Pokazali nagranie z lasu. "Nigdy tego nie rób!"
Leśnicy stale przestrzegają przed dokarmianiem dzikich zwierząt, co niestety wciąż zdarza się robić nieodpowiedzialnym spacerowiczom. "Nigdy tego nie rób" - zaapelowali w jednym z ostatnich nagrań, opublikowanym na facebookowym profilu Lasów Państwowych.
Na nagraniu opublikowanym na Facebooku widać potężną lochę z sześcioma młodymi, które nawiedziły biwakowiczów w lesie. Zobaczyć można także, jak ktoś je dokarmia.
Leśnicy apelują
- Zdaję sobie sprawę z tego, że całe to nagranie wygląda przeuroczo, bo ile razy mieliśmy okazję nagrać z tak bliska dzika, który ze smakiem pożera rzucane smakołyki, a w oddali przeuroczo bawią się maleństwa. Chociaż w pewnym momencie coś je przestraszyło i to był moment, w którym cała historia mogła się zakończyć niezbyt wesoło dla autora nagrania - komentuje leśniczy Michał Wojcieszkiewicz.
"Nie podchodź do dzikich zwierząt i nie próbuj ich dokarmiać!" - stanowczo zaapelowano we wpisie pod nagraniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dziki opanowały Gdańsk. "Niektórzy czują się sterroryzowani"
Ludzie nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji
Leśniczy podkreślił również, że aktualnie wiele miast ma problem z dzikami. Zwierzęta spotkać można nawet w centrach. Pojawiają się tam zwabione możliwością łatwego pozyskania pożywienia. - Po co mają szukać gdzieś w lesie, skoro w śmietnikach jest bardzo dużo resztek? Co gorsze, wiele osób wciąż dokarmia dziki, bo to jest przecież wspaniały widok, jak dzikie zwierzęta pożerają pokarm - słyszymy w nagraniu.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Dokarmianie zwierząt może mieć tragiczne skutki zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia. Dziki zwabione jedzeniem do miast "są odstrzeliwane, giną pod kołami samochodów, a w najlepszym przypadku są odławiane i wywożone daleko poza obszar, w którym żyły do tej pory" - czytamy w apelu Lasów Państwowych.
Dodatkowo, przyzwyczajone do dokarmiania zwierzę zatraca swój naturalny instynkt, a w chwili zagrożenia może zaatakować człowieka. Dziki są sporych rozmiarów zwierzętami, a takie spotkania mogą mieć opłakane skutki dla zdrowia danej osoby.
Źródło: Facebook @Lasy Państwowe