Trwa ładowanie...

Poznań

Poznań położony jest w dolinie Warty, w malowniczej krainie polodowcowych wzgórz. Tu krzyżowały się szlaki wędrujących ze wschodu na zachód i z północy na południe kupców, rzemieślników i podróżników. I dziś Poznań to ważne miejsce spotkań handlowych, kulturalnych i towarzyskich.

PoznańŹródło: Hachette Polska
d1s0u7d
d1s0u7d

Poznań położony jest w dolinie Warty, w malowniczej krainie polodowcowych wzgórz. Tu krzyżowały się szlaki wędrujących ze wschodu na zachód i z północy na południe kupców, rzemieślników i podróżników. I dziś Poznań to ważne miejsce spotkań handlowych, kulturalnych i towarzyskich.

Stary Rynek wraz z siecią wiekowych uliczek pełni dzisiaj rolę reprezentacyjnego forum. Stąd rozchodzą się turystyczne szlaki do ważnych miejsc, związanych z historycznym dziedzictwem Poznania. Czy to podczas spaceru po mieście, czy w trakcie podpisywania umów biznesowych warto zrobić przerwę i odpocząć w restauracji, kawiarni lub pubie. Każdy znajdzie miejsce dla siebie, z odpowiednim klimatem i rodzajem kuchni. Odbywa się tu wiele wyjątkowych imprez. Festiwal Teatralny Malta ściąga w lecie do Poznania tysiące wielbicieli teatru i współczesnej sztuki. Miasto staje się wówczas areną dla przyjeżdżających trup teatralnych z całego świata. Co dwa lata na jesieni Poznański Teatr Tańca organizuje Biennale Tańca Nowoczesnego. Odbywają się tu także ciekawe imprezy popularne, jak czerwcowe Targi Świętojańskie i Święto Poznania, sierpniowa Bamberka, wrześniowe Dni Pyrlandii czy listopadowe imieniny ulicy Święty Marcin.

Podczas wizyty w stolicy Wielkopolski trzeba koniecznie skorzystać z okazji poznania jej pięknych okolic. O terenach na południe od miasta mówi się, że są muzeum krajobrazu polodowcowego. Objęte ochroną, tworzą dziś Wielkopolski Park Narodowy. Tutaj też rozciągają się nadwarciańskie łąki i Rogaliński Park Narodowy z rezydencją Raczyńskich i skupiskiem kilkusetletnich dębów. Po północnej stronie Poznania leży Puszcza Zielonka, największy kompleks leśny w okolicy. Gniezno, pierwsza stolica Polski, to obowiązkowy punkt wycieczki, łatwo dostępny dzięki połączeniu kolejowemu. Czas w Poznaniu i jego okolicach płynie szybko, ale nie należy się spieszyć. Jest tu tyle atrakcji, że warto przeznaczyć kilka wizyt na poznanie stolicy Wielkopolski z różnych stron.

Przeczytaj więcej:

