Trwa ładowanie...
w podróży
oprac. NGU
Dzisiaj, 10-10-2024 16:04

Przed nami ciekawe zjawiska. "Z takimi burzami są związane zorze"

Zgodnie z zapowiedziami ekspertów, na czwartkowy wieczór prognozowana jest bardzo silna burza geomagnetyczna. - Z takimi burzami są związane zorze - przyznała Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jak duże jest prawdopodobieństwo ich wystąpienia?

Majowa zorza polarna uchwycona nad KrakowemMajowa zorza polarna uchwycona nad KrakowemŹródło: Adobe Stock
d37znrl
d37znrl

Zgodnie z prognozą SpaceWeatherLive.com w czwartek 10 października br. w nocy indeks Kp ma wynieść 8+ w skali od 0 do 9. Indeks ten jest miarą zaburzenia pola magnetycznego Ziemi i wzrasta wraz z pojawieniem się wiatru słonecznego i materii wyrzucanej z powierzchni Słońca w stronę naszej planety. Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna przewiduje, że ma wystąpić burza magnetyczna o sile G4, czyli bardzo wysokiej.

Wyjątkowe zjawisko

Eksperci tłumaczą, że burze tego rodzaju często powodują pojawienie się zorzy polarnej, która może być widoczna nawet w niższych szerokościach geograficznych.

- Jest to bardzo silna burza geomagnetyczna, a z takimi burzami są związane zorze - powiedziała Ciechowska w rozmowie z PAP. Przyznała, że jeśli prognozy się sprawdzą, będzie co oglądać, zwłaszcza że na czwartek i piątek przewidywane są dobre warunki atmosferyczne do obserwacji nocnego nieba, m.in. małe zachmurzenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Rzucił pracę i ruszył w pieszą wędrówkę. "Zawsze marzyła mi się samotna podróż"

d37znrl

Powodem nadchodzącej burzy geomagnetycznej są ostatnie silne rozbłyski na Słońcu. - W ostatnich dniach obserwowaliśmy aż cztery rozbłyski klasy X. Główną przyczyną był jeden dłuższy rozbłysk klasy X1.8, z którym związany był CME (koronalny wyrzut masy). Doszło do niego w aktywnym regionie na Słońcu i był zwrócony w naszym kierunku - wyjaśnia ekspertka.

Fani obserwowania nocnego nieba liczą na pojawienie się zorzy

Helena Ciechowska zaznaczyła, że prawdopodobieństwo wystąpienia burzy geomagnetycznej wynosi 50 proc., co oznacza, że szanse są stosunkowo wysokie. Ekspertka zauważyła przy tym, że porównania z majową burzą, która przyniosła wyjątkowo widowiskową zorzę nad Polską, mogą być przedwczesne. - W maju wystąpiły wyjątkowo sprzyjające warunki, a CME zmierzające w stronę Ziemi połączyły się. Nie wiadomo jeszcze, jak zachowają się teraz. Ponadto majowej burzy towarzyszyły bardzo sprzyjające warunki magnetyczne. Każda burza jest na swój sposób wyjątkowa - powiedziała Ciechowska.

Burze geomagnetyczne mogą wywołać zakłócenia nawigacji satelitarnej oraz wpływać na działanie technologii opartych na sygnałach GPS. W związku z tym mogą pojawić się chwilowe utrudnienia, zwłaszcza w systemach komunikacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d37znrl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37znrl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj