Trwa ładowanie...
pruszcz gdański
21-03-2011 13:11

Pruszcz Gdański. Miasto dla ciekawych

Na granicy Żuław, na południe od Gdańska położony jest Pruszcz Gdański, niegdyś duża wieś, która prawa miejskie uzyskała dopiero w latach 40. XX wieku.

Pruszcz Gdański. Miasto dla ciekawychŹródło: Hachette Polska
d21radn
d21radn

Osada powstała na szlaku bursztynowym, którym już w starożytności zdążali kupcy z południa Europy nad Bałtyk. Najcenniejszym zabytkiem Pruszcza jest kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Jego budowę rozpoczęto około połowy XIV wieku, ale swój ostateczny kształt zyskał w 2. połowie XV wieku. We wnętrzu tej trójnawowej bazyliki, z imponującą, masywną wieżą i pięknymi sklepieniami, zachowało się wiele elementów dawnego wystroju i wyposażenia, pochodzących zwłaszcza z czasów, gdy kościół użytkowali luteranie (po 1585 roku). Najciekawsze są namalowane na początku XVII wieku obrazy przedstawiające Dziesięcioro Przykazań. Około 1630 roku powstały piękne, rzeźbione dekoracje empor, a także ambona. Z końca XVII wieku pochodzą stalle ozdobione dekoracją emblematyczną o skomplikowanej treści, a w XVIII wieku ustawiono w kościele barokowy prospekt organowy.

Wnętrze kościoła należy do najlepiej zachowanych sakralnych wnętrz protestanckich w regionie. Niestety po wojnie nie wrócił do Pruszcza najcenniejszy artystycznie zabytek – późnogotycki ołtarz, którego malowane skrzydła wiązane są z warsztatem wybitnego malarza niderlandzkiego Colijna de Coter, przechowywany jest obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Znacznie nowszym zabytkiem jest siedziba Rady Miasta, zaprojektowana w 1950 roku przez Wacława Rembiszewskiego. Jest to jeden z najlepszych w regionie przykładów architektury socrealistycznej.

*Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego *Wojska Polskiego 37

Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Gdańsk
Autor: Jacek Friedrich

d21radn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21radn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj