Pokazał nagranie. "Niewiarygodne, ale prawdziwe"
Śpiew głuszca należy do jednych z najbardziej charakterystycznych ptasich odgłosów. W marcu i kwietniu samce wydają z siebie serie dźwięków, po to, aby zwabić do siebie partnerkę. W tym wiosennym okresie nie powinno to nikogo dziwić, ale usłyszenie ich w styczniu... jest co najmniej zaskakujące.
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z Rumunii. Zamieścił je m.in. na Facebooku Cristian Doroftiesei, fotograf z miasta Vatra Dornei, śledzący dziką przyrodę w krainie historycznej, zwanej Bukowiną. Podczas jednego ze styczniowych spacerów natrafił na śpiewającego głuszca.
Nietypowe zjawisko
Głuszec zwyczajny to gatunek z rodziny kurowatych. W Polsce skrajnie nieliczny ptak lęgowy, narażony jest na wyginięcie. Częściej spotkać można go np. w Rumunii.
Jego charakterystyczny śpiew, czyli klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie, usłyszeć można w czasie okresu godowego, który trwa od marca do kwietnia, czasami nawet do maja. Spotkanie śpiewającego głuszca w styczniu, w zaśnieżonej scenerii to prawdziwa sensacja. "Niewiarygodne, ale prawdziwe" - napisał rumuński fotograf pod swoim nagraniem z 22 stycznie br.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejki stoją całymi dniami. Tak niskie ceny skuszą każdego
"Coś nietypowego, biorąc pod uwagę, że okres godowy trwa od kwietnia do maja. Ten zechciał zaśpiewać dla mnie w styczniu" - dodał Cristian Doroftiesei.
"Cudownie... Aż nie chce się wierzyć, że to prawda", "Co za piękność! Natura w całej okazałości!", "Ale miałeś szczęście, że go spotkałeś" - piszą internauci pod nagraniem.
Samice i samce głuszca
Wygląd ptaków różni się w zależności od płci. Samiec wyróżnia się znacznie większymi rozmiarami od samicy. Głowę, szyję i kuper mają czarne z szarymi podłużnymi cętkami, brodę z dłuższymi i sztywnymi piórami, też czarną. Ich skrzydła i grzbiet są brązowe z białą plamą, a wokół oka znajduje się charakterystyczna czerwona plama, która w okresie godowym nabrzmiewa, tworząc czerwoną "różę". Ptaki zamieszkują przede wszystkim kompleksy iglaste.
Źródło: Facebook @Cristian Doroftiesei