Podróż śladami Elżbiety II. To były ulubione miejsca brytyjskiej królowej

Królowa Elżbieta z mężem i synami przez zamkiem Balmoral w 1972 roku
Królowa Elżbieta z mężem i synami przez zamkiem Balmoral w 1972 roku
Źródło zdjęć: © PAP | PA Archive/PA Images

Powodów, by odwiedzić Londyn, Anglię czy ogólnie Wyspy Brytyjskie, jest wiele. Wielu turystów w najbliższym czasie z pewnością zdecyduje się na podróż śladami zmarłej 8 września królowej Elżbiety II. W jakich miejscach przebywała najczęściej?

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w zamku Balmoral w Szkocji. Ukochana posiadłość monarchini znajduje się w Aberdeenshire. Każdego roku królowa spędzała tu sierpień i wrzesień, odpoczywając od codziennych obowiązków, spotykając się z rodziną i chodząc na spacery.

Właśnie podczas jednej z takich przechadzek po terenie rezydencji, kilka lat temu królową spotkali amerykańscy turyści. Goście zza oceanu nie rozpoznali jednak Elżbiety II, postanowili jednak nawiązać rozmowę ze starszą panią i zapytali, czy spotkała kiedyś królową. Znana z poczucia humoru monarchini zaprzeczyła, powiedziała jednak, że towarzyszący jej policjant spotkał.

1 / 5

Zamek Balmoral

Zamek Balmoral był jednym z ulubionych miejsc królowej
Zamek Balmoral był jednym z ulubionych miejsc królowej© Adobe Stock

Podróż śladami królowej Elżbiety II

Takie spotkanie to dla turystów niezapomniane przeżycie, jednak i bez niego ukochana posiadłość królowej robi niesamowite wrażenie. Zwiedzający mogą wprawdzie zobaczyć tylko niewielką jego część, bo monarchini bardzo dbała o prywatność w swoim letnim zamku, jednak już sama możliwość spacerów po parkach i ogrodach warta jest wycieczki.

O osobistym stosunku członków królewskiej dynastii do tego miejsca świadczą nie tylko ogrody księcia Filipa i królowej Marii, ale też niezwykły pomnik ukryty na terenie liczącej ponad 20 tys. hektarów, posiadłości. To rzeźba ukochanego psa królowej Wiktorii - collie o imieniu Noble.

2 / 5

Pałac Buckingham

Pałac Buckingham z lotu ptaka
Pałac Buckingham z lotu ptaka© Adobe Stock

Podróż śladami królowej Elżbiety II

Oficjalną siedzibą Elżbiety II był Pałac Buckingham w Londynie. Mówiło się, że królowa w nim nie mieszkała, a rezydowała. To słowo doskonale pasuje do zadań, które tu wypełniała, ale też do rozmachu, z jakim zbudowano pałac.

Buckhingam na miano rezydencji ze wszech miar zasługuje. Największy na świecie pałac królewski, który stale pełni funkcję rezydencji, ma aż 45 tys. m kw. powierzchni podłóg. Znajduje się w nim ponad 770 pokoi, z których 19 udostępnianych jest zwiedzającym.

Wśród nich są m.in. Green Room i Sala Tronowa, w której zorganizowane były sesje ślubne księcia Karola z księżną Dianą oraz księcia Williama z księżną Kate.

Zwiedzanie Pałacu Buckingham możliwe było tylko w sierpniu i wrześniu, kiedy królowa wyjeżdżała na wakacje. Przez cały rok oglądać można za to uroczystą zmianę warty, która jest jednym z największych widowisk w Londynie.

3 / 5

Sandringham House

Sandringham House w Norfolk
Sandringham House w Norfolk© Adobe Stock

Podróż śladami królowej Elżbiety II

Pałac Buckingham był oficjalną siedzibą królowej, ale przede wszystkim miejscem pracy. Prywatnie monarchini wolała spędzać czas w innych posiadłościach. Dlatego latem zawsze wyjeżdżała do Szkocji, a w okresie świątecznym do prywatnej posiadłości położonej 160 km na północ od Londynu - Sandringham House. To ukochane miejsce Elżbiety II, z którym wiążą się jej najszczęśliwsze wspomnienia. Monarchini od dziecka spędzała tu święta z rodziną i była wierna tej tradycji. Wraz z bliskimi przyjeżdżała do Sandringham przed świętami. Rano 25 grudnia udawała się do tutejszego kościoła, a potem nagrywała orędzie do poddanych.

W prywatnej posiadłości królowa pozostawała do 6 lutego. W tym dniu przypada bowiem rocznica śmierci jej ojca, który zmarł właśnie w Sandringham House. Choć rezydencja była osobistą własnością Elżbiety II, teren posiadłości, a także sale reprezentacyjne znajdujące się na parterze udostępniane są zwiedzającym.

4 / 5

Zamek Windsor

Zamek Windsor wiosną
Zamek Windsor wiosną© Adobe Stock

Podróż śladami królowej Elżbiety II

Windsorowie to najsławniejsza rodzina królewska na świecie. Pod tym nazwiskiem są jednak znani dopiero od 1917 roku, kiedy to król Jerzy V postanowił porzucić budzące negatywne skojarzenia niemieckie nazwisko Sachsen-Coburg-Gotha i zmienić je na Windsor. Inspiracją był oczywiście zamek Windsor - prawdziwy symbol korony na Wyspach. Królowa odwiedzała zamek głównie w weekendy i podczas oficjalnych bankietów, jednak sam fakt, że to właśnie on dał nazwę królewskiej dynastii, wskazuje na rangę tego miejsca.

Choć wydaje się, że w sercu królowej Windsor ustępował miejsce innym jej siedzibom, żadna z nich nie ma tak bogatej historii. O ile Buckingham jest największym z używanych stale przez władców pałacem, o tyle Windsor jest największym - a jednocześnie najstarszym zamkiem królewskim - który wciąż spełnia funkcję rezydencji.

5 / 5

Wyścigi konne i piękne kapelusze

Królowa bardzo lubiła wyścigi konne
Królowa bardzo lubiła wyścigi konne© Adobe Stock

Podróż śladami królowej Elżbiety II

Na liście szczególnie ważnych dla królowej miejsc są nie tylko jej zamki i posiadłości, ale też… tory wyścigów konnych. Jako wielka miłośniczka i znawczyni tych pięknych zwierząt i posiadaczka wielu stajni, Elżbieta II nigdy nie rezygnowała z obecności w najważniejszych imprezach jeździeckich. Do jej ulubionych wyścigów należał słynny Epsom Derby. Podobno, ustalając kalendarz swoich oficjalnych spotkań, zawsze upewniała się, że nie będą kolidowały z terminem wyścigów.

Innym torem, na którym można było spotkać dostojną monarchinię, jest oczywiście tor w Ascot. W słynnych wyścigach Royal Ascot Racecourse królowa po raz pierwszy brała udział w 1945 roku i od tego czasu zawsze była obecna na tej wielkiej imprezie. Wyścigi trwają pięć dni. Na każdy z nich Elżbieta II miała przygotowany strój w innym kolorze. Co ciekawe, bukmacherzy przyjmowali zakłady na to, w jakiej barwie danego dnia pojawiała się monarchini. Najważniejszy strój szykowany był zawsze na trzeci dzień zawodów - tzw. Ladies Day.

Książę Filip był ważniejszy, niż sądzono. Dr Wilk o nieznanych faktach

Źródło artykułu:WP Turystyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (50)