Trwa ładowanie...

Podziemne uzdrowisko w Wieliczce. Jedyne takie miejsce w Polsce

Kopalnia Soli w Wieliczce to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Polsce. Co roku na jej odwiedzenie decydują się rzesze turystów spragnionych zobaczenia czegoś zupełnie nowego i nietypowego. Nie każdy odwiedzający to miejsce wie jednak, że w Wieliczce mieści się także uzdrowisko. Specjalizuje się ono głównie w leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Wszystko to za sprawą wyjątkowego mikroklimatu, jaki panuje we wnętrzu solnych komór.

Uzdrowisko w Kopalni Soli "Wieliczka" Uzdrowisko w Kopalni Soli "Wieliczka" Źródło: Getty Images, fot: 2021 Getty Images
d1bp7q6
d1bp7q6

Historia uzdrowiska w Wieliczce sięga XIX wieku, kiedy w kopalni soli prowadzono jeszcze intensywne prace wydobywcze. To właśnie w ich trakcie doktor Feliks Boczkowski zauważył, że górnicy pracujący w tym miejscu bardzo rzadko zapadają na choroby układu oddechowego, czyli schorzenie często spotykane w tej grupie zawodowej. Obserwacje te zostały pogłębione w kolejnych latach, a płynące z nich obiecujące wnioski przyczyniły się do uruchomienia w tym miejscu w 1964 r. pierwszego na świecie podziemnego sanatorium "Kinga".

Mieściło się ono na V poziomie Kopalni Soli "Wieliczka" i zajmowało się przede wszystkim leczeniem osób cierpiących na choroby dróg oddechowych. Kuracjusze byli poddawani subterraneoterapii. Pod tym trudnym do wymówienia słowem kryła się nowatorska metoda lecznicza, która wykorzystywała specyficzny mikroklimat panujący w podziemnych komorach solnych. W 2011 r. Kopalnia Soli "Wieliczka" otrzymała status pierwszego w naszym kraju podziemnego sanatorium uzdrowiskowego, a obecnie cieszy się ogromnym zainteresowaniem kuracjuszy zarówno z Polski, jak i ze świata.

Podziemne uzdrowisko w Wieliczce Adobe Stock
Podziemne uzdrowisko w Wieliczce Źródło: Adobe Stock, fot: Andrey Shevchenko

Uzdrowisko Kopalnia Soli "Wieliczka" . Co oferuje kuracjuszom?

Obecnie uzdrowisko pracuje na podstawie najlepszych wzorców współczesnej medycyny. Jego działalność wspierają nie tylko najnowsze odkrycia i osiągnięcia z zakresu leczenia chorób układu oddechowego, ale także światowej sławy lekarze i specjaliści, którzy z nim współpracują. Szczególne korzyści z pobytu w tym wyjątkowym miejscu odczuwają zwłaszcza osoby cierpiące na schorzenia dolnych i górnych dróg oddechowych. Pobyt w sanatorium pozwala m.in. na zmniejszenie częstotliwości zapadania na infekcje, ogólną poprawę funkcjonowania układu oddechowego, a także wyeliminowanie lub zmniejszenie kaszlu i duszności.

d1bp7q6

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Największa Polonia na świecie. "Są tam polscy bohaterzy narodowi"

Oprócz niewątpliwych korzyści zdrowotnych, uzdrowisko w Wieliczce jest licznie odwiedzane także przez osoby, które chcą po prostu odpocząć i zrelaksować się w tym wyjątkowym miejscu. Pobyt w podziemiach sprzyja regeneracji sił, wyciszeniu i ogólnej poprawie samopoczucia. Kuracjusze mogą na miejscu skorzystać z bogatej i zróżnicowanej oferty zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Należą do nich m.in. inhalacje, masaże oraz zabiegi relaksacyjne. Co ważne, oferta uzdrowiska jest skierowana zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci.

Uzdrowisko w Kopalni Soli "Wieliczka" Adobe Stock
Uzdrowisko w Kopalni Soli "Wieliczka" Źródło: Adobe Stock, fot: Andrey Shevchenko

Zwiedzanie Kopalni Soli "Wieliczka" i okolicy

Pobyt w sanatorium można także połączyć z odkrywaniem sekretów kopalni w Wieliczce. Jest to zdecydowanie jedno z tych wyjątkowych miejsc na mapie Polski, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i oferuje swoim gościom wiele atrakcji, z których można skorzystać zarówno podczas pobytu w uzdrowisku, jak i w czasie samej wizyty w Wieliczce.

d1bp7q6

Na zwiedzających czekają tu m.in. podziemna trasa w kopalni, ekspozycja muzeum żup krakowskich oraz kaplica św. Kingi zlokalizowana 101 metrów pod ziemią. Na powierzchni ziemi - w Wieliczce - warto natomiast zwiedzić zabytkowy klasztor Franciszkanów Reformatorów, a także zabytkowe pałace Konopków i Przychockich.

Jak widać, Kopalnia Soli w Wieliczce to miejsce, które warto odwiedzić zarówno w celach zdrowotnych, jak i turystycznych. Aby spędzić w tym wyjątkowym miejscu więcej czasu, warto zatrzymać się w Wieliczce na dłużej. Turystom sprzyja pod tym względem fakt, że miasteczko oferuje szeroki wybór noclegów, z których kompletną ofertą można zapoznać się na największym polskim portalu turystycznym Nocowanie.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bp7q6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bp7q6