Trwa ładowanie...

Pożar na wyspie Hvar. Chorwaci zmagają się z kolejnym żywiołem

Najpierw Chorwatów nawiedziło w niedzielny poranek silne trzęsienie ziemi. 12 godzin później media obiegła informacja, że na południu wyspy Hvar wybuchł ogromny pożar, który zaczął trawić sosnowe lasy. Sytuację udało się opanować.

Share
Pożar na wyspie Hvar. Chorwaci zmagają się z kolejnym żywiołem
Źródło: pikrepo.com / CC-BY 2.0
d4b9k8i

W niedzielę 22 marca, ok. godz. 21, między Ivanem Dolacem a Svetą Nedjelją, wybuchł pożar, który zapoczątkowało uderzenie pioruna. Porywisty wiatr, który towarzyszył burzy, sprawił, że ogień zaczął szybko się rozprzestrzeniać.

Akcja ratowników była natychmiastowa i skuteczna w działaniach. Wzięło w niej udział ok. 40 strażaków, którzy mieli do dyspozycji 12 wozów. Pożar udało się w większości opanować, jednak w dalszym ciągu płoną rejony w pobliżu miasteczka Ivan Dolac.

Lokalne służby poinformowały, że nie ma ofiar śmiertelnych, nie są też zagrożone tereny zamieszkane przez ludzi.

d4b9k8i

Chorwację nawiedziło silne trzęsienie ziemi

W niedzielny poranek mieszkańcy Zagrzebia zostali obudzeni przez silne trzęsienie ziemi. Ludzie w panice opuszczali swoje domy i wybiegali na ulicę. Pod gruzami znaleziono 15-latka, trafił do szpitala w ciężkim stanie.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się 7 km na północ od stolicy kraju. Według wstępnych doniesień z Europejskiego Śródziemnomorskiego Centrum Sesjmologicznego, trzęsienie miało magnitudę 5,3.

Wiele budynków popękało, a ściany i dachy zostały uszkodzone. Ulice śródmieścia były pełne gruzów. Betonowe płyty spadały na zaparkowane na ulicy samochody, a kominy spadały z dachów.

Oprócz szpitala najbardziej ucierpiała zabytkowa katedra w Zagrzebiu. Jedna z dwóch iglic runęła na ziemię. Miejsce kultu po raz drugi w historii jest nawiedzone przez trzęsienie ziemi - poprzednie miało miejsce w 1880 r.

d4b9k8i

Źródło: Hrvatska Radiotelevizija, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Trzęsienie ziemi na Karaibach. Nagranie z Kajmanów robi wrażenie

d4b9k8i

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b9k8i
d4b9k8i