Trwa ładowanie...

Prowincja w kształcie symbolu Batmana. Nietypowa petycja mieszkańców tureckiego miasta

Mieszkańcy miasta Batman chcą, aby ich prowincja przypominała kształtem symbol Batmana, który znany jest z serii komiksów czy filmów o superbohaterze. Do władz miasta wpłynęła specjalna petycja w tej sprawie.

Prowincja w kształcie symbolu Batmana. Nietypowa petycja mieszkańców tureckiego miastaŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d3m24le
d3m24le

Słysząc nazwę "Batman" w pierwszym momencie przychodzi nam na myśl fikcyjna postać stworzona w latach 30. XX w. przez Boba Kane'a i Billa Fingera. Jednak słowo to nie jest związane jedynie z amerykańską wersją Zorro, ale też z kilkoma lokalizacjami na świecie. Miasta Batman znajdziemy w Iranie, Australii czy (aż trzy) w Turcji.

Jedno z nich liczy blisko 250 tys. mieszkańców i leży w południowo-wschodniej części Turcji, nad rzeką Batman i w prowincji… Batman. Swój rozwój zawdzięcza odkryciu w 1948 r. w górach Batı Raman złóż ropy naftowej. Właśnie od nazwy gór pochodzi nazwa miasta.

change.org
Źródło: change.org

Mieszkańcy mają świadomość, że zdecydowana większość ludzi na świecie kojarzy nazwę miejsca ich zamieszkania z fikcyjnym pogromcą przestępczości, dlatego postanowili wypromować się na nim. Jednym z pomysłów jest właśnie zmiana kształtu prowincji na taki, aby przypominał symbol Batmana (zdjęcie poniżej). Zostało wystosowane specjalne pismo do lokalnych władz, a obecnie są zbierane podpisy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Okazuje się, że w 2008 r. burmistrz Hüseyin Kalkan zapowiedział pozew przeciwko producentom filmów o Batmanie i zabawek z nim związanych. Powód? Nielegalne wykorzystanie nazwy. Ostatecznie sprawa nie trafiła do sądu, ponieważ komiksy o superbohaterze powstały długo przed tym, zanim zmieniono nazwę Iluh na Batman (w 1957 r.).

Hasankeyf to jedno z najpopularniejszych miast w tureckiej prowincji Batman / Shutterstock.com
Źródło: Hasankeyf to jedno z najpopularniejszych miast w tureckiej prowincji Batman / Shutterstock.com

Pełną treść petycji można znaleźć na TEJ stronie. Od początku sierpnia podpisało się pod nią ponad 20 tys. osób.

d3m24le

Źródło: naekranie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Naukowcy rozwikłali zagadkę "wrót do piekieł"

d3m24le
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m24le