Trwa ładowanie...

Przywiózł z wakacji kilogram rafy koralowej. "Nie wiedział, że jest objęta ochroną"

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego dokonali niepokojącego odkrycia