Skierka wróciła. "Nasza piękna ptasia celebrytka"
Najsłynniejszy czarny bocian znów pojawił się w polskim gnieździe w nadleśnictwie Bolewice. Skierka pokonała aż 1,4 tys. km, aby wrócić do ulubionego miejsca prosto z Grecji.
W Polsce bociany uznawane są za jeden z symboli zbliżającej się wiosny. W tym roku te ptaki przyleciały do naszego kraju wyjątkowo wcześnie, bo jeszcze w lutym.
Skierka wróciła do Polski
Bociany białe spotkać można w okresie wiosenno-letnim niezwykle często. Z kolei czarne są rzadsze i dużo bardziej płochliwe. Jednak kamera umieszczona przez członków Komitetu Ochrony Orłów przy gnieździe w nadleśnictwie Bolewice zarejestrowała powrót do gniazda słynnej reprezentantki tego gatunku.
"Już jest! Skierka w gnieździe, nasza piękna ptasia celebrytka" - napisano w poniedziałek 11 marca br. na facebookowym profilu nadleśnictwa. "Cudowna wiadomość, że dotarła już do gniazda, szybka ta nasza Skierka", "Witamy z radością", "Witaj w domu piękna" - piszą internauci pod postem w mediach społecznościowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najciekawsze atrakcje Sztokholmu. "Czuć tam klimat wypoczynku"
Czytaj też: Wrócił z Afryki. Jest wcześniej niż rok temu
Najsłynniejszy czarny bocian w naszym kraju musiał pokonać aż 1,4 tys. km, aby przylecieć do nas prosto z Grecji, gdzie po raz szósty zadomowił się na zimowy okres. Skierka nad rzeką Strumą, w okolicach Parku Narodowego Kerkini, spędziła 143 dni.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Swoją podróż z Grecji Skierka rozpoczęła 3 marca ok. godz. 9:00, zaś w Polsce wylądowała osiem i pół dnia później. Oczywiście całego tego czasu nie spędziła w locie. Nocami odpoczywała, rankami żerowała i dopiero leciała dalej. Jej trasa prowadziła przez Macedonię Północną, Serbię, Węgry i Słowację.
Podglądanie Skierki
Komitet Ochrony Orłów dzięki kamerom internetowym przy gniazdach ptaków od 2012 roku popularyzuje wiedzę o ich biologii i ochronie. Na ich kanale na YouTubie wszyscy mogą podglądać na żywo i to przez 24 h na dobę to, co dzieje się w gnieździe Skierki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bocian czarny online Bolewice N2000 / Black stork online Bolewice N2000
Źródło: Nadleśnictwo Bolewice, Lasy Państwowe/YT Komitet Ochrony Orłów