Kalendarium Poznania

• połowa X w. – na Ostrowie Tumskim powstaje rezydencja księcia z palatium.
• 968 – utworzenie na Ostrowie Tumskim pierwszego w Polsce biskupstwa misyjnego, zależnego od archidiecezji w Magdeburgu, obejmującego całe terytorium ówczesnego państwa Mieszka I. Pierwszym biskupem poznańskim był Jordan.
• 1005 – w kronice niemieckiego kronikarza Thietmara pojawia się nazwa „Urbs Posnani”, pierwsza historyczna wzmianka o Poznaniu.
• 1038 – zniszczenie grodu poznańskiego w czasie najazdu księcia czeskiego Brzetysława I.
• 1138 – w czasie rozbicia dzielnicowego Poznań staje się siedzibą książąt wielkopolskich.
• 1253 – książę Przemysł I lokuje Poznań na lewym brzegu Warty. Ostrów Tumski przestaje pełnić funkcję siedziby książęcej.
• 1295 – koronacja księcia wielkopolskiego Przemysła II na króla Polski.
• 1314 – zdobycie Poznania przez wojska księcia krakowskiego Władysława Łokietka, wymordowanie i wypędzenie z miasta wielu poznańskich rodzin patrycjuszowskich.
• 1394 – nadanie prawa składu przez Władysława Jagiełłę. Poznań staje się ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła na szlaku handlowym ze Śląska na Pomorze.
• 1519 – fundacja gimnazjum akademickiego przez biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego, szkoły powszechnie nazywanej Akademią Lubrańskiego.
• 1571 – powstanie Kolegium Jezuickiego.
• 1655–1657 – zniszczenie Poznania w wyniku najazdu wojsk szwedzkich i wojsk brandenburskich.
• 1780 – utworzenie Komisji Dobrego Porządku, której działalność doprowadziła do ożywienia gospodarczego miasta w ostatnich latach I Rzeczpospolitej.
• 1793 – Wielkopolska wraz z Poznaniem zostaje włączona do Prus w wyniku II rozbioru Polski. Poznań staje się siedzibą pruskiego departamentu.
• 1803 – zniszczenie znacznej części Poznania przez pożar przyspiesza rozbudowę miasta według planów Davida Gilly’ego.
• 1807 – Poznań zostaje stolicą departamentu w Księstwie Warszawskim.
• 1815 – utworzenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego w granicach Prus.
• 1829 – rozpoczęcie prac budowlanych, w trakcie których Poznań zostaje przekształcony w miasto twierdzę. Otwarcie Biblioteki Raczyńskich.
• 1841 – założenie Spółki Akcyjnej Bazar – centrum polskiego życia towarzyskiego i politycznego w Poznaniu i Wielkopolsce.
• 1847 – budowa pierwszej linii kolejowej do Stargardu Szczecińskiego i dworca na Jeżycach.
• 1848 – powstanie wielkopolskie; zniesienie autonomii Wielkiego Księstwa Poznańskiego i powstanie Prowincji Poznańskiej w ramach represji popowstaniowych.
• 1857 – utworzenie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
• 1875 – pierwszy sezon Teatru Polskiego.
• 1900 – przyłączenie do Poznania trzech dużych przedmieść: Wildy, Łazarza i Jeżyc.
• 1902 – rozpoczęcie rozbiórki umocnień Twierdzy Poznań oraz opracowanie nowego planu urbanistycznego miasta przez Josepha Stübbena.
• 27 grudnia 1918 – wybuch powstania wielkopolskiego, jedynego zakończonego sukcesem polskiego zrywu powstańczego w historii.
• 1919 – powstanie Uniwersytetu Poznańskiego.
• 1921 – utworzenie województwa wielkopolskiego ze stolicą w Poznaniu.
• 1929 – organizacja Powszechnej Wystawy Krajowej, prezentującej dorobek 10 lat niepodległości Polski.
• 10 września 1939 – wkroczenie wojsk niemieckich do Poznania.
• 1943 – zbombardowanie Poznania przez aliantów.
• 23 lutego 1945 – wyzwolenie Poznania po miesięcznym oblężeniu Cytadeli.
• 28 czerwca 1956 – na ulice Poznania w proteście przeciwko władzom komunistycznym wychodzą robotnicy poznańskich zakładów pracy; wydarzenia nazwane Poznańskim Czerwcem pochłaniają 76 ofiar.
• 1983, 1997 – papież Jan Paweł II w czasie swoich pielgrzymek do Polski odwiedza Poznań.
• 1999 – odkrycie na Ostrowie Tumskim reliktów palatium księcia Mieszka I.
• 2002 – powstanie komitetu odbudowy zamku królewskiego w Poznaniu.
• 9 listopada 2006 – uroczyste przekazanie polskiemu lotnictwu czterech pierwszych samolotów F-16 w bazie lotniczej Poznań Krzesiny.

