Pierwszy dzień wiosny. Kiedy wypada w tym roku?
Nadejście wiosny to czas wyczekiwany przez wielu. Wydłużający się dzień, coraz wyższe temperatury powietrza i budząca się do życia przyroda zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Okazuje się, że wiosna meteorologiczna już u nas zagościła, a co z kalendarzową i astronomiczną?
13.03.2024 | aktual.: 14.03.2024 09:16
Meteorologiczne pory roku wyznaczone są przez klimatologów, w celu porównania warunków w różnych miejscach na półkuli północnej oraz opracowania danych statystycznych. Meteorologiczną wiosnę przywitaliśmy już 1 marca. Astronomiczna i kalendarzowa jeszcze przed nami.
Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny astronomicznej?
Początek astronomicznych pór roku jest zależny od ruchu planet i gwiazd. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się więc, gdy dochodzi do zrównania długości dnia z nocą. Wówczas Słońce przechodzi przez punkt Barana. Zwykle dochodzi do tego pomiędzy 19 a 21 marca.
W 2024 r. pierwszy dzień astronomicznej wiosny nastąpi dokładnie w środę 20 marca o godzinie 04:07. Od tego momentu dni będą stawały się coraz dłuższe, a noce krótsze. Słońce przez pół roku będzie mocniej oświetlać półkulę północną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiosna kalendarzowa
Wiosna meteorologiczna, astronomiczna i... kalendarzowa. Ta ostatnia zawsze ma jedną, stałą datę. Co roku rozpoczyna się 21 marca. W tym sezonie ten dzień przypada na czwartek. Wiosna potrwa do 21 czerwca, czyli dnia, którego nadchodzi kalendarzowe lato.
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to czas symbolicznego topienia bądź palenia marzanny. Jest to obrzęd wykonywany na znak pożegnania zimy i przywitania nowej pory roku - wiosny. 21 marca uczniom kojarzy się jeszcze z czymś innym. Tego dnia obchodzony jest dzień wagarowicza.