WP

Prowincja w kształcie symbolu Batmana. Nietypowa petycja mieszkańców tureckiego miasta

Mieszkańcy miasta Batman chcą, aby ich prowincja przypominała kształtem symbol Batmana, który znany jest z serii komiksów czy filmów o superbohaterze. Do władz miasta wpłynęła specjalna petycja w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Batman to miasto w południowo-wschodniej Turcji, w pobliżu ujścia rzeki Batman do Tygrysu
Batman to miasto w południowo-wschodniej Turcji, w pobliżu ujścia rzeki Batman do Tygrysu (Wikimedia Commons CC BY)
WP

Słysząc nazwę "Batman" w pierwszym momencie przychodzi nam na myśl fikcyjna postać stworzona w latach 30. XX w. przez Boba Kane'a i Billa Fingera. Jednak słowo to nie jest związane jedynie z amerykańską wersją Zorro, ale też z kilkoma lokalizacjami na świecie. Miasta Batman znajdziemy w Iranie, Australii czy (aż trzy) w Turcji.

Jedno z nich liczy blisko 250 tys. mieszkańców i leży w południowo-wschodniej części Turcji, nad rzeką Batman i w prowincji… Batman. Swój rozwój zawdzięcza odkryciu w 1948 r. w górach Batı Raman złóż ropy naftowej. Właśnie od nazwy gór pochodzi nazwa miasta.

WP
change.org
Podziel się

Mieszkańcy mają świadomość, że zdecydowana większość ludzi na świecie kojarzy nazwę miejsca ich zamieszkania z fikcyjnym pogromcą przestępczości, dlatego postanowili wypromować się na nim. Jednym z pomysłów jest właśnie zmiana kształtu prowincji na taki, aby przypominał symbol Batmana (zdjęcie poniżej). Zostało wystosowane specjalne pismo do lokalnych władz, a obecnie są zbierane podpisy.

Shutterstock.com
Podziel się

Okazuje się, że w 2008 r. burmistrz Hüseyin Kalkan zapowiedział pozew przeciwko producentom filmów o Batmanie i zabawek z nim związanych. Powód? Nielegalne wykorzystanie nazwy. Ostatecznie sprawa nie trafiła do sądu, ponieważ komiksy o superbohaterze powstały długo przed tym, zanim zmieniono nazwę Iluh na Batman (w 1957 r.).

WP
Hasankeyf to jedno z najpopularniejszych miast w tureckiej prowincji Batman / Shutterstock.com
Podziel się

Pełną treść petycji można znaleźć na TEJ stronie. Od początku sierpnia podpisało się pod nią ponad 20 tys. osób.

Źródło: naekranie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP

Zobacz też: Naukowcy rozwikłali zagadkę "wrót do piekieł"

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP