Trwa ładowanie...
dnczs40

Poznań z rekordem odwiedzin. Coraz więcej Brytyjczyków

Nie ma jeszcze pełnych danych, ale już wiadomo, że w Poznaniu padł turystyczny rekord. Ze wstępnych szacunków wynika, że w mieście zatrzymało się o 10 proc. więcej turystów niż w ubiegłym roku (W 2015 roku w Poznaniu udzielono 1 300 768 noclegów). Ciekawostką jest rosnąca liczba przyjeżdżających do Poznania Brytyjczyków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Fotolia)
dnczs40

Według danych GUS w okresie od stycznia do lipca 2016 roku obiekty noclegowe w Poznaniu udzieliły blisko 910 tys. noclegów, co oznacza wzrost w stosunku do takiego samego okresu 2015 roku o ok. 50 tys. (6 proc). Lokalna Organizacja Turystyczna w Poznaniu szacuje, że wzrosty w skali roku będą jeszcze większe, bo Poznań najchętniej odwiedzany jest jesienią.
– Pojawia się coraz więcej pretekstów do przyjazdu. Przybywa atrakcji turystycznych, a samo miasto przestaje się kojarzyć z lokalizacją stricte targowo-biznesową. Poza tym na tle innych miast, w Poznaniu ceny są stosunkowo korzystne, szczególnie w weekendy – mówi Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Pobyty weekendowe były do tej pory najmniej chętnie wybieraną formą wypoczynku w Poznaniu. Powoli trend udaje się odwracać. – Niższe obłożenie w hotelach od lat odnotowujemy w wakacje, weekendy i w święta. Realizujemy wiele akcji promocyjnych, które pomagają nam to zmienić. Jedną z nich jest akcja „Poznań za pół ceny”, kopiowana dziś w Polsce przez ponad 40 innych miast i regionów. Dzięki temu zainteresowanie Poznaniem znacznie wzrosło – przekonuje Mazurczak i dodaje, że między innymi dzięki promocji w ciągu 10 lat miastu udało się podwoić liczbę rezerwowanych noclegów.

Najwięcej noclegów udzielono w czerwcu (dane od stycznia do lipca 2016) – po raz pierwszy przekroczono 100 tys. noclegów w miesiącu. W lipcu liczba udzielonych noclegów wzrosła o 25 proc. w stosunku do lipca 2015. Podobnie jak w ostatnich latach w poznańskich hotelach najwięcej nocuje Niemców, na dalszych pozycjach są Brytyjczycy i Hiszpanie.
Nowością jest rosnąca liczba odwiedzających miasto Brytyjczyków. Wyspiarzy zauważono też w poznańskich punktach informacji turystycznej. – Widać, że są to wyjazdy stricte turystyczne. Nie zawsze mamy czas pytać o to, skąd zainteresowanie Polską i Poznaniem, ale dostajemy informacje, że Polska jest widoczna w zagranicznych mediach. Ważne są też względy ekonomiczne – mówi Adam Orlicz, kierownik IT na Starym Rynku w Poznaniu.
W IT zauważono też sporą liczbę Skandynawów i gości z krajów Beneluxu. Jak twierdzi Mazurczak, 2017 będzie rokiem zapowiedzi inwestycji hotelowych. – Wszyscy hotelarze podkreślają, że zarobili więcej niż zakładali. Ten rok zaskoczył wszystkich bardzo pozytywnie – przekonuje.

dnczs40

Podziel się opinią

Share

dnczs40

dnczs40