Przeczytaj więcej:* * **

Miasto współczesne

Od kilku lat Poznań, który w 2003 r. obchodził hucznie i uroczyście 750-lecie lokacji, i jego okolice przeżywają okres rozkwitu. Stolica Wielkopolski jest piątym miastem w Polsce pod względem liczby ludności, mieszka tu 565 tys. osób. Podzielona jest administracyjnie na pięć dzielnic. Prawobrzeżną część Poznania zajmuje Nowe Miasto. Po lewej stronie Warty leżą: Stare Miasto, Jeżyce, Grunwald i Wilda. Życie wielkopolskiej stolicy kwitnie dzięki gospodarności i zapobiegliwości jej mieszkańców. Oszczędność Wielkopolan, a poznanian w szczególności, to powód to dumy, ale i żartów. Według jednej z anegdot, słynący ze skąpstwa Szkoci to potomkowie mieszkańców Poznania, których wygnano za rozrzutność. Nic dodać, nic ująć.

d1s0u7d

Poznań jest jednym z najlepiej rozwiniętych ośrodków gospodarczych w Polsce. Plasuje się na drugiej pozycji, zaraz po Warszawie. Tu mają swoje siedziby centrale, fabryki i centra finansowe wielu renomowanych firm polskich i zagranicznych. Należą do nich: Volkswagen Polska (największy pracodawca w mieście), Kompania Piwowarska, Beiersdorf-Lechia, Zakłady Metalowe Cegielskiego, Goplana, Centra, GlaxoSmithKline, Unilever, Uniq Lisner, Carlsberg, MAN, Bridgestone. Dziesiątki innych firm rozlokowanych jest w gminach wokół miasta.

W 2005 r. zakończono budowę dwóch dużych centrów handlowych: Poznań Plaza i King Cross Marcelin, oraz trzygwiazdkowego hotelu sieci Hotel System SA. W 2006 r. oddano do użytku trzypoziomowy parking pod placem Wolności, chyba najnowocześniejsze rozwiązanie tego typu w Polsce, oraz zakończono drugi etap budowy Centrum Stary Browar. W 2007 r. pierwszych gości przyjmie hotel Sheraton. Trwa modernizacja i rozbudowa wszystkich dużych przedsiębiorstw. Firma Uniq Lisner chce stworzyć tu największe centrum przetwórstwa rybnego w naszej części Europy. Przedsiębiorstwo GlaxoSmithKline otworzyło w Poznaniu Europejskie Centrum Wsparcia Informatycznego, które zajmie się obsługą systemów informatycznych oddziałów koncernu w krajach europejskich. Dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom procent bezrobocia w samym Poznaniu należy do najniższych w kraju i wynosi zaledwie 6%. Lepiej pod tym względem jest tylko w Warszawie. Międzynarodowe Targi Poznańskie, odbywające się od 1921 r. imprezy targowe, to najlepsza promocja miasta.
Tereny MTP tętnią handlowym życiem okrągły rok. Wszystkie największe imprezy targowe w Polsce odbywają się właśnie tutaj.

Poznań jest ważnym ośrodkiem akademickim. Zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby studentów oraz trzecie pod względem liczby szkół wyższych. Na 25 uczelniach – 8 państwowych i 17prywatnych – studiuje ponad 130 tys. studentów. Co trzeci poznański student kształci się na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Politechnikę Poznańską wybiera co siódmy, co dziesiąty – Akademię Rolniczą, a co jedenasty – Akademię Ekonomiczną.

Obok uczelni prace naukowe w Poznaniu prowadzi blisko 50 placówek naukowo-badawczych, w tym 18 placówek naukowych PAN. Inne placówki to np. Instytut Technologii Drewna, Instytut Włókien Naturalnych, Instytut Logistyki i Magazynowania, Instytut Pojazdów Szynowych, Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw, Instytut Technik Telekomunikacyjnych i Informatycznych, Instytut Zachodni, Archiwum Państwowe, Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Do największych osiągnięć poznańskich naukowców w ostatnich latach należą eksperymenty genetyczne, takie jak sklonowanie królika i świni czy wykonanie konstrukcji genetycznych dla uzyskania zwierząt transgenicznych (produkujących ludzkie białka, możliwych do wykorzystania podczas przeszczepu narządów u człowieka), jak również utworzenie linii technologicznej do produkcji szczepionek na czerniaka złośliwego i wyhodowanie transgenicznej sałaty do produkcji szczepionek przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Poznań, jak każde duże miasto w Polsce, boryka się z problemami
mieszkaniowymi, komunikacyjnymi i finansowymi. Wiele miejsc w mieście wymaga powtórnego zagospodarowania. Odnosi się to w szczególności do terenów poprzemysłowych, skomunalizowanych obszarów przedwojennej zabudowy i osiedli z wielkiej płyty.

