Trwa ładowanie...

Polska pustynia zachwyca. W weekendy tłumy jak na Krupówkach

Pustynia Błędowska znajdująca się w centralnej Europie przyciąga tłumy turystów. Zwiedzających nie brakuje tutaj w weekendy, szczególnie kiedy pogoda dopisuje.

Każdy Polak powinien odwiedzić to miejsce Każdy Polak powinien odwiedzić to miejsce Źródło: Adobe Stock
d13sp2w
d13sp2w

W ostatnich dniach pogoda w Polsce zachęcała do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. W miniony weekend wielu turystów postanowiło spędzić czas na Pustyni Błędowskiej. Zdjęcia udostępnione przez redakcję "Gazety Krakowskiej" pokazują, że było tam tak tłoczno, jak na zakopiańskich Krupówkach w szczycie sezonu.

"Polska Sahara" zalana przez turystów

Na zdjęciach wykonanych w miniony weekend widać zapełniony parking i tłumy turystów idących odpocząć na polskiej pustyni. Co ciekawe, wśród zwiedzających słychać było nie tylko polski język, ale także czeski, niemiecki, a nawet francuski.

- Chciałam pokazać znajomym naszą atrakcję. W taki piękny dzień jest tu naprawdę bardzo "pustynnie" - powiedziała Kamila Barańska, która na co dzień mieszka w Krakowie, cytowana przez "Gazetę Krakowską".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Arabski Nowy Jork. "Jest drogo, ale za to życie jest łatwiejsze"

d13sp2w

Pustynia Błędowska

Polska pustynia znajduje się niedaleko Olkusza, na pograniczu województwa małopolskiego i śląskiego. Rozciąga się od Błędowa (wschodniej dzielnicy Dąbrowy Górniczej) po wsie Klucze i Chechło. Dawniej nazywano ją Wielką Pustynią Błędowską, bo miała aż ok. 150 km kw. Obecnie zajmuje obszar ok. 33 km kw, ale jedynie w 35 proc. pokrywają go piaski.

"Polską Saharę" warto obejrzeć z trzech bezpłatnych punktów widokowych - na wzgórzu Czubatka w Kluczach, na wzgórzu Dąbrówka w Chechle oraz z tarasu widokowego Róża Wiatrów. Widać z nich cały teren pustyni oraz pobliskie lasy, wieże kościołów, a nawet kominy okolicznych miejscowości Śląska i Małopolski. Warto wiedzieć, że Pustynia Błędowska jest objęta ochroną w ramach programu Natura 2000.

Punkt widokowy w Chechle Adobe Stock
Punkt widokowy w ChechleŹródło: Adobe Stock
d13sp2w

Źródło: "Gazeta Krakowska"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d13sp2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13sp2w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj