Trwa ładowanie...
d4dn8fn

Zmiana czasu 2020. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z letniego na zimowy czeka nas już za kilka dni. Zegarki przestawiamy w nocy z 24 na 25 października. Już w najbliższą niedzielę będziemy mogli pospać godzinę dłużej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Zegarki przestawiamy już w najbliższą niedzielę
Zegarki przestawiamy już w najbliższą niedzielę (123RF)
d4dn8fn

Powrót do czasu zimowego następuje w całej Unii Europejskiej w ostatnią niedzielę października.

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy?

Podobnie i w tym roku, w nocy z soboty 24 na niedzielę 25 przestawimy swoje zegarki o godzinę do tyłu: z 3:00 na 2:00.

d4dn8fn

Na szczęście w większości przypadków zegarki przestawią się automatycznie – mowa np. o smartfonach czy komputerach. Ponadto przesunięcie godziny do tyłu oznacza, że będziemy spać dłużej. Dla niektórych to wymarzona niedziela w roku.

Zmiana czasu stosowana jest od 1916 r., jednak na początku wprowadziły ją tylko Niemcy. W Polsce praktykowana jest dopiero od 1919 r. Jej celem jest oszczędzanie energii, co istotne było szczególnie w czasie wojny oraz kryzysu naftowego w latach 70. XX w.

Czy Unia Europejska zrezygnuje ze zmiany czasu?

d4dn8fn

We wrześniu 2018 r. Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu. W uzasadnieniu napisano, że po raz pierwszy zmianę czasu wprowadziły Niemcy i Francja, już w czasie I wojny światowej. Miało to na celu oszczędzanie węgla używanego do oświetlenia. Dziś zasadność zmiany czasu bywa kwestionowana.

Daty ewentualnego odstąpienia od zmian czasu miały być ogłoszone jeszcze w tym roku. Póki co jeszcze się nie pojawiły. Termin rezygnacji ze zmian czasu przesunięto wstępnie na 1 kwietnia 2021 r., jednak bardziej prawdopodobne jest, że data przypadnie na jesień 2021 r.

Źródło: TVN24

d4dn8fn

Już niedługo zmiana czasu. Pytamy ludzi, czy wiedzą kiedy to nastąpi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d4dn8fn

Podziel się opinią

Share
d4dn8fn
d4dn8fn