Trwa ładowanie...

Problem w Azji. Ogłoszono już stan nadzwyczajny

Kazachstan zmaga się z największymi od 30 lat powodziami i podtopieniami. Nieprzejezdne są dziesiątki dróg, uszkodzeniu bądź zniszczeniu uległo wiele mostów, ewakuowano ponad 13 tys. osób.

Widok na zalane miasteczko w Kazachstanie Widok na zalane miasteczko w Kazachstanie Źródło: Getty Images, fot: 2024 Anadolu
dlplr1g
dlplr1g

Trudna sytuacja panuje w 12 z 17 obwodów Kazachstanu. W kilku z nich ogłoszono już stan nadzwyczajny.

Trudna sytuacja w Kazachstanie

1 kwietnia br. prezydent Kasym-Żomart Tokajew poinformował o największych od 30 lat powodziach w kraju i nie był to primaaprilisowy żart. Prezydent przyznał na posiedzeniu krajowego sztabu kryzysowego, że władza nie poradziła sobie z przygotowaniami do powodzi.

- Sytuacja może się gwałtownie pogorszyć w każdej chwili. Głównym zadaniem jest obecnie zapobieganie ofiarom w ludziach. Musimy wziąć pod uwagę popełnione błędy i niedopatrzenia - powiedział prezydent Kazachstanu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odwiedził pomijany kraj. "Ceny znacznie niższe niż na all inclusive"

dlplr1g

Kazachstańskie media zwracają uwagę, że sytuacja powtarza się od lat. Najgorsze, że władze niewiele robią, aby temu zapobiec.

Cały kraj zagrożony

Portal Radia Swoboda poinformował we wtorek 2 kwietnia br., że w najbliższych dniach najprawdopodobniej pogoda się nie zmieni. Eksperci twierdzą, że na północnych obszarach kraju powodzie mogą być jeszcze większe, ponieważ nie stopniał jeszcze lód na rzekach. W obwodzie wschodniokazachstańskim, gdzie sieć rzek jest największa w kraju, spadły w ostatnim tygodniu prawie dwa metry śniegu.

Mieszkańcy są ewakuowani z najbardziej zagrożonych terenów Getty Images
Mieszkańcy są ewakuowani z najbardziej zagrożonych terenów Źródło: Getty Images, fot: 2024 Anadolu

Nie najlepiej sytuacja wygląda też na południu Kazachstanu, gdzie w najbliższych dniach oczekiwane są obfite opady deszczu. Warto zaznaczyć, że z uwagi na położenie geograficzne Kazachstanu różnice temperatur pomiędzy południowymi a północnymi rubieżami kraju sięgają obecnie nawet 30 st. C.

dlplr1g
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlplr1g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlplr1g