Podróże w II RP - turystyczny rozkwit Polski
Wypoczynek Polaków w dwudziestoleciu międzywojennym
Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów Polacy zyskali między innymi możliwość **rozwoju w kraju turystyki**. I pokolenie naszych dziadków tę szansę wykorzystało. Powstawały **uzdrowiska**, budowano **infrastrukturę **i odradzały się **organizacje turystyczne**. Również władze wzięły sobie do serca potrzebę popularyzacji wypoczynku obywateli, którzy przez lata zniewolenia od niego odwykli. Przeczytajcie, jak w II Rzeczpospolitej spędzano urlop. Wiele faktów z tamtego okresu może was zadziwić.
Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów Polacy zyskali między innymi możliwość rozwoju turystyki w kraju. I pokolenie naszych dziadków tę szansę wykorzystało. Powstawały uzdrowiska, budowano infrastrukturę *i odradzały się *organizacje turystyczne. Również władze wzięły sobie do serca potrzebę popularyzacji wypoczynku obywateli, którzy przez lata zniewolenia od niego odwykli. Przeczytajcie, jak w II Rzeczpospolitej spędzano urlop. Wiele faktów z tamtego okresu może was zadziwić.
W 1920 r. swoją działalność rozpoczęło biuro turystyczne Orbis, które już 10 lat później obsługiwało rocznie 5 mln turystów. Podobne firmy rosły jak grzyby po deszczu, jednak tak, jak i teraz znajdowali się wśród nich naciągacze i oszuści. W 1926 r. tematem zainteresował się sam Marszałek Piłsudski i przekazał znaczne środki dla *referatu ds. turystyki *przy Ministerstwie Robót Publicznych. W 1938 r. wydano w ramach promocji kraju jeden z pierwszych kalendarzy biurowych z 52 zdjęciami polskich zakątków (na każdy tydzień).
udm/if