Trwa ładowanie...

Polacy masowo wysyłają listy do św. Mikołaja. "Jesteście pierwsi na liście"

Spotkanie ze św. Mikołajem to marzenie wielu dzieci na całym świecie. Rocznie wysyłają do niego ok. 500 tys. listów z prośbami o prezenty. Ja też wysłałam. Odpowiedział... przed Wielkanocą. Okazuje się, że Polacy od lat przodują w liczbie listów wysyłanych do Rovaniemi. W tym roku wysłali do Mikołaja 70 tys. listów.

Wioska św. Mikołaja w Rovaniemi czynna jest przez cały rokWioska św. Mikołaja w Rovaniemi czynna jest przez cały rokŹródło: Visit Rovaniemi (Rovaniemi Tourism & Marketing Ltd.)
d2nqi4p
d2nqi4p

Lata temu napisałam list do najsłynniejszej siedziby św. Mikołaja w Laponii. Minęło kilka tygodni. Cisza… W końcu nadeszły święta, a odpowiedzi od Mikołaja nadal nie było. Myślałam, że już się jej nigdy nie doczekam, aż tu nagle dotarła przed Wielkanocą.

Największym zaskoczeniem nie był fakt, że dotarł przed Wielkanocą, ale że był napisany po polsku. Mikołaj podzielił się w nim nietypowymi informacjami dotyczącymi m.in. jego pasji - zimowych kąpieli w przerębli oraz sposobów Pani Mikołajowej na stworzenie lodowego lampionu. Dziś, znając prawdę o św. Mikołaju, wspominam tę sytuację z rozbawieniem, ale dla małej dziewczynki było to wtedy ważną sprawą.

Źródło: Krolina Laskowska
List od Mikołaja

Wioska św. Mikołaja w Laponii

W 2020 roku postanowiłam ponownie skontaktować się z biurem św. Mikołaja w Rovaniemi. Tym razem jednak nie napisałam listu w sprawie prezentów. Chciałam się dowiedzieć, jak wygląda praca elfów. Mimo nadchodzących świąt i wielu obowiązków elfinka Vanilla przerwała na chwilę pracę, by opowiedzieć mi o wiosce św. Mikołaja.

d2nqi4p

- Uwielbiam swoją pracę. Najlepsze jest to, że pracuję z Mikołajem i innymi elfami. Naszym głównym zadaniem jest obserwowanie dzieci i informowanie Mikołaja, czy są grzeczne. To wielka i cudowna odpowiedzialność. A jednym z elementów mojej pracy jest po prostu dobra zabawa – powiedziała w rozmowie z WP Vanilla, która pracuje w biurze św. Mikołaja w Rovaniemi.

Przyznała, że dobrze, że nareszcie nadeszło Boże Narodzenie, bo przez pandemię wszyscy potrzebujemy teraz w naszym życiu dużo radości.

Rozpoczęcie sezonu świątecznego w Rovaniemi w 2018 r. Visit Rovaniemi (Rovaniemi Tourism and Marketing Ltd)
Rozpoczęcie sezonu świątecznego w Rovaniemi w 2018 r.Źródło: Visit Rovaniemi (Rovaniemi Tourism and Marketing Ltd)

- Nawet w tym roku możemy spędzić radosne święta Bożego Narodzenia. Po prostu powinniśmy to robić w sposób bezpieczny i właściwy, przestrzegając wszystkich zaleceń – przekazała Vanilla.

d2nqi4p

Spytałam elfinkę, o co proszą obecnie dzieci na całym świecie. Okazuje się, że nie tylko o prezenty. W listach bardzo często pojawiają się marzenia o możliwości spędzenia czasu z rodziną i innymi bliskimi.

- Dostałam pełne emocji listy od dzieci, które zamiast sobie, życzą czegoś miłego przyjaciołom lub rodzinie – przyznała i dodała, że w tym roku do wioski św. Mikołaja zawitało znacznie mniej turystów niż w latach poprzednich. - Bycie razem to ważna i wspaniała część świąt Bożego Narodzenia, a dzięki nowoczesnej technologii możemy być w kontakcie i dzielić się czasem z naszymi przyjaciółmi i bliskimi nawet w tym wyjątkowym roku.

Elfy to najbliżsi współpracownicy Mikołaja Visit Rovaniemi (Rovaniemi Tourism and Marketing Ltd)
Elfy to najbliżsi współpracownicy MikołajaŹródło: Visit Rovaniemi (Rovaniemi Tourism and Marketing Ltd)

Rovaniemi - spotkanie z Mikołajem i inne atrakcje

Wioska św. Mikołaja w Laponii znajduje się pod północnym kołem podbiegunowym, ok. 8 km od centrum Rovaniemi w Finlandii. I choć siedzib Mikołaja jest na świecie kilka, ta jest najbardziej popularna. Tu magię świąt można poczuć o każdej porze roku, ponieważ wioska jest czynna przez cały rok. Park rozrywki odwiedza również wielu Polaków.

d2nqi4p

Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na taką wyprawę, mają możliwość wysłania listu. Okazuje się, że Polska jest od lat w ścisłej czołówce krajów, z których przysyła się ich najwięcej.

Polska jest na liście krajów, z których Mikołaj dostaje najwięcej listów Joanna Kocon
Polska jest na liście krajów, z których Mikołaj dostaje najwięcej listówŹródło: Joanna Kocon

- Św. Mikołaj otrzymuje około pół miliona listów rocznie, więc niestety nie jest w stanie odpowiedzieć na każdy z nich. Polska zawsze jest w pierwszej dwójce na liście krajów z największą liczbą nadesłanych listów – przekazała WP Anne Saahkari, koordynator ds, kontaktów z mediami z Visit Rovaniemi.

d2nqi4p

Jak wynika z pocztowych statystyk, w sezonie świątecznym Mikołaj otrzymuje ok. 30 tys. listów dziennie. Elfy mają zatem naprawdę dużo pracy, bo muszą je dobrze posortować. Z danych na 21 grudnia wynika jasno, że Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów, z których w tym roku dotarło najwięcej przesyłek. Na kolejnych miejscach są Włochy i Finlandia.

W sumie w tym roku Mikołaj otrzymał już 70 tys. listów (stan na 21.12) z Polski!

Źródło: Joanna Kocon
Listy do Mikołaja przychodzą z całego świata

Będą w wiosce św. Mikołaja, można nie tylko go spotkać, ale także uroczyście przekroczyć linię północnego koła podbiegunowego lub udać się na słynną pocztę i wysłać bliskim świąteczne kartki.

d2nqi4p

- W okolicy znajdują się również różne atrakcje (np. przejażdżki zaprzęgami psów husky i prawdziwych reniferów), wiele możliwości zakupów (np. w sklepach z fińskimi dziełami), przytulne kawiarnie i restauracje – powiedziała Anne Saahkari.

Ci, którzy kochają magię świąt będą mieli okazję, by zobaczyć w tym roku podróż św. Mikołaja, który z Rovaniemi wystartuje dzień przed Wigilią. 23 grudnia 2020 roku od godz. 19 fińskiego czasu, na stronie www.visitrovaniemi.fi/watch-live/ będzie można na żywo śledzić początek jego podróży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zabawki dla dzieci na święta. "Nie kupujmy pod presją czasu"

d2nqi4p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nqi4p