Trwa ładowanie...
d1zfxvb

Poszukiwania wraku statku z IV w. p.n.e. u wybrzeży Cypru

Archeolodzy rozpoczęli poszukiwania wraku statku, który zatonął u wybrzeży Cypru w IV w. p.n.e. - donosi agencja Reuters.

Share
d1zfxvb

_ Archeolodzy rozpoczęli poszukiwania wraku statku, który zatonął u wybrzeży Cypru w IV w. p.n.e. - donosi agencja Reuters. _

Naukowcy cypryjscy, specjalizujący się w archeologii podwodnej, odnaleźli na dnie morskim u wybrzeży Cypru 500 dużych ceramicznych dzbanów i amfor na wino, pochodzących z IV w. p.n.e. z wyspy Chios.

Jak poinformowała dr Stella Demesticha, wykładowca archeologii podwodnej na Uniwersytecie Cypryjskim, naukowcy są przekonani, że w pobliżu miejsca odnalezienia amfor, na głębokości 45 metrów w odległości 2 kilometrów od południowego wybrzeża wyspy, w piasku znajduje się kadłub statku, a w nim kolejne amfory.

Według Pavlosa Flourentzosa z Wydziału Starożytności, poszukiwany wrak był prawdopodobnie wielkim statkiem handlowym, przewożącym setki dzbanów - największym na którego ślad dotąd natrafiono na Cyprze.

W czasach starożytnych wino było głównym towarem produkowanym na wyspie Chios, położonej w północnej części Morza Egejskiego, przewożonym w charakterystycznych długich dzbanach, zwężających się ku spodowi.

Zdaniem naukowców, poszukiwany wrak statku spoczywa w piasku zachowany w dobrym stanie.

(PAP)

jot/ yy/

d1zfxvb

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zfxvb
d1zfxvb