Polska atrakcja hitem wśród Brytyjczyków i Francuzów. "Jest tam chętnie pokazywana w mediach"
Prawie 1,12 mln gości odwiedziło Kopalnię Soli "Wieliczka" w 2022 roku, z czego prawie pół miliona turystów przyjechało z zagranicy, co stanowi aż 44 proc. - W minionym oku zarysował się trend podróży "po sąsiedzku" - przyznaje Paweł Nowak, prezes kopalni.
16.01.2023 | aktual.: 16.01.2023 09:41
Po spadku spowodowanym pandemią ruch turystyczny w wielickiej kopalni z biegiem czasu się odbudowuje. W 2022 roku atrakcję odwiedziło prawie 1,12 mln gości, czyli 61 proc. więcej niż rok wcześniej. Równocześnie stanowi to 60 proc. ruchu z rekordowego 2019 roku, kiedy w kopalni było niemal 1,9 mln osób.
- Po dwóch latach dominacji ruchu krajowego coraz liczniej znów do nas przyjeżdżają obcokrajowcy. W 2022 roku zarysował się trend podróży "po sąsiedzku" - my to wyraźnie zauważyliśmy nie tylko na przykładzie gości z Niemiec, którzy zawsze byli u nas w pierwszej piątce, ale także Czechów, Litwinów, Słowaków. Cieszymy się, że odkrywają Polskę, a wraz z nią Wieliczkę, którą mają nierzadko w zasięgu weekendowego wyjazdu - mówi Paweł Nowak, prezes Kopalni Soli "Wieliczka" S.A.
Wieliczkę odwiedzili turyści ze 179 krajów
W całym 2022 roku wielickie podziemia odwiedziło 1,12 mln turystów ze 179 krajów, a proporcje kraj - zagranica wyniosły 56 do 44 proc. (629,4 tys. turyści krajowi i 489,9 tys. zagraniczni).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Pierwsze miejsca pod względem liczby przyjazdów zagranicznych w 2022 roku zajęły Wielka Brytania, Francja i Niemcy, które wygenerowały 30 proc. ruchu gości z zagranicy. To kraje, na które zawsze mogliśmy liczyć. Wieliczka jest tam powszechnie znana, ceniona i chętnie pokazywana w mediach - zapewnia Jan Ziobro, członek zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Wsparcie, czyli spółki obsługującej ruch turystyczny.
W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Czechy, Stany Zjednoczone, Litwa, Ukraina, Włochy, Hiszpania, Słowacja. Dalej na liście widzimy Węgrów, Norwegów, Greków, Duńczyków, Holendrów, Szwedów i Belgów. Dwudziestkę zamykają Łotysze, Irlandczycy i Izraelczycy.
W marcu kopalnia uruchomiła bezpłatne zwiedzanie dla uchodźców z Ukrainy, a w kolejnych miesiącach dedykowane tury w tym języku. Najpopularniejsze języki zwiedzania to polski (52 proc. zwiedzających), angielski (32 proc.), francuski, hiszpański (po 3 proc.) oraz niemiecki i włoski (po 2,5 proc).