Trwa ładowanie...
d3p1zfm
porady
05-09-2007 13:14

Przejazd

Osoby wybierające się do Chorwacji własnym samochodem mają do wyboru dwie trasy: przez Słowację i Węgry lub przez Czechy, Austrię i Słowenię. Większość słusznie wybiera tę drugą możliwość, gdyż na terenie Czech i Austrii prawie cały czas można jechać autostradami lub drogami szybkiego ruchu.

d3p1zfm
d3p1zfm

[

Mimo że trasa przez Słowację i Węgry, jeżeli porównać liczbę pokonywanych kilometrów, wydaje się krótsza, a ponadto na Węgrzech utworzono płatne autostrady, to przejazd przez Słowację prowadzi przez kręte i dosyć wąskie drogi utrudniające i wydłużające podróż. Udając się w dowolny rejon Chorwacji, możemy wybrać np. proponowaną przez nas trasę przez Słowację i Węgry: granicę przekraczamy w Chyżnem do Bańskiej Bystrzycy, dalej jedziemy do Budapesztu przez miejscowość Szekesfehérvár, wzdłuż Balatonu, następnie przez Nagykanizsa do Varaždinu i Zagrzebia, a dalej autostradami na Istrię, Kwarner lub do Zadaru i lokalną drogą do Splitu. Udając się do południowej Dalmacji, można odbić na drogę przez wschodnią Chorwację i Bośnię i Hercegowinę. Zmierzając przez Czechy, Austrię, Słowenię w region Istrii lub Kwarneru, przejeżdżamy przez Ołomuniec
(Olomouc), Brno i Mikulov, dalej przez Wiedeń, Graz, Maribor, Celje, Ljubljanę, Postojną i na Koper lub Rijekę. Jadąc przez Maribor i Krapinę, dociera się do Zagrzebia. Z Wiednia można też kierować się przez Bruck do Klagenfurtu, a dalej przez Ljubljanę do Rijeki. Podróżując do Chorwacji przez Czechy i Austrię, warto zatrzymać się w strefie wolnocłowej na granicy czesko-austriackiej koło miasta Znojmo, gdzie sklepy, hotele i kawiarnie zbudowano w formie bajkowych zamków, smoków czy samolotów. Ceny są tu naprawdę konkurencyjne. W Chorwacji niektóre przejazdy są płatne, np. autostrady. Dozwolona zawartość alkoholu we krwi od 20 sierpnia 2004 r. wynosi 0,0 promila (!), stosowanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe, podobnie jak jazda na motorze w kasku (przepisy zazwyczaj lekceważone). Wprowadzono zakaz używania telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu, zaleca się również jazdę z włączonymi światłami w dzień. Prędkość należy dostosować do warunków i pamiętać o jej ograniczeniach: 50 km/h na terenie

zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym, 100 km/h na drogach ekspresowych, 130 km/h na autostradach, 80 km/h dla samochodów z przyczepami lub dla samochodów kempingowych. • ]( \"http://bezdroza.pl\" )Podróż autokarem * *• Podróż pociągiem • Podróż samolotem * *• Droga morska • Przejazd do Dubrownika • *Winietki *

[

Chorwacja. W kraju lawendy i wina Prezentowane materiały pochodzą z przewodnika turystycznego po Chorwacji opublikowanego nakładem wydawnictwa Bezdroża. ]( \"http://bezdroza.pl\" )

[

Podróż autokarem Chorwacja ma doskonałe połączenia autokarowe ze Szwajcarią, Francją, Niemcami i Słowacją, Nie ma natomiast stałych połączeń autobusowych między Polską a Chorwacją). Jedynie w sezonie letnim można wykupi przejazdy w biurach podróży, które organizują wczasy w Chorwacji. Autobusy wyruszają wówczas ze wszystkich dużych miast Polski. Bilet na sam przejazd kosztuje zwykle ok. 200 PLN. • ]( \"http://bezdroza.pl\" )Powrót do strony głównej