d1s0u7d

Władze Poznania chcą objąć je Miejskim Programem Rewitalizacji. Przywróceniu Śródki miastu ma służyć budowa mostu nad Cybiną, który połączy ją traktem spacerowym i rowerowym z Ostrowem Tumskim. Z kolei Chwaliszewo stanie się pomostem między Starym Miastem a Ostrowem Tumskim. Wśród innych przedsięwzięć gospodarczych miasta najbardziej prestiżowa jest odbudowa zamku królewskiego na Górze Przemysła. W 2005 r. została przyjęta koncepcja, bazująca na historycznych przekazach – autentycznej ikonografii oraz sztychu z 1618 r. Brauna i Hogenberga. W najbliższej przyszłości powstaną też dwa duże obiekty, wzbogacające rekreacyjną i sportową ofertę Malty. Na północnym brzegu Jeziora Maltańskiego, na powierzchni 30 ha, pojawi się kompleks rekreacyjno-sportowy Termy Maltańskie, gdzie wykorzystane zostaną wody ze źródeł geotermalnych. Ma on pomieścić zarówno baseny olimpijskie, jak i nowoczesny aquapark. Po przeciwnej stronie jeziora zbudowane zostanie Centrum Malta z galerią handlową, sztucznym lodowiskiem, wrotkarnią,
torami do jazdy na rowerze, centrum odnowy biologicznej, salami gimnastycznymi, kinem i obiektami gastronomicznymi.

Poznanianie mogą być dumni ze swoich zabytków i przeszłości. Wiele miast może pozazdrościć Poznaniowi ratusza, Biblioteki Raczyńskich czy Międzynarodowych Targów Poznańskich, a także dorobku współczesnego miasta. W stolicy Wielkopolski zarówno to, co zabytkowe, jak i to, co nowe, z zasady jest najwyższej klasy.

Przeczytaj więcej:

Co trzeba zobaczyć

Drogi większości zwiedzających Poznań krzyżują się na poznańskim Starym Rynku. Pamiętajmy, że wytyczono go cztery lata wcześniej niż rynek krakowski. Turyści przybywają tu, aby na własne oczy obejrzeć najpiękniejszy w Polsce ratusz i poznańskie koziołki, których historia należy do kanonu polskich legend. W południe trudno jest się przecisnąć przez tłum gapiów, stojących z zadartymi głowami pod ratuszowym zegarem i czekających na ukazanie się dwóch trykających się koziołków. Ich pojawieniu się towarzyszy hejnał poznański, odgrywany z wieży ratuszowej.

d1s0u7d

Drugim ważnym miejscem w obrębie Starego Miasta jest kolegiata i fara św. Marii Magdaleny, najpiękniejszy kościół Poznania. To arcydzieło sztuki barokowej. Kościół wraz z potężnymi zabudowaniami dawnego kolegium jezuickiego jest zaliczany do najcenniejszych zespołów zabudowy klasztornej w Polsce. Do poznańskiego kanonu turystycznego zaliczają się katedra i kościół Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim. Historia dwóch gotyckich zabytków sięga czasów pierwszych Piastów. Katedra (wprawdzie częściowo odbudowana po II wojnie światowej) przyciąga swą rangą i ocalałymi zabytkami katedralnych kaplic. Kościół Najświętszej Marii Panny, wzniesiony na miejscu poznańskiego palatium Mieszka I, pozwala odkryć piękno oryginalnego gotyku. Jest bowiem jednym z niewielu zachowanych w Polsce przykładów tzw. dworskiej odmiany tego stylu.

Całkiem inny Poznań zobaczymy po zachodniej stronie Starego Miasta. To część zbudowana w XIX i na początku wieku XX. Na czoło wysuwają się plac Wolności i Dzielnica Zamkowa. Na placu znajdziemy związane z polską kulturą i życiem gospodarczym. Bibliotekę Raczyńskich i Bazar Polski, a także Muzeum Narodowe. Tu zgromadzona jest jedna z najcenniejszych kolekcji malarstwa polskiego i obcego: największy zbiór płócien Jacka Malczewskiego i największa polska kolekcja barokowego malarstwa hiszpańskiego.

