"Polski Dubaj" nad Bałtykiem. To prawdopodobnie najpiękniejsza plaża w kraju
W ostatnich latach Jarosławiec, malownicza nadmorska miejscowość położona na terenie gminy Postomino, zdobyła miano "polskiego Dubaju". To niezwykłe określenie nie jest bezpodstawne, gdyż w Polsce trudno znaleźć drugie takie miejsce.
Przyciągające uwagę, piękne wybrzeże w Jarosławcu jest prawdziwym ewenementem i największą sztuczną plażą w Europie.
Nie sposób przejść obojętnie obok tego cudu, który przyciąga wzrok już z daleka. Osoby pamiętające czasy sprzed wojny wspominały, że szerokość plaży sięgała wówczas nawet 1 km, a piasek był jasny, czysty i drobny. Niestety, część tego pasa została z czasem zawłaszczona przez morze.
Czytaj też: Drożyzna na Wawelu. Nie każdego na to stać
Jak plaża wygląda obecnie?
Obecny kształt i piękno jarosławieckiej plaży zawdzięczamy budowie ogromnych granitowych "ramion", które utrzymują piasek dostarczany na plażę w procesie refulacji. Jest to technika polegająca na przenoszeniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody z dna morza, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu. Ostroga palowa, czyli specjalna opaska z tzw. gwiazdoblokami, zabezpiecza brzeg przed wymywaniem.
Dzięki takim działaniom plaża zyskała swoją obecną formę i powierzchnię przekraczającą 5 ha. Jest szeroka, piaszczysta i jedyna w swoim rodzaju. Dodatkowo Jarosławiec cieszy się reputacją jednego z najczystszych kąpielisk w Polsce.
Niektórzy żartują, że za sprawą usypania dodatkowej, sztucznej plaży i wybudowania charakterystycznych ramion wchodzących w głąb morza, Jarosławiec przypomina Dubaj i jego Wyspy Palmowe. Potocznie o części wybrzeża położonego przy ostrodze mówi się z resztą "plaża Dubaj".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pogoda i temperatura wody w Bułgarii. "Trzeba uważać"
Plaża w Jarosławcu jest również miejscem, gdzie można znaleźć prawdziwe skarby - bursztyny. Szczególnie po sztormach wielu turystów udaje się na długie spacery, poszukując tych cennych kamieni. W Jarosławcu znajduje się nawet Muzeum Bursztynu, które warto odwiedzić, aby zgłębić historię i znaczenie tego naturalnego skarbu.
Internauci również nie szczędzą pochwał dla piękna okolicy kurortu. Na platformach społecznościowych można znaleźć komentarze pełne uznania.
"Byłam już w tylu miejscowościach nadmorskich, ale tu w Jarosławcu jest najpiękniejsza okolica i najpiękniejsza plaża." - pisze jedna z internautek
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Jarosławiec nie tylko zapewnia niezapomniane wrażenia przyrodnicze, ale również oferuje wiele atrakcji dla turystów. Oprócz wygrzewania się na plaży i poszukiwania bursztynów, można skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych, takich jak windsurfing czy kajakarstwo. W miejscowości znajdują się również liczne restauracje, kawiarnie i sklepy, które umożliwiają delektowanie się lokalną kuchnią oraz zakup pamiątek. Charakterystycznym punktem jest także latarnia morska.
Co ciekawe, wieś Jarosławiec, licząca na co dzień nieco ponad 400 mieszkańców, dysponuje bazą noclegową dla ok. 30 tys. osób. Każdego roku odwiedza ją (głównie w sezonie) od 120-170 tys. turystów.
Źródło: Wikipedia, gazeta.pl