Trwa ładowanie...

Podróżni nie wiedzieli, że są przemytnikami. Wpadli na lotnisku w Krakowie

Jak poinformował małopolski oddział Krajowej Administracji Skarbowej, w minionym tygodniu funkcjonariusze z Oddziału Celnego Kraków-Balice na krakowskim lotnisku zatrzymali dwoje pasażerów, którzy nielegalnie przewozili koralowce i muszle przydaczni. Nie meli oni pojęcia, że za wwiezienie ich do Polski grozi wysoka grzywna albo nawet kilka lat więzienia.

KAS sprawdziła bagaże podróżnych i znalazła nielegalne pamiątki KAS sprawdziła bagaże podróżnych i znalazła nielegalne pamiątki Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa
dzrfk7i
dzrfk7i

Podczas kontroli prowadzonej na krakowskim lotnisku uwagę funkcjonariuszy z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przykuły widoczne na skanie bagażu charakterystyczne kształty morskich zwierząt.

Jak się okazało, w walizce były muszle — nie tylko zwykłe, ale również trzy połówki muszli przydaczni podlegających ochronie CITES. Właścicielka bagażu potwierdziła, że to jej pamiątki z Dubaju oraz Malediwów. Kobieta nie miała pojęcia, co przewozi.

Co więcej, kilka dni później w bagażu mężczyzny, który przyleciał z Kolumbii, znaleziono 11 rafotwórczych koralowców ważących prawie 800 g. Turysta nie był świadomy, że ich przewożenie bez odpowiednich zezwoleń jest zabronione.

dzrfk7i

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak szukać tanich biletów lotniczych? Teraz jest idealny moment

Funkcjonariusze przestrzegają podróżnych

Jak przypomina KAS, przewożenie koralowców oraz innych gatunków fauny i flory objętych Konwencją Waszyngtońską jest zabronione bez dopełnienia odpowiednich procedur.

"Przede wszystkim należy zgłosić zamiar przywiezienia zagrożonego gatunku oraz przedstawić odpowiednie zezwolenia eksportowe i importowe. Zezwolenia powinny być wydane zarówno przez odpowiednie instytucje kraju wywozu, jak i przywozu. W Polsce — w przypadku koralowców — jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska" — czytamy.

dzrfk7i

Osoby, które nie zastosują się do powyższych zasad, czekają przykre konsekwencje. Za przewóz zarówno koralowców, jak i innych okazów CITES grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat, kara ograniczenia wolności do dwóch lat lub kara grzywny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dzrfk7i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzrfk7i