Monumentalna Dzielnica Zamkowa z potężnymi gmachami dawnej pruskiej administracji i zamkiem cesarza Wilhelma II dzisiaj jest centrum kulturalno-oświatowym Poznania. Tu znajdują się: Uniwersytet Poznański im. Adama Mickiewicza wraz z Aulą Collegium Minus, Akademia Muzyczna, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, Centrum Kultury Zamek – organizator poznańskich imprez kulturalnych. Na Jeżycach, Łazarzu i Wildzie, włączonych do Poznania w 1900 r., na uwagę zasługują zespoły miejskiej architektury epoki secesji i modernizmu. Na Łazarzu koniecznie trzeba odwiedzić kościół Matki Boskiej Bolesnej, który zaraz po II wojnie światowej pełnił funkcję kościoła metropolitalnego. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się marmurowa kopia słynnej rzeźby Michała Anioła Pietļ z bazyliki watykańskiej. Jest tak doskonała, że posłużyła za wzór do odtworzenia uszkodzonych elementów oryginału. Tereny MTP najlepiej oglądać w trakcie jednej z licznie odbywających się tu w ciągu roku imprez handlowych. Wtedy pawilony i hale tętnią
życiem.

d1s0u7d

Największą atrakcją rekreacyjną jest niewątpliwie Malta, rozległe tereny zielone we wschodniej części miasta, urozmaicone sztucznym Jeziorem Maltańskim i rozlewiskami rzeki Cybiny. Tu obok toru regatowego i całorocznego centrum narciarskiego znajduje się Wielkopolski Ogród Zoologiczny, zaliczany do największych i najnowocześniejszych w Europie.

Nie można zapomnieć o Morasku przy północnej granicy miasta. Oglądać tu można jedną z największych polskich osobliwości natury – kratery pozostawione przez meteoryt, który spadł ok. 5000 lat temu. To jedno z nielicznych w świecie udokumentowanych miejsc upadku kosmicznych odłamków, jedyny taki teren w Polsce, drugi w Europie.

Przeczytaj więcej:

Kulinarny Poznań

Kulinarny Poznań musi spełniać wymagania zarówno mieszkańców, jak i gości targowych. Okazuje się jednak, że te dwa światy spotykają się często w wielu poznańskich lokalach. W ankiecie przeprowadzonej przez MTP wśród wystawców okazało się, że do najpopularniejszych lokali należały Sphinx i Sioux, cieszące się sympatią również wśród poznanian. Zasługa to przede wszystkim wypadkowej rozsądnych cen i smacznego jedzenia. Sphinx i Sioux mają swoje lokale przy Starym Rynku, gdzie trudno jest znaleźć kamienicę, w której nie znajduje się restauracja, pub czy klub. Stylowa Le Palais du Jardin, specjalizująca się w kuchni francuskiej, jest laureatką rankingu poznańskich restauracji, przeprowadzonego przez tygodnik „Newsweek” w sezonie 2003/2004. W trzypoziomowym Domu Vikingów z wizytą byli dwaj prezydenci: Aleksander Kwaśniewski i Władimir Putin. Najniższy poziom zajmuje klub, na pozostałych mamy do wyboru elegancką restaurację (z europejskim menu), kawiarnię oraz drink-bar. Kawiarnia to jak w wielu innych miejscach
Poznania miejsce, gdzie można zjeść tost, naleśnik, a nawet stek. Na rogu ulicy Szpitalnej znajduje się wspominany wcześniej Sioux, serwujący kuchnię amerykańską.

