MiastaPolska na weekend - Ziemia Lubuska

Polska na weekend - Ziemia Lubuska

Polska na weekend - Ziemia Lubuska
Źródło zdjęć: © atrakcjelubuskie.pl

Choć mało znany i często pomijany, ten region Polski zasługuje na uwagę. Poznaj wyjątkowe atrakcje Ziemi Lubuskiej.

Choć mało znany i często pomijany, ten region Polski zasługuje na uwagę. Poznaj wyjątkowe atrakcje Ziemi Lubuskiej.

Park jest wyjątkowo cennym ornitologicznie obszarem o powierzchni ponad 8000 hektarów, na którym znajdują się unikalne pod względem przyrodniczym tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska. Całość stanowi ostoję ptaków wodnych i błotnych. Na obszarze Parku stwierdzono obecność około 270 gatunków ptaków, z czego 26 należy do rzadkich lub zagrożonych wyginięciem. Walory krajobrazowe Parku sprawiają, że jest on doskonałym miejscem dla turystów. Szczególnie chętnie odwiedzane są nadwarciańskie rozlewiska, które przyciągają ornitologów i miłośników przyrody. W Parku organizowanych jest szereg wycieczek krajoznawczych, zarówno pieszych jak i rowerowych. Ich uczestnicy mają okazję poznać unikalną florę oraz wiele rzadko występujące gatunki ptaków, tj. bąk, bielik, cyraneczka, derkacz, łabędź czarnodzioby czy rybitwa czarna.

Tekst: atrakcjelubuskie.pl

udm/at

1 / 6

Lubuskie: Park Mużakowski

Obraz
© atrakcjelubuskie.pl

Park Mużakowski to największy w Polsce i Niemczech krajobrazowy park w stylu angielskim. Został założony w pierwszej połowie XIX wieku przez pruskiego arystokratę, księcia Hermanna von Pückler-Muskau. W 2004 roku został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nazywany jest również Park von Muskau, Muskauer Park lub Fürst-Pückler-Park. Jego powierzchnia to ponad 700 hektarów. Jest położony w dolinie Nysy Łużyckiej, na terenie Parku Krajobrazowego "Łuk Mużakowa". Najciekawsze turystycznie miejsca znajdują się w pobliżu Bad Muskau w Saksonii oraz Łęknicy w powiecie żarskim w województwie lubuskim. Po stronie niemieckiej zlokalizowana jest jego centralna część, z zabudowaniami rezydencjalnymi i ogrodami. Po stronie polskiej znajduje się natomiast naturalistyczny park o powierzchni ok. 500 hektarów.

Tekst: atrakcjelubuskie.pl

2 / 6

Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski - dwie stolice

Obraz
© bzyxx - Fotolia.com

Ziemia Lubuska ma dwie stolice - w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. W tej drugiej ma swoja siedzibę Urząd Marszałkowski. Oba miasta są warte zobaczenia. Sprawdź co cię w nich czeka:

Gorzów Wielkopolski *został założony w 1257 r. przez Bran­den­bur­czy­ków i nosił wówczas nazwę Nowy Lands­berg. Na znaczeniu zyskał w poł. XVIII w. w związ­ku z otwar­ciem Kanału Bydgoskiego. Najważniejszą atrakcją miasta jest monumentalna ka­te­dra Wniebowzięcia NMP.
*
Zie­lo­na Góra
położona jest w otoczeniu zalesionych wzgórz, na których korzystając z tradycji tych ziem, powstają winnice pro­du­kujące przyzwoite wino. Samo miasto może się pochwalić ma­low­ni­czym rynkiem z ratuszem oraz XVIII- i XIX-wiecz­nymi kamienicami.

3 / 6

Lubuskie - najciekawsze miasta

Obraz
© wikipedia.org by Mohylek, licencja Creative Commons 3.0, 2.5, 2.0 oraz 1.0

Ziemia Lubuska jest bogata w miasta i miasteczka o ciekawej historii. Poniżej kilka z miejsc, które warto umieścić na liście "do poznania".

