Trwa ładowanie...

Pojawił się zabójczy supergrzyb. Sprzyja mu ocieplenie klimatu

Candida auris to stosunkowo nowy gatunek drożdżaka – odkryto go 10 lat temu w Japonii i od tej pory rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Zakażenia, które wywołuje, nawet w 70 proc. przypadków doprowadzają do śmierci. Drożdżak ten stanowi więc zagrożenie na skalę globalną.

Pojawił się zabójczy supergrzyb. Sprzyja mu ocieplenie klimatuŹródło: Shutterstock.com
d2l1hdq
d2l1hdq

Grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida zwykle stanowią część flory fizjologicznej człowieka – występują na skórze, w jamie ustnej czy błonach śluzowych. W przeciwieństwie jednak do nowej odmiany grzyba nie stanowią zagrożenia. Candida auris może natomiast z łatwością rozwijać się w ludzkim ciele, którego temperatura jest zabójcza dla innych drożdżaków z grupy Candida.

Sporym problemem jest jednak sama diagnostyka. Metody powszechnie stosowane w laboratoriach klinicznych do identyfikacji drożdżaków nie wykrywają C. auris. Poza tym gatunek ten jest wyjątkowo lekoodporny, a przez to trudny w leczeniu.

Grzyb został zaobserwowany po raz pierwszy w 2009 r. w Japonii, ale naukowcy dowiedli, że pojawił się on już znacznie wcześniej, bo w 1996 r. w Korei Południowej. Od tego czasu przypadki infekcji drożdżakiem wystąpiły już wielokrotnie na każdym kontynencie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Za tak szybkim rozprzestrzenianiem się C. auris może stać sprzyjający klimat. Według naukowców grzyb ten rozwija się właśnie w wysokich temperaturach, a więc w przypadku kryzysu klimatycznego, ryzyko infekcji drożdżakiem stanowi problem na skalę światową.

Najbardziej narażone są osoby z niską odpornością oraz te, które często biorą antybiotyki. Niszczą one bowiem dobre bakterie, chroniące organizm. Candida auris najczęściej powoduje infekcje krwi, układu oddechowego, centralnego układu nerwowego oraz podrażnienia skóry, a śmiertelność tych zakażeń jest bardzo wysoka i sięga od 30 do 72 proc.

d2l1hdq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Cykady-zombie. Grzyb zabija je w przerażający sposób

d2l1hdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l1hdq