Polskie pociągi podbijają Europę
Te maszyny to niezwykłe połączenie szwajcarskiej precyzji i włoskiej elegancji, które stały się polskim hitem w Europie. O co chodzi? O szybkie, lekkie, innowacyjne, regionalne produkowane przez firmę Stadler w Siedlcach. Luksusowe maszyny dosłownie sprzedają się jak świeże bułeczki. Nowoczesne pociągi cieszą się ogromnym powodzeniem i zamawiają je przewoźnicy z całej Europy!
Te maszyny to niezwykłe połączenie szwajcarskiej precyzji i włoskiej elegancji, które stały się hitem w Europie. O co chodzi? O szybkie, lekkie, innowacyjne, regionalne pociągi produkowane przez firmę Stadler w Siedlcach. Luksusowe maszyny dosłownie sprzedają się jak świeże bułeczki. Nowoczesne pociągi cieszą się ogromnym powodzeniem i zamawiają je przewoźnicy z całej Europy!
pw/if
Sprzedają się jak świeże bułeczki
Jak to wszystko się zaczęło? Pierwsze zlecenie na dostawę 14 pociągów FLIRT (10 dla Mazowsza oraz 4 dla Śląska) wraz ze świadczeniem usług serwisowych przez okres trzech lat, firma otrzymała w czerwcu 2006 roku. Natychmiast po otrzymaniu tych zamówień postanowiono, że polski zakład powstanie w Siedlcach. Miasto leży przy linii kolejowej i posiada długą tradycję kolejową. Ponadto władze lokalne od samego początku aktywnie wspierały tworzenie zakładu właśnie tutaj. Dzięki temu cały tabor zamówiony przez polskich klientów został wyprodukowany w Siedlcach.
Sprzedają się jak świeże bułeczki
Oficjalne otwarcie polskiego zakładu odbyło się 5 września 2007 roku. Dwa pierwsze pociągi wyprodukowane dla województwa mazowieckiego zostały oficjalnie przekazane odbiorcy 31 maja 2008 roku. Kolejne, dla Mazowsza oraz Śląska, były sukcesywnie przekazywane obu województwom zgodnie z założonym harmonogramem.
Sprzedają się jak świeże bułeczki
W lutym 2010 roku Urząd Transportu Kolejowego wydał świadectwo bezterminowego dopuszczenia do eksploatacji z prędkością 160 km/h dla czternastu pociągów FLIRT wyprodukowanych i dostarczonych przez firmę Stadler województwom mazowieckiemu i śląskiemu. Pociąg FLIRT (na zdjęciu) jest pierwszym w Polsce elektrycznym zespołem trakcyjnym, który otrzymał tego typu bezterminowe dopuszczenie.
Sprzedają się jak świeże bułeczki
W 2009 roku w Siedlcach rozpoczęto produkcję pojazdów GTW (na zdjęciu), przeznaczonych na rynek holenderski. W latach 2010-2011 zakład realizował zlecenia na pojazdy tego typu dla dwóch austriackich przewoźników: Graz-Köflacher Railway and Bus Operation GmbH (13 pojazdów) i Steiermärkische Landesbahn (6 pojazdów) oraz dla Ferrovie Nord Milano (19 pojazdów) z Włoch.
Sprzedają się jak świeże bułeczki
Obecnie w Siedlcach produkowane są pojazdy GTW dla holenderskiego przewoźnika Arriva Netherlands oraz włoskiego Sistemi Territoriali, a także pojazdy FLIRT o podwyższonym standardzie dla czeskiego Leo Express. Wkrótce rozpocznie się też produkcja szerokotorowych pociągów FLIRT dla estońskiego Elektriraudtee.
pw/if