Żagań - poaugustowski zespół klasztorny, pałac, Sta­lag VIIIC (pomysł do filmu "Wiel­ka uciecz­ka").
Łagów - zamek joannitów
Bytom Odrzański - idealnie odrestaurowany rynek, kościół św. Hieronima
Strzelce Krajeńskie - starówka i mury obronne z zachowana Bramą Młyńską
Ośno Lubuskie - pozostałości po średniowiecznym dworze i mury obronne
Świebodzin - gigantyczny pomnik Chrystusa
Lubsko - zachowany układ historyczny miasta, z kościołem, ratuszem i murami obronnymi
Gościkowo - zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Gościkowie-Paradyżu

4 / 6

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła

Obraz
© wikipedia.org by Silu, licencja Creative Commons 3.0, 2.5, 2.0 oraz 1.0

Na Szlaku Kościołów Drewnianych Regionu Kozła znajdują się świątynie w Klępsku, Chlastawie i Kosieczynie, które powinny szczególnie zainteresować miłośników architektury ludowej. Szlak ma długość około 23 kilometrów.

Kościół filialny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku został zbudowany w latach 1367-1377. Jest jednonawową budowlą sakralną z węższym prezbiterium posiadającą dobudowaną wieżę o konstrukcji słupowej oraz murowaną zakrystię.
Kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chlastawie wzniesiono w 1637 roku i uznaje się go za zabytek klasy "0". Wraz z bramą-dzwonnicą i dawnym cmentarzem tworzy przepiękny zespół sakralny o niepowtarzalnych walorach historycznych.
Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie powstał około roku 1408 i jest po kościele w Tarnowie Pałuckim drugim co do starszeństwa drewnianym kościołem na ziemiach polskich.

5 / 6

Lubuskie: Międzyrzecki Rejon Umocniony

Obraz
© bunkry.pl

Międzyrzecki Rejon Umocniony to imponujący system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934-1944 dla ochrony wschodniej granicy III Rzeszy. Można w nim znaleźć ciekawe obiekty militarne oraz największe podziemia fortyfikacyjne na świecie. W MRU znajduje się także unikalny rezerwat nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków tych intrygujących ssaków. Międzyrzecki Rejon Umocniony rozciąga się na odcinku około 100 kilometrów, od okolic Skwierzyny przez Kaławę, Wysoką, Boryszyn na południe do Odry. Jego główną częścią jest system tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza. Szacuje się, że podziemne korytarze mają w tym miejscu ok. 35 kilometrów długości. Turyści mogą zwiedzać część obiektów MRU.

Tekst: atrakcjelubuskie.pl

6 / 6

Lubuskie - polskie zagłębie wina

Obraz
© atrakcjelubuskie.pl

Wędrując po Lubuskiem, zielonej krainie winem i miodem płynącej, można skosztować jak smakuje pasja, tradycja i pamięć regionu. Słuchając opowieści o lubuskich winach, poznajemy też historię tych ziem oraz jej mieszkańców. Produkcja wina to też lekcja pokory wobec natury, ciągła walka z pogodą oraz nauka wytrwałości, która z każdym rokiem przynosi coraz wyborniejsze efekty. Wino przestaje być tylko trunkiem, a staje się wyzwaniem, tak jak człowiek. Nigdy nie wiadomo, jaki będzie miało charakter... Kapryśne, nieprzewidywalne, zależne od różnych wpływów i czynników, wymykające się spod kontroli, wrażliwe na wpływy zewnętrzne - lubuscy winiarze mówią o każdym winie jak o wyjątkowym przyjacielu, które trzeba długo i czule pielęgnować, nim będzie można się z nim zapoznać. A kiedy ma już właściwą szatę, fakturę, barwę i głębię, wyprawa (nie)winnym szlakiem staje się stylową i smakowitą podróżą do źródeł ludzkiej pasji. Podczas tej podróży warto zawitać do winnic "Stara Winna Góra", "Miłosz", "Ingrid" czy
"Kinga".

Tekst: atrakcjelubuskie.pl

udm/at

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)