[

Podróż pociągiem Do dziś Polacy nie doczekali się bezpośredniego połączenia kolejowego z Chorwacją. Dojazd pociągiem wymaga co najmniej jednej przesiadki w Budapeszcie lub w Wiedniu i trwa od 15 do 24 godzin. Z tego powodu bilet kolejowy jest droższy od autokarowego i od opłaty za przejazd samochodem. Można też dojechać pociągiem z innego miasta za granicą, ponieważ Chorwacja ma bezpośrednie przejazdy kolejowe ze Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Węgier, Włoch, Austrii, Szwajcarii, Niemiec, Serbii i Czarnogóry. Wszystkie informacje o rozkładzie jazdy dostępne są na stacjach PKP oraz w Internecie: ]( \"http://bezdroza.pl\" )www.pkp.pl. Jeden z najpopularniejszych europejskich rozkładów jazdy pociągów międzynarodowych znajdziemy na stronie: www.reiseauskunft.bahn.de.
Warto też porównać ceny biletów w firmach Inter Rail, Wasteels lub Euro Domino. Z powodu kosztów i czasu nie jest to jednak polecany środek transportu.

d3p1zfm

[

Podróż samolotem Polsk nie ma bezpośredniego, całorocznego połączenia lotniczego z Chorwacją. Przewoźnik, który lata w letnich miesiącach z Warszawy do Zagrzebia, to Croatia Airlines, Savska 41, informacja tel.: +385 8007777, 1 4819633, rezerwacja tel.: + 385 62777777, 1 4872727, ]( \"http://bezdroza.pl\" )www.croatiaairlines.hr.

Poza sezonem prowadzi regularne loty do Amsterdamu, Brukseli, Frankfurtu, Londynu, Monachium, Paryża, Pragi, Rzymu, Sarajewa, Skopje, Tel Awiwu, Wiednia i Zurychu, a stamtąd bez problemów można dostać się do Chorwacji. Ceny biletów na przelot na trasie Warszawa – Zagrzeb w dwie strony i z przesiadką są bardzo zróżnicowane – od 1900 PLN nawet do 4500 PLN.

d3p1zfm

Latem przeloty do Zagrzebia organizują również Polskie Linie Lotnicze LOT, które mają przedstawicielstwo w Zagrzebiu (Trg Bana J. Jelačića 2, tel.: +385 1 4837500, faks: 1 4837505). Cena biletu w obie strony z określoną datą powrotu wynosi ok. 1800 PLN, ale często mozna trafić na promocje i przeceny.
Rozkład lotów i ceny: www.lot.pl.

Przeloty do Zagrzebia oferują też liczne zagraniczne linie lotnicze, niestety z przesiadką w Pradze (Czech Airlines), we Frankfurcie lub Monachium (Lufthansa), w Wiedniu (Austrian) i w Mediolanie (Alitalia).

Oprócz samolotów rejsowych latem do Chorwacji latają także samoloty czarterowe (m.in. do Splitu). Przeloty organizują biura Scan Holiday i Neckerman. Wszystkie związane z tym informacje są dostępne w Internecie i w poszczególnych biurach. W ten sposób można też trafić na ciekawe promocje i zniżki cenowe.

d3p1zfm

Polecamy: samoloty.wp.pl

[

Droga morska Z samej Polski podróż drogą morską do Chorwacji jest niemożliwa, chyba że ktoś ma własną jednostkę pływającą i bardzo dużo czasu. Do Chorwacji można jednak dopłynąć z Włoch, łącząc zwiedzanie obu państw. Wybierając tę drogę podróży, warto rozejrzeć się w Internecie lub zasięgnąć informacji w biurach podróży obsługujących trasy w tym kierunku, firmy organizują promocje i przeceny biletów. Najpopularniejszą i największą linią obsługującą Chorwację jest Chorwacka Kompania Morska Jadrolinia. • ]( \"http://bezdroza.pl\" )Powrót do strony głównej

[

Przejazd do Dubrownika Udającym się w okolice Dubrownika polecić można przejazd przez Bośnię i Hercegowinę. Polaków wjeżdżających do tego kraju nie obowiązują wizy. Osoby udające się tranzytem na chorwackie wybrzeże granicę chorwacko-bośniacką przekroczą w Metkoviciu, skąd przez Mostar, niezwykle malowniczą doliną Neretwy, można dotrzeć nad morze. • ]( \"http://bezdroza.pl\" )Powrót do strony głównej

