Trwa ładowanie...

Płot oddzieli Małopolskę od Podkarpacia. Ruszyła już budowa

Płot ma powstrzymać przemieszczanie się dzików, które mogłyby roznosić wirus ASF. Ogrodzenie będzie biegło od Tarnowa w kierunku Żabna aż do Wisły w Szczucinie.

Płot (zdjęcie ilustracyjne) Płot (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: Adobe Stock, fot: ©Henryk Niestrój - stock.adobe.com
dqxys0s
dqxys0s

Do tej pory na Podkarpaciu stwierdzono już ponad 50 ognisk ASF (w tym część u dzików). Z kolei w Małopolsce potwierdzonych przypadków było sześć, ale tylko u świń.

Ogrodzenie będzie miało w sumie 41 km długości. Budowa rozpoczęła się od miejsca, gdzie znajduje się wiadukt pod autostradą A4, na granicy Tarnowa i Łęgu Tarnowskiego. Składający się z siatki leśnej i drewnianych pali płot biegnie w kierunku Żabna. Kolejny jego odcinki mają sięgać kolejno do Olesna, Mędrzechowa i Szczucina.

Płot nie będzie w 100 proc. szczelny, ponieważ w miejscach, gdzie krzyżuje się z drogami są w nim przerwy. Jednak, jak poinformowano, maja one być obsypywane specjalnym środkiem odstraszającym dziki. Dzięki temu nie przejdą one na drugą stronę.

Budowa płotu podzielona na odcinki

Nie wiadomo jeszcze kto wykona ogrodzenie na ostatnim odcinku, ponieważ konieczne jest tam wykarczowanie drzew i chaszczy, które zarastają nieczynną od 20 lat linię kolejową.

dqxys0s

"Mamy określony budżet na to zadanie, a niestety liczba dostępnych firm na rynku, które mogłyby się tego podjąć, jest ograniczona" - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Krzysztof Majka, nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, które nadzoruje realizację budowy płotu.

Źródło: "Gazeta Krakowska"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dziki podczas błotnej kąpieli. Niezwykłe nagranie z mazurskiego babrzyska

dqxys0s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqxys0s