Trwa ładowanie...

Piramidy są nie tylko w Egipcie. Znajdziesz je również w Polsce

Marzy cię urlop w cieniu piramid? Nawet nie wiesz, że wcale nie musisz wyjeżdżać do Egiptu, by je zobaczyć. Znajdziesz je także w Polsce! To prawdziwa gratka również dla osób, które są zainteresowane starożytnością.

Piramida w RożnowiePiramida w RożnowieŹródło: CC BY-SA 3.0, fot: Sławomir Milejski
d1ggd44
d1ggd44

Piramidy kojarzą się przede wszystkim z egipską pustynią, ale nie trzeba jechać za granicę, by móc z bliska obejrzeć te niezwykłe grobowce. Obiekty tego typu znajdziemy również w Polsce. Choć nie powstały z tak dużym rozmachem, to pełnią tę samą rolę i zdecydowanie są warte zobaczenia. Gdzie zatem należy ich szukać?

Mazurska piramida – grobowiec Farenheidów

Mazury to nie tylko jeziora, ale też wiele tajemniczych miejsc, które warto zobaczyć podczas urlopu.

- Podczas pandemii upowszechnił się trend wycieczek tematycznych. Wielu turystów nie czuje się pewnie, pozostając w jednym miejscu, więc często wybierają tzw. objazdówki na przykład własnymi samochodami. Dzięki temu mogą poznać atrakcje okolicy, w której przebywają. Na Mazurach zdecydowanie nie brakuje interesujących miejsc - mówi Kamila Miciuła, PR Manager portalu Nocowanie.pl.

Piramida w Rapie Getty Images
Piramida w RapieŹródło: Getty Images

Wśród atrakcji regionu na pewno trzeba zwrócić uwagę na mazurską piramidę. Jest otoczona gęstym, zielonym lasem, co przydaje jej tajemniczości. Piramidy należy szukać w okolicy wsi Rapa, skąd blisko już granicy z Rosją. Mazurska piramida na pewno nie jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce, ale zdecydowanie zasługuje na uwagę turystów.

d1ggd44

Zbudowano ją na początku XIX wieku, a inspirację do jej stworzenia stanowiła podróż barona Fryderyka von Fahrenheida do Paryża, gdzie zetknął się z modną wówczas egiptologią. Piramida w Rapie stanęła na torfowisku, a jej pomysłodawca miał nadzieję, że ciała, które spoczną w grobowcu ulegną mumifikacji. I tak się rzeczywiście stało!

Piramida w Rapie Getty Images
Piramida w RapieŹródło: Getty Images

Nie dane było im jednak spoczywać w spokoju. Pochówki w piramidzie zostały zbezczeszczone podczas wojen. W latach 90. XX wieku grobowiec został na szczęście odpowiednio zabezpieczony i przyciąga turystów, którzy zwiedzają Mazury.

Piramidy na Kujawach – starsze niż egipskie!

W poszukiwaniu polskich piramid warto udać się także na Kujawy, gdzie znajdują się grobowce megalityczne sprzed ponad pięciu i pół tysiąca lat! Są więc starsze od Czerwonej Piramidy w Dahszur, uważanej za pierwszą “prawdziwą” piramidę, o około tysiąc lat.

Jeden z grobowców na Kujawach Wikimedia Commons
Jeden z grobowców na KujawachŹródło: Wikimedia Commons, fot: Einsamer Schütze

Piramidy na Kujawach są jeszcze bardziej tajemnicze niż egipskie, ponieważ archeologom nie udało się odkryć, dla kogo powstały. Wiadomo za to, że największe miały sto metrów długości i pięć wysokości. Zatem musiało to być miejsce spoczynku kogoś ważnego dla tamtejszej społeczności. Naukowcy uważają, że być może władcy, jednak nie mogą tego udowodnić.

d1ggd44

Megalityczne grobowce znajdują niedaleko Izbicy Kujawskiej, w okolicy wsi Sarnowo, Wietrzychowice oraz Gaj Stolarski. Na pewno są warte uwagi, ale z ich dawnej monumentalnej wielkości zostało niewiele. Przez wieki służyły bowiem miejscowym za źródło surowca do różnego rodzaju budów, więc do naszych czasów dotrwały w zasadzie tylko ich podstawy.

Ariańska piramida w Krynicy

Według portalu Nocowanie.pl województwo lubelskie zyskuje zainteresowanie turystów. Popularne są tu takie kierunki jak Lublin, Kazimierz Dolny i Nałęczów, ale nie brakuje też innych miast, na które warto zwrócić uwagę.

Wieża Ariańska CC BY-SA 3.0
Wieża AriańskaŹródło: CC BY-SA 3.0, fot: Shalom

Na mapie Lubelszczyzny na pewno wyróżnia się Krasnystaw, malowniczo ulokowany u ujścia Żółkiewki do Wieprza. Co roku w sierpniu odbywają się tu słynne Chmielaki, czyli wielkie święto chmielu i piwa. Jednak na co dzień jest tu naprawdę spokojnie. Krasnystaw otaczają ciągnące się aż po horyzont pola i łąki - taka okolica świetnie nadaje się dla rowerzystów.

d1ggd44

Jedną z miejscowych atrakcji jest świetnie zachowana ariańska piramida w Krynicy, miejscowości położonej tylko dziesięć kilometrów od Krasnegostawu. Podobnie jak w przypadku piramidy w Rapie, ta w Krynicy powstała dzięki fascynacji jej fundatora, Pawła Orzechowskiego, egipskimi piramidami. Podobnie jak władcy starożytnego Egiptu, dążył do tego, by po śmierci jego ciało uległo mumifikacji.

Wieża Ariańska CC BY-SA 3.0
Wieża AriańskaŹródło: CC BY-SA 3.0, fot: Shalom

Piramida w Krynicy została wybudowana na początku XVII wieku. Znajduje się na wysokim, porośniętym lasem wzgórzu niedaleko wsi. Ma trzydzieści metrów wysokości, więc na pewno zwraca uwagę osób, które ją mijają.

WIDEO: Piramida nieopodal Kluczborka. Niezwykły grobowiec niemieckiej rodziny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ggd44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ggd44