Trwa ładowanie...

Portugalia przyciąga jak magnes - rekordowy sezon trwa w najlepsze

Rekordowy napływ zagranicznych turystów odnotowała w pierwszym kwartale tego roku Portugalia. Pomagają tanie loty i stulecie objawień fatimskich.

Portugalia przyciąga jak magnes - rekordowy sezon trwa w najlepszeŹródło: Shutterstock.com
d17aiel
d17aiel

Władze spodziewają się, że do końca grudnia przybędzie do Portugalii rekordowa liczba ponad 21 mln zagranicznych turystów. Najliczniejszą narodową grupę powinni stanowić Hiszpanie.

- Od kilku lat rośnie wyraźnie popularność naszego kraju wśród turystów. Już w minionym roku liczba sięgnęła nigdy wcześniej nienotowanego poziomu 19,1 mln - mówi sekretarz stanu ds. turystyki Ana Mendes Godinho.

Portugalia to zachwycający kraj

Przedstawicielka socjalistycznego rządu ujawniła, że według opracowanej przez gabinet Antonia Costy strategii działań w ciągu najbliższej dekady liczba urlopowiczów docierających do Portugalii będzie co roku wzrastać średnio o 8 proc.

d17aiel

Od stycznia do kwietnia br. najpopularniejszym celem zagranicznych turystów udających się do Portugalii był położony na południu kraju region Algarve. To idealne miejsce dla miłośników kąpieli słonecznych i skalistych klifowych krajobrazów. Linia brzegowa obfituje w jaskinie i groty, co w połączeniu z pięknym odcieniem wody tworzy wyjątkowo magiczny krajobraz.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Carolina Cristofol Garcia

Dotarło tam w tym okresie ponad 1,6 mln urlopowiczów z całego świata. Zagraniczni turyści chętnie udawali się na wczasy także do aglomeracji lizbońskiej. W ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku przyjechało ich tam ponad 1,3 mln.

Zdaniem lizbońskiego ekonomisty Miguela Monteiro, popularność Algarve i stołecznej aglomeracji wynika z wysokiej liczby tanich połączeń lotniczych tych miejsc z resztą Europy, a także z ciepłym klimatem. Z Polski do Portugalii na pokładzie tanich linii polecimy za mniej niż 200 zł w dwie strony. Za noclegi na 7 dni zapłacimy od 457 zł za osobę. Wycieczka zorganizowana też nie jest droga. Za 7 dni z biurem podróży zapłacimy już od 1325 zł.

Ilona Raczyńska/WP
Źródło: Ilona Raczyńska/WP

- Nie bez znaczenia dla rosnącej w Portugalii liczby turystów są liczne zamachy terrorystyczne w innych częściach naszego kontynentu, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, a także destabilizacja polityczna państw Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Turcji - uważa Monteiro.

d17aiel

Ekspert przypomniał, że w pierwszych czterech miesiącach roku nastąpił też 20-proc. wzrost pasażerów w portugalskich portach lotniczych. - Z kolei sektor turystyczny, zgodnie z danymi Portugalskiej Izby Turystycznej, zanotował wpływy większe o 20,5 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku - dodał Monteiro.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Szacuje się, że codziennie dzięki turystyce do portugalskiej gospodarki trafia 36 mln euro.

Zdaniem ekspertów popularność tego kierunku turystycznego wynika w tym roku również z masowej liczby pielgrzymów docierających do sanktuarium w Fatimie, gdzie obchodzone jest właśnie stulecie objawień maryjnych.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Do końca roku spodziewana jest tam rekordowa liczba gości – 8 mln, czyli o dwa miliony więcej w porównaniu z zeszłym rokiem.

Źródło: PAP/WP

d17aiel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17aiel