d1s0u7d

Minibrowar, restauracja i hotel Brovaria to lokal zadziwiający przestrzenią hallu wejściowego i leżącej w głębi sali atrakcji – piwnymi kadziami. Warzy się tutaj kilka gatunków piwa. Stale możemy się tu napić pilsnera i smakowego piwa miodowego. Okresowo warzonych jest tu kilka innych gatunków, np. pszeniczne, ciemne mocne czy ziołowe. Brovaria przyciąga także gości wyśmienitą kuchnią europejską. Obok znajduje się Sphinx ze swoim eklektycznym wnętrzem i amerykańską kuchnią. Druga restauracja tej sieci w centrum znajduje się na ulicy Święty Marcin. Spośród ulic wychodzących z Rynku dwie ze względów kulinarnych są warte szczególnego zainteresowania: Wrocławska i Żydowska. Wrocławska to ulica na danie główne, Żydowska – na deser. W narożnym Tapas Bar króluje kuchnia hiszpańska. Dalej są dwa lokale z kuchnią włoską: Valpolicella w eleganckim wydaniu lub mniej wykwintną, ale bardzo smaczną, w Piccolo. Swojską kuchnię reprezentują Farma Café i Podbipięta. Ulica Żydowska to małe i większe kawiarnie: Stary Młynek,
Camea, Mezalians. Po sąsiedzku jest też Chimera na Dominikańskiej – znana jako herbaciarnia, ale można tam także nieźle zjeść. Jeśli na Starym Mieście dopadnie nas ochota na czekoladę na gorąco, godne polecenia są Café Kawka, Republika i Czekolada.

Nie tylko ze względu na miejsce można polecić Pod Pretekstem w Zamku Cesarskim, z oknami wychodzącymi na fontannę lwów. Warto też zajrzeć do Wielkopolskiej Zagrody na ul. Fredry, gdzie podawana jest polska kuchnia w regionalnym wydaniu, we wnętrzu stylizowanym na obejście, z najprawdziwszą drewnianą wielkopolską chatą. Sąsiaduje z „centralą” Platformy Artystycznej O.B.O.R.A., której powstanie zainicjował Zenon Laskowik. Tutaj organizowane są Poznańskie Wieczory Kabaretowe. Na ulicy Kościuszki po południowej stronie Św. Marcina znajduje się Ptasie Radio. Kawiarnia o ogrodowo-leśnym wystroju od 8 rano serwuje smaczne śniadania. Po południu warto tu wpaść na sałatki, ciasteczka i wino.

Jeśli głód nas ściśnie na Jeżycach, możemy wybrać Bacówkę na dłuższy obiad lub Bistro Roti na szybkiego kebaba. Pomiędzy MTP a Starym Zoo, przy króciutkiej uliczce Zeylanda, znajduje się restauracja wegetariańska Greenway, serwująca wyśmienite zupy, sałatki i ciasta. Jeśli mamy ochotę na pierogi, warto zajrzeć do Pierogarni na 3 Maja lub Głogowskiej. Z kolei najlepsza według opinii wielu poznaniaków „chińszczyzna” serwowana jest w restauracji Pekin.

d1s0u7d

Dużą popularnością cieszą się w mieście pizzerie, spageterie i kebab-bary, gdzie można tanio i smacznie zjeść. Wiele osób poleca pizzerie sieci Tivoli. Za fenomen można uznać pizzerię Capriciosa na Osiedlu Bohaterów II Wojny Światowej. Na pizzę przyjeżdżają tu nawet z odległych Jeżyc i Łazarza. Lokal może nie zachwyca wystrojem i ania atmosferą, ale pizza jest wyśmienita.

Warto wpaść

• Le Palais de Jardin – Stary Rynek 37
• Dom Vikingów – Stary Rynek 62
• Sioux – Stary Rynek 93
• Brovaria – Stary Rynek 73/74
• Valpolicella – ul. Wrocławska 7
• Café Kawka – ul. Wroniecka 18
• Chimera – ul. Dominikańska 7
• Sphinx – św. Marcin 66/72
• Pod pretekstem – Św. Marcin 80/82
• Wielkopolska Zagroda – ul. Fredry 12
• Ptasie Radio – ul. Kościuszki 74
• Pekin – 23 Lutego 33
• Bacówka – ul. Kraszewskiego 14
• Pizzeria Tivoli - ul. Półwiejska 24
• Pizzeria Capricciosa – ul. Orla, Osiedle Bohaterów II Wojny Światowej

Przeczytaj więcej:
Imprezy cykliczne

Marzec

Kaziuk Wileński – tradycyjne od początku XVII w. święto w dniu patrona Litwy, św. Kazimierza. Na Starym Rynku od 1994 r. organizowany jest kiermasz z występami artystycznymi, inicjowany przez hejnał wileński i poznański z wieży ratusza. Organizator: Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej – repertuar obejmuje przede wszystkim wielkopostną i maryjną muzykę religijną. Koncerty odbywają się głównie w poznańskich kościołach. Organizator: Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna – organizowany od 2004 r. w celu popularyzowania twórczości jednego z najwybitniejszych niemieckich kompozytorów późnego baroku. Organizator: Stowarzyszenie Konkursów Skrzypcowych im. Georga Philippa Telemanna.

