Trwa ładowanie...

Plama plastiku na Pacyfiku gwałtownie rośnie. Badania są niepokojące

Najnowsze badania potwierdzają, że plama plastiku dryfującego po wodach Pacyfiku gwałtownie rośnie. Szacuje się nawarstwienie ok. 80 tys. ton plastiku, który tworzy wielką wyspę śmieci.

Plama plastiku na Pacyfiku gwałtownie rośnie. Badania są niepokojąceŹródło: Shutterstock.com
d1atmg5
d1atmg5

Niepokojące wyniki

Wyspa śmieci powiększyła 16-krotnie od czasu ostatnich badań. " Taka ilość plastiku jest przerażająca" – mówi dla BBC Laurent Lebreton z fundacji The Ocean Cleanup. "myślę, że sytuacja wygląda coraz gorzej".

-To naprawdę powinno zwrócić naszą uwagę na konieczność podjęcia akcji zapobiegającej wzrostowi ilości śmieci w oceanie i posprzątania bałaganu, który do tej pory narobiliśmy – dodaje.

Odpady gromadzą się w sześciu strefach oceanu, ale jego największe pokłady znajdują się pomiędzy Kalifornią a Hawajami.

Mikroplastiki stanowią 8 proc. całkowitej masy wyspy dryfującej na powierzchni 1, 6 miliona km kw. Niektóre spośród szacowanych 1,8 trylionów kawałków plastików były większe niż mikroplastiki np. sieci rybackie, zabawki a nawet deski sedesowe.

Dryfująca trucizna

Ilość plastiku zaśmiecającego wody oceanu wzrosła niepokojąco od czasu trzęsienia ziemi w Japonii i tsunami w 2011 r. Każdego roku miliony ton trafiają do wód. Niektóre z nich dostają się do systemu prądów wodnych nazywanych wirami, a następnie rozkładają się na mikroplastiki, przyswajane przez florę morską.

"Nie uciekniemy przed plastikiem" - wyjaśnia Lebreton - "ale musimy zmienić sposób w jaki z niego korzystamy, a w szczególności z plastiku jednorazowego użytku i przedmiotach o krótkiej przydatności".

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

d1atmg5

Zobacz też: Wysypisko śmieci w domu. Tak wyglądają niektóre mieszkania komunalne po odbiorze

d1atmg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1atmg5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj