Trwa ładowanie...
dzo3uxz

Pociąg z Wejherowa na lotnisko Chopina? Połączenie ma ruszyć za 3 lata

Na warszawskie lotnisko z Wejherowa bezpośrednim pociągiem. Brzmi abstrakcyjnie? Okazuje się, że to całkiem prawdopodobne. Na wprowadzenie takiego połączenia zdecydował się przewoźnik Arriva. Teraz wszystko zależy od Urzędu Transportu Kolejowego, do którego wpłynął wniosek o wydanie zgody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewoźnik Arriva obsługuje m.in. sezonowe połączenia do Helu
Przewoźnik Arriva obsługuje m.in. sezonowe połączenia do Helu (Shutterstock.com)
dzo3uxz

Arriva to prywatny przewoźnik pasażerski, który prowadzi działalność w 14 krajach Europy, zatrudniając ponad 54 tys. pracowników. W 2007 roku rozpoczął obsługę pasażerskich linii kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim. Obecnie obsługuje 130 połączeń dziennie i 2 miliony pasażerów rocznie także w innych regionach Polski (np. sezonowe połączenia do Helu).

Przewoźnik planuje uruchomić połączenie z Gdyni do Warszawy Zachodniej w grudniu przyszłego roku. Podróż miałaby trwać 3 godz. i 25 min. Byłoby to konkurencyjne rozwiązanie dla Pendolino, który tę trasę pokonuje najszybciej w 3 hgodz. 23 min. Po 2 latach, w grudniu 2020 roku, Arriva chciałaby rozszerzyć połączenie o Wejherowo i lotnisko Chopina.

Obecnie dojazd pociągiem na tej trasie wymaga co najmniej dwóch przesiadek. Z Wejherowa do Gdyni Głównej dojedziemy SKM, następnie Pendolino lub wolniejszym TLK do Warszawy, a w stolicy kolejna przesiadka na pociąg jadący na lotnisko Chopina.

dzo3uxz

Połączenie Arrivy z Wejherowa na Okęcie miałoby być jedno dziennie. Pociąg o godz. 5:30 pozwalałby w niecałe 5 godz. znaleźć się w warszawskim porcie lotniczym (o godz. 10:21). *Z Gdańska Głównego na lotnisko Chopina pociąg miałby dotrzeć w równo 4 godz. *Połączenie z lotniska na Pomorze miałby się za to odbywać popołudniu – o godz. 16:22.

Czas podróży jest porównywalny do obecnego z przesiadkami, ale komfort z pewnością nieporównywalny.

Nie wiadomo jeszcze, ile będą kosztować bilety na nowe połączenie. Przewoźnik czeka na razie na zgodę Urzędu Transportu Kolejowego (na jej wydanie jest 6 tygodni od 18 grudnia). Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, Arriva zdradzi więcej szczegółów.

Zobacz najlepszy jarmark świąteczny w Europie:

dzo3uxz

Podziel się opinią

Share

dzo3uxz

dzo3uxz