Trwa ładowanie...

PKP Intercity. Zmiana czasu zablokuje 13 pociągów

Już w najbliższą sobotę, w nocy z 24 na 25 października, nastąpi zmiana czasu na zimowy. W związku z tym 13 pociągów PKP Intercity zatrzyma się na godzinę na najbliższej stacji, by dotrzeć do celu z obowiązującym rozkładem jazdy.

W nocy z soboty na niedzielę pociągi będą miały godzinną przerwę W nocy z soboty na niedzielę pociągi będą miały godzinną przerwę Źródło: 123RF
d2omqpx
d2omqpx

Nie dla wszystkich nadchodząca zmiana czasu będzie się równała z błogim snem i dodatkową godziną wylegiwania się w łóżku. Zmiany najbardziej dotną konduktorów PKP Intercity oraz pasażerów podróżujących nocą z soboty na niedzielę.

Zmiana czasu - co z pociągami?

"Już w najbliższy weekend nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. W nocy z 24 na 25 października przestawimy wskazówkę zegara z godziny 3:00 na 2:00. W związku z tym 13 pociągów PKP Intercity będących wówczas w trasie zatrzyma się na godzinny postój na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy" - informuje PKP Intercity.

Jak informuje portal wnp.pl, godziny przyjazdów do miejscowości docelowych nie ulgną zmianom. Np. pociąg IC Karkonosze, jadący z Białegostoku do Jeleniej góry, zatrzyma się na stacji Kalisz w godzinach 03:13 czasu letniego i odjedzie 03:14 czasu zimowego. Pociąg TLK Ustronie jadący z Kołobrzegu do Krakowa będzie miał godzinny postój na stacji Warszawa Wschodnia.

Czy Unia Europejska zrezygnuje ze zmiany czasu?

We wrześniu 2018 r. Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu. W uzasadnieniu napisano, że po raz pierwszy zmianę czasu wprowadziły Niemcy i Francja, już w czasie I wojny światowej. Miało to na celu oszczędzanie węgla używanego do oświetlenia. Dziś zasadność zmiany czasu bywa kwestionowana.

d2omqpx

Daty ewentualnego odstąpienia od zmian czasu miały być ogłoszone jeszcze w tym roku. Póki co jeszcze się nie pojawiły. Termin rezygnacji ze zmian czasu przesunięto wstępnie na 1 kwietnia 2021 r., jednak bardziej prawdopodobne jest, że data przypadnie na jesień 2021 r.

Źródło: wnp.pl

Kolej w martwym punkcie. "Problemem są prywatne grunty"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2omqpx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2omqpx