Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Pruszcz Gdański. Miasto dla ciekawych

Na granicy Żuław, na południe od Gdańska położony jest Pruszcz Gdański, niegdyś duża wieś, która prawa miejskie uzyskała dopiero w latach 40. XX wieku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pruszcz Gdański
Pruszcz Gdański (Hachette Polska)

Osada powstała na szlaku bursztynowym, którym już w starożytności zdążali kupcy z południa Europy nad Bałtyk. Najcenniejszym zabytkiem Pruszcza jest kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Jego budowę rozpoczęto około połowy XIV wieku, ale swój ostateczny kształt zyskał w 2. połowie XV wieku. We wnętrzu tej trójnawowej bazyliki, z imponującą, masywną wieżą i pięknymi sklepieniami, zachowało się wiele elementów dawnego wystroju i wyposażenia, pochodzących zwłaszcza z czasów, gdy kościół użytkowali luteranie (po 1585 roku). Najciekawsze są namalowane na początku XVII wieku obrazy przedstawiające Dziesięcioro Przykazań. Około 1630 roku powstały piękne, rzeźbione dekoracje empor, a także ambona. Z końca XVII wieku pochodzą stalle ozdobione dekoracją emblematyczną o skomplikowanej treści, a w XVIII wieku ustawiono w kościele barokowy prospekt organowy.

Wnętrze kościoła należy do najlepiej zachowanych sakralnych wnętrz protestanckich w regionie. Niestety po wojnie nie wrócił do Pruszcza najcenniejszy artystycznie zabytek – późnogotycki ołtarz, którego malowane skrzydła wiązane są z warsztatem wybitnego malarza niderlandzkiego Colijna de Coter, przechowywany jest obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Znacznie nowszym zabytkiem jest siedziba Rady Miasta, zaprojektowana w 1950 roku przez Wacława Rembiszewskiego. Jest to jeden z najlepszych w regionie przykładów architektury socrealistycznej.

*Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego *Wojska Polskiego 37

Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Gdańsk
Autor: Jacek Friedrich

Podziel się opinią

Share
Slot