Trwa ładowanie...

Polskie Stonehenge. Kamienne kręgi w Węsiorach

Stonehenge to jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na świecie. Jako że jego przeznaczenie nie zostało potwierdzone, rozbudza wyobraźnię turystów, którzy tłumnie przyjeżdżają w okolice miasta Salisbury w Anglii. Również w Polsce można zobaczyć podobne konstrukcje, stanowiące zagadkę dla niewtajemniczonych.

Kamienne kręgi w WęsiorachKamienne kręgi w WęsiorachŹródło: Getty Images
d4mp7ab
d4mp7ab

O Stonehenge, megalitycznej budowli położonej w południowej Anglii, słyszeli chyba wszyscy. Jest to jedna z topowych atrakcji Wielkiej Brytanii, przyciągająca tysiące turystów. Jednak tego typu zabytki można zobaczyć nie tylko w tej części Europy. Nie musimy nawet wyjeżdżać z kraju – bo jedną z atrakcji dostępnych na Kaszubach jest polskie Stonehenge!

Węsiory na Kaszubach - tam znajdziesz polskie Stonehenge

Węsiory to spokojna wioska na Pojezierzu Kaszubskim. Malownicze otoczenie, bliskość jezior i lasów czynią to miejsce idealną lokalizacją na urlop, zwłaszcza gdy podczas wakacji turystom zależy na spokoju.

- Kaszuby wydają się naprawdę dobrym miejscem na wypoczynek. Jest tam bogata baza noclegowa, a do tego wiele nieoczywistych atrakcji - mówi Kamila Miciuła, PR Manager portalu Nocowanie.pl.

Taką nieoczywistą atrakcją Kaszub na pewno są kamienne kręgi, które znajdują się zaledwie 1,5 km od Węsiorów. Są położone niedaleko Jeziora Długiego, a otoczenie lasu zapewnia turystom spokojne zwiedzanie. Panująca tu aura tajemnicy stanowi dodatkowy wabik przyciągający do Węsiorów kolejnych zainteresowanych polskim Stonehenge.

Kamienne kręgi w Węsiorach przyciągają turystów na Pomorze Getty Images
Kamienne kręgi w Węsiorach przyciągają turystów na PomorzeŹródło: Getty Images

Kamienne kręgi w Węsiorach - historia

Określanie kamiennych kręgów “polskim Stonehenge”, może wydawać się lekką przesadą. Osoby, które nastawiają się na zobaczenie monumentalnej budowli, pewnie poczują się zawiedzione. Jednak warto poznać ustalenia archeologów, jakie poczynili po zbadaniu tego miejsca. Odkryte przez nich artefakty znajdują się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Konstrukcja powstała ok. dwóch tysięcy lat temu i obejmuje trzy kamienne kręgi oraz dwadzieścia kurhanów. Warto podkreślić, że pełniły one wielorakie funkcje - były cmentarzyskiem, jak i miejscem zgromadzeń, być może również obserwatorium astronomicznych. Prawdopodobnymi twórcami byli Goci, którzy na przełomie er wędrowali po Europie w poszukiwaniu nowego miejsca do osiedlenia. Zanim ruszyli dalej, na jakiś czas zatrzymali się na Pomorzu, zostawiając po sobie między innymi cmentarzyska kultury wielbarskiej. To w Węsiorach nie jest bowiem jedynym tego typu miejscem w regionie!

d4mp7ab

Szlak kamiennych kurhanów na Pomorzu

Kamienne kręgi stanowią turystyczną atrakcję województwa pomorskiego. Z tego powodu został tam wytyczony zielony szlak turystyczny, prowadzący od Sierakowic do miejscowości Czarna Woda na terenie Borów Tucholskich. Jest ciekawy nie tylko dla amatorów historii, ale także dla osób szukających pięknych widoków.

Na trasie znalazły się nie tylko Węsiory. Turyści trafiają do innych świetnie zachowanych cmentarzysk Gotów - w Odrach, Leśnie czy okolicach Żukowa. Każdy z kręgów różni się wielkością oraz konstrukcją, natomiast wspólną cechę stanowi lokalizacja. Zawsze powstawały w blisko wody!

Przemierzając szlak, koniecznie trzeba zatrzymać się we wspomnianych wcześniej Odrach. Dzięki platformie widokowej można tam zobaczyć kamienne kręgi z góry. Odkryto tam dziesięć kręgów oraz trzydzieści kurhanów, zatem stanowisko jest większe niż to w Węsiorach.

Niektórzy twierdzą, że kamienne kręgi to miejsca niezwykłej energii. Według radiestetów koncentrują w sobie uzdrowicielską moc, która pozytywnie działa na ludzki organizm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Niezwykłe starożytne cmentarzysko. Tak wygląda polskie Stonehenge

d4mp7ab
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mp7ab