Trwa ładowanie...

Pociąg z Wejherowa na lotnisko Chopina? Połączenie ma ruszyć za 3 lata

Na warszawskie lotnisko z Wejherowa bezpośrednim pociągiem. Brzmi abstrakcyjnie? Okazuje się, że to całkiem prawdopodobne. Na wprowadzenie takiego połączenia zdecydował się przewoźnik Arriva. Teraz wszystko zależy od Urzędu Transportu Kolejowego, do którego wpłynął wniosek o wydanie zgody.

Pociąg z Wejherowa na lotnisko Chopina? Połączenie ma ruszyć za 3 lataŹródło: Shutterstock.com
d1d415r
d1d415r

Arriva to prywatny przewoźnik pasażerski, który prowadzi działalność w 14 krajach Europy, zatrudniając ponad 54 tys. pracowników. W 2007 roku rozpoczął obsługę pasażerskich linii kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim. Obecnie obsługuje 130 połączeń dziennie i 2 miliony pasażerów rocznie także w innych regionach Polski (np. sezonowe połączenia do Helu).

Przewoźnik planuje uruchomić połączenie z Gdyni do Warszawy Zachodniej w grudniu przyszłego roku. Podróż miałaby trwać 3 godz. i 25 min. Byłoby to konkurencyjne rozwiązanie dla Pendolino, który tę trasę pokonuje najszybciej w 3 hgodz. 23 min. Po 2 latach, w grudniu 2020 roku, Arriva chciałaby rozszerzyć połączenie o Wejherowo i lotnisko Chopina.

Obecnie dojazd pociągiem na tej trasie wymaga co najmniej dwóch przesiadek. Z Wejherowa do Gdyni Głównej dojedziemy SKM, następnie Pendolino lub wolniejszym TLK do Warszawy, a w stolicy kolejna przesiadka na pociąg jadący na lotnisko Chopina.

Połączenie Arrivy z Wejherowa na Okęcie miałoby być jedno dziennie. Pociąg o godz. 5:30 pozwalałby w niecałe 5 godz. znaleźć się w warszawskim porcie lotniczym (o godz. 10:21). *Z Gdańska Głównego na lotnisko Chopina pociąg miałby dotrzeć w równo 4 godz. *Połączenie z lotniska na Pomorze miałby się za to odbywać popołudniu – o godz. 16:22.

d1d415r

Czas podróży jest porównywalny do obecnego z przesiadkami, ale komfort z pewnością nieporównywalny.

Nie wiadomo jeszcze, ile będą kosztować bilety na nowe połączenie. Przewoźnik czeka na razie na zgodę Urzędu Transportu Kolejowego (na jej wydanie jest 6 tygodni od 18 grudnia). Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, Arriva zdradzi więcej szczegółów.

Zobacz najlepszy jarmark świąteczny w Europie:

d1d415r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d415r