjątkowym tytułem. Do tej pory było niedoceniane

Uzyskanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 bez wątpienia jest powodem do dumy. Do tej pory nie udało się to nikomu z Europy Środkowo-Wschodniej. Niedoceniane do tej pory Katowice to pierwsze w historii miasto z takim tytułem w tej części świata.

Oczy Europejczyków będą w tym roku skierowane na Katowice
Oczy Europejczyków będą w tym roku skierowane na Katowice
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

19.01.2024 | aktual.: 19.01.2024 12:08

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. - Dołączyliśmy do grona takich miast jak m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską Sandra Hajduk z Urzędu Miasta Katowice.

Katowice w prestiżowym gronie

- Pozyskanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki to nie tylko szansa na rozwój miasta, zwiększenie jego atrakcyjności, wprowadzenie innowacyjnych koncepcji, pobudzenie turystyki, ale też zwiększenie rozpoznawalności marki Katowic. To prestiżowy tytuł oferujący miastu możliwość promocji na międzynarodowej arenie - przyznała Sandra Hajduk.

Oficjalną inauguracją obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 było widowisko słowno-muzyczne Katopolis, które odbyło się 9-11 grudnia ubiegłego roku w trakcie 7. Śląskiego Festiwalu Nauki w katowickim Spodku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wielkie wydarzenie w Katowicach

Faktyczne obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024 rozpoczęły się już 2 stycznia br. i potrwają aż 50 tygodni. Za każdy tydzień odpowiada jedna z uczelni konsorcjum, bądź samorząd Katowic. W każdym tygodniu przynajmniej trzy uczelnie prezentują osiągnięcia i zaproponują aktywności.

Pierwszy z 50 tygodni był tygodniem zimna. W tym czasie uczestnicy wydarzeń dotknęli szeroko pojmowanych zagadnień zimna i niskich temperatur, zarówno w nauce, jak i życiu codziennym. - Sprawdziliśmy, jak niską temperaturę jest w stanie wytrzymać człowiek. Odpowiedzieliśmy na pytania, co skrywają lodowce i dowiedzieliśmy się, co nam mówią ślady zachowane dzięki niskim temperaturom - wymienił dr Łukasz Lamża, dyrektor kreatywny ds. 50 tygodni EMNK 2024. Dalej zaplanowano tygodnie: skarbów, rysunku, żywności, sztucznej inteligencji, miasta, muzyki, kreatywności, architektury, humoru czy turystyki.

Oficjalna inauguracja EMNK 2024 odbyła się w katowickim spodku
Oficjalna inauguracja EMNK 2024 odbyła się w katowickim spodku © Adobe Stock

Katowice przyciągną nie tylko naukowców

W czasie obchodów Europejskiego Miasta Nauki do Katowic przyjadą nie tylko naukowcy, biznesmeni, politycy i studenci, ale także turyści. Dzięki temu o niedocenianym polskim mieście zrobi się głośno, zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. - Z pewnością głównym wydarzeniem w ramach obchodów EMNK 2024, podczas którego zaobserwujemy wzmożony ruch turystyczny, będzie czerwcowa konferencja ESOF - powiedziała nam Sandra Hajduk. - Dla zwiedzających przewidziana jest specjalna oferta "Katowice ścieżką ESOF", dzięki której uczestnicy poznają najciekawsze w mieście i regionie obiekty oraz instytucje, jak również zapoznają się z lokalną ofertą gastronomiczną - dodała.

Na ten czas specjalne oferty przygotuje Park Śląski i Ogród Zoologiczny oraz Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum. Niewykluczone, że do czerwca więcej instytucji zgłosi się, by zaprezentować się turytom przybyłym do Katowic z okazji obchodów Europejskiego Miasta Nauki.

Ponadto organizatorzy proponują niespieszny spacer po Katowicach. Zwracają uwagę nie tylko na centrum miasta, ale także na jego obrzeża. "Spacer ścieżką historii regionu pozwoli zobaczyć jaką drogę przeszło miasto od jego powstania, w samym sercu Górnego Śląska, po moment, w którym decyzją Europy stało się Europejskim Miastem Nauki" - czytamy na stronie efos.eu.

Źródło: PAP/WP/esof.eu

Zobacz także
Komentarze (158)