Trwa ładowanie...

Polacy wracają na święta z zagranicy. Wiemy, kogo dotyczy obowiązkowa kwarantanna

Polacy mieszkający za granicą w grudniu tłumnie zjadą do swoich rodzin na święta. Kto musi odbyć kwarantannę po przyjeździe? Co z Polakami przyjeżdżającymi spoza Unii Europejskiej?
Share
Wielu Polaków przyjedzie do domu na świeta
Wielu Polaków przyjedzie do domu na świetaŹródło: Getty Images
dbded3c

Obywatele Polski nie muszą się martwić kwarantanną. Niezależnie w jakiej części świata mieszkają czy pracują, są z niej zwolnieni po powrocie do kraju. Dotyczy to zarówno osób, które mieszkają na stałe za granicą, jak i tych, które wyjeżdżają za granicę w celach turystycznych czy służbowych.

Podobnie cudzoziemcy, którzy są ich małżonkami albo dziećmi obywateli Polski, albo pozostają pod stałą opieką obywateli Polski.

Wjazd do Polski dla obywateli UE. Co z Wielką Brytanią?

To samo dotyczy wszystkich obywateli Unii Europejskiej, a także EOG (Europejski Obszar Gospodarczy - spoza UE są to: Islandia, Norwegia i Liechtenstein) lub Szwajcarii, oraz ich małżonków i dzieci. Dodajmy, że Wielka Brytania do końca 2020 roku traktowana jest jak członek UE.

dbded3c

Wjazd do Polski spoza UE. Co z kwarantanną?

Co z osobami spoza Unii Europejskiej? One muszą odbyć kwarantannę, ale w praktyce nie będzie to dotyczyło wielu przypadków. Tutaj też lista zwolnionych z kwarantanny jest długa. Jak informuje Straż Graniczna, kwarantanny nie muszą także odbywać m.in. uczniowie pobierający naukę w Polsce i ich opiekunowie, studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, a także doktoranci kształcący się w Polsce i osoby prowadzące działalność naukową w Polsce.

Zwolnieni z kwarantanny są członkowie misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz członków ich rodzin, a także przez inne osoby przekraczające granicę na podstawie.

dbded3c

Kolejny wyjątek to osoby wykonujące za granicą prace związane z ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą, w tym prace konserwatorskie, inwentaryzacyjne i badawcze, realizowane w ramach projektów finansowych ze środków ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub środków państwowych instytucji kultury, których organizatorem jest ten minister.

Co istotne na liście znajdują się także osoby wykonujące zawód medyczny, które uzyskały kwalifikacje do wykonywania danego zawodu poza terytorium Polski i przekraczają granicę w celu udzielenia świadczeń zdrowotnych na terytorium Polski.

Pełna lista osób zwolnionych z kwarantanny dostępna jest na stronie Straży Granicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obowiązkowa kwarantanna wróci? Rzecznik rządu: jest taka możliwość

dbded3c

Podziel się opinią

Share
dbded3c
dbded3c