Kwiecień

Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej – Poznańska Wiosna Muzyczna – organizowany od 1962 r. w celu prezentacji najnowszych osiągnięć polskich kompozytorów współczesnych. Do wydarzeń festiwalu należą prawykonania utworów wybitnych twórców. Organizator: Związek Kompozytorów Polskich – Oddział Poznański, Filharmonia Poznańska.

Festiwal Hoffmanowski. Polsko-Niemiecki Festiwal Operowy – organizowany od 2001 r. Przybliżając twórczość Ernesta Teodora Amadeusza Hoffmanna, stawia sobie za cel popularyzację polskiej i niemieckiej sztuki operowej. Organizator: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki.

Maj

Poznań Poetów – Festiwal Poezji – jedno z najważniejszych „świąt” poezji i literatury w Polsce. Co dwa lata do Poznania przyjeżdżają pisarze polscy i zagraniczni. Odbywają się prezentacje, spektakle teatralne, warsztaty literackie i imprezy towarzyszące. Organizator: Centrum Kultury Zamek.

Czerwiec

Jarmark Świętojański – trwający trzy dni festyn handlowy. Rynek zamienia się wówczas w gwarne i tłoczne targowisko jak za dawnych czasów. Organizator: Centrum Kultury Zamek.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Malta” – to największe święto teatru w naszym kraju. W ciągu tygodnia Poznań zamienia się w wielką teatralną scenę. Renoma wydarzenia przyciąga tu co roku najlepsze zespoły teatralne ze świata. Największe i najgłośniejsze spektakle odbywają się na Malcie. Organizator: Fundacja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta”.

Święto Miasta – imprezy plenerowe odbywające się 29 czerwca, w dniu imienin patronów miasta – świętych Piotra i Pawła. Organizator: Urząd Miasta.

Sierpień

Święto Bambrów Poznańskich – impreza folklorystyczna, upamiętniająca przybycie do podpoznańskich wsi osadników z miasta Bamberg, odbywająca się od 1994 r., zawsze w pierwszą sobotę po 1 sierpnia na Starym Rynku. Organizator: Towarzystwo Bambrów Poznańskich.

Światowy Przegląd Folkloru „Integracje” – organizowany od 2001 r. festiwal amatorskich grup folklorystycznych z całego świata. Organizator: Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Partner.

Międzynarodowe Biennale Tańca Nowoczesnego – poznańskie święto tańca organizowane co dwa lata, podczas którego prezentują się grupy i soliści tańca nowoczesnego z całego świata. Co roku w tym samym terminie organizowane są Warsztaty Tańca Nowoczesnego, w których może uczestniczyć każdy, bez względu na wiek i umiejętności. Organizator: Polski Teatr Tańca – Balet Poznański.

Światowe Spotkania z Kulturą Romską – organizowane od 2003 r. spotkania z kulturą Romów. Koncerty, prezentacje i warsztaty odbywają się na terenie miasta oraz w Domu Romskim. Organizator: Fundacja Bahtałe Roma – Szczęśliwi Cyganie.

Wrzesień

Pyrlandia – festyn organizowany od kilku lat na Łęgach Dębińskich, przypominający regionalne tradycje Poznania i Wielkopolski. Organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych Mikuszewo.

Święto Chleba – prezentacja wypieków z piekarni i cukierni całej Wielkopolski. Możliwość degustacji pieczywa i innych regionalnych wypieków. Organizator: Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP – Koło Regionalne Poznań.

Poznańskie Dni Verdiego – jedyny w Polsce festiwal operowy poświęcony twórczości Giuseppe Verdiego. Jedyna okazja wysłuchania większości dzieł kompozytora w jednym miejscu. Organizator: Teatr Wielki w Poznaniu.