[

Winietki Przejeżdżając przez Czechy, Słowację, Austrię i Węgry praktycznie nie da się ominąć autostrad i dróg szybkiego ruchu. Są one płatne – należy kupić odpowiednią winietkę naklejaną na szybę. Są one dostępne na granicy, na poczcie oraz stacjach benzynowych za granicą kraju, ale np. w nocy w Austrii i na Słowacji stacje benzynowe i kioski mogą być zamknięte. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, najlepiej kupić je jeszcze w Polsce. Można to zrobić w najbliższym ośrodku Polskiego Związku Motorowego, Zarząd Główny, ul. Kazimierzowska 66, 02-518 Warszawa, tel.: 022 8499361, faks: 022 8481951, e-mail: office@pzm.pl, ]( \"http://bezdroza.pl\" )www.pzm.pl, www.pzmtravel.com.pl.

d3p1zfm

Podajemy ceny za winietki obowiązujące dla samochodów osobowych i pojazdów do 3,5 t (w tym kempingowych). Ceny uzależnione są od kategorii pojazdu i długości pobytu na terenie kraju. W Czechach cena za winietkę ważną rok (od 1 stycznia danego roku do 31 stycznia roku następnego) – 900 CZK (194,15 PLN), ważną 1 miesiąc (30 dni od czasu wystawienia) – 300 CZK (55,65 PLN), a za winietkę ważną 15 dni (15 kolejnych dni od daty wystawienia) – 200 CZK (40,45 PLN). Na winietce wpisuje się numer rejestracyjny pojazdu. Brak winietki karany jest mandatem wysokości 15 000 CZK, płatnym gotówką u policjanta.

Opłaty drogowe na Słowacji pobierane za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad wynoszą: winietka na cały rok (ważna rok kalendarzowy) – 1100 SKK (141,15 PLN), na 1 miesiąc (ważna 30 dni od daty wystawienia) – 300 SKK (48,15 PLN), 7 dni (ważna 7 kolejnych dni od daty wystawienia) – 150 SKK (28,65 PLN). Brak winietki również karany jest mandatem w wysokości jej podwójnej wartości, odpowiedniej dla kategorii danego pojazdu, należy dodać do niego koszt jej obowiązkowego wykupienia.

W Austrii winietki obowiązują na drogach: A1, A2, A3, A4, A6, A7, A8, A9, A10, A11, A12, A14, A21, A22, A23, A25, S2, S4, S5, S6, S16, S18, S31, S33, S35, S36. Wysokość opłat za przejazd autostradami i drogami ruchu szybkiego wynosi: winietkę ważną rok (od 1 grudnia poprzedniego roku do 31 stycznia roku następnego) – 72,60 EUR (296,95 PLN), ważną 2 miesiące (2 miesiące od dnia wystawienia) – 21,80 EUR (96,15 PLN), 10 dni (od godziny 0.00 dnia wystawienia do godziny 24.00 dnia ostatniego) – 7,60 EUR (39,65 PLN). Brak winietki na autostradzie lub drodze ruchu szybkiego karany jest mandatem w wysokości 215 EUR + koszt winietki.

d3p1zfm

Na terenie Węgier można korzystać z następujących autostrad: M0 (droga nr 2-2A-M3), 5 km, przejazd bezpłatny, M1 Budapeszt – Győr – Hegyeshalom, 148 km, przejazd płatny na podstawie winietek, M3 Budapeszt – Fűzesabony, 110 km, przejazd płatny – winietka, M5 Budapeszt – Kiskunfelegyhaza, 96 km, przejazd płatny – winietka, M7 Budapeszt – Balatonaliga, 90 km, przejazd płatny – winietka. Na terenie Bośni i Hercegowiny korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne. Przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu w Chorwacji jest płatny gotówką, najlepiej w HRK.

_ Źródło: Bezdroża _

d3p1zfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p1zfm