Październik

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki „Ucz się od najlepszych” – prezentacja dokonań badawczych i naukowych poznańskich uczelni połączona z rozrywką i zabawą. Organizatorzy: wyższe uczelnie, ośrodki badawcze; koordynator: Biuro Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Listopad

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży „Kon-teksty” – współczesne realizacje teatralne dla młodych widzów, prezentowane przez najlepsze grupy aktorskie w Polsce. Impreza organizowana dopiero od 2005 r. zdążyła już zdobyć dużą popularność. Organizator: Teatr Animacji w Poznaniu.

Święto ulicy Św. Marcin – festyn uliczny 11 listopada, w dniu patrona głównej ulicy Poznania. Największą atrakcją jest możliwość degustacji pysznych nadziewanych masą orzechową rogali świętomarcińskich. Organizator: Centrum Kultury Zamek.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema – przegląd filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych z całego świata, zrealizowanych przez studentów szkół filmowych, twórców niezależnych i amatorów. Organizator: Centrum Kultury Zamek.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Maski” – po „Malcie” druga z najważniejszych imprez teatralnego Poznania. Prezentowane są spektakle, których twórcy próbują wykorzystywać nowe środki teatralnego przekazu. Organizator: Stowarzyszenie Teatralne Teatr Biuro Podróży.

Grudzień

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino” – jedyny w Polsce festiwal i prezentacja filmów dla dzieci i młodzieży, gdzie pokazywane są najbardziej wartościowe polskie i zagraniczne produkcje fabularne i animowane dla dzieci i młodzieży. Towarzyszą mu pokazy specjalne, wystawy, spotkania twórców, krytyków, producentów, pedagogów i młodej publiczności. Organizator: Centrum Sztuki Dziecka.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy i Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego – odbywający się co pięć lat (najbliższy w 2011 r.) największy festiwal muzyczny Poznania. Zaliczany do najbardziej prestiżowych festiwali skrzypcowych i lutniczych na świecie. Organizator: Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta

To odbywająca się od 1991 r. impreza kulturalna, porównywalna z największymi festiwalami teatralnymi na świecie – w Stratfordzie, Edynburgu czy Awinionie. Jej założeniem jest wyjście sztuki teatralnej poza mury teatru. Przestrzenią artystyczną festiwalu są różne, na co dzień niezwiązane z tą dziedziną miejsca: Zamek Cesarski, Stary Rynek, dziedzińce, opuszczone fabryki, parki, hale targowe oraz oczywiście poznańska Malta, gdzie odbywają się największe festiwalowe wydarzenia. W kilku ostatnich edycjach program podzielony był na bloki: Program Główny, Malta Off oraz Poznań na Malcie. W czasie festiwalu przyznawana była jedna nagroda – Off-eusz, za najlepszy spektakl. Od 2006 r. zmieniono podział na: Debiut, Teatr, Taniec, Muzyka i Varia. W ramach Debiutu przyznawana jest dodatkowa nagroda dla najlepszego spektaklu zaprezentowanego przez młode, rozpoczynające karierę zespoły artystyczne. W 2006 r. nagrodę tę otrzymał zespół Equaldoubt – Teatr Ruchu i Obrazu za spektakl „Duszność”.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Historia festiwalu sięga okresu międzywojennego, kiedy w Warszawie w 1935 r. odbył się pierwszy Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Po wojnie imprezę przeniesiono do Poznania, w 1952 r. zorganizowano pierwszą poznańska edycję konkursu. Wówczas laureatką drugiego miejsca została doskonała polska skrzypaczka Wanda Wiłkomirska. Konkurs na stałe wpisał się w harmonogram imprez w Poznaniu i co 5 lat gości największe światowe sławy skrzypiec. W 2006 r. odbyła się jego 12. edycja. Polscy wykonawcy zdobywali pierwsze nagrody zaledwie trzykrotnie: Piotr Janowski (1967), Bartłomiej Nizioł i Piotr Pławner (1991) oraz Agata Szymczewska (2006). Opiekę nad konkursem sprawuje Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, które kontynuuje tradycję „Koła Śpiewackiego Polskiego” – najstarszego świeckiego stowarzyszenia muzycznego w stolicy Wielkopolski (1885).

Przeczytaj więcej:

d1s0u7d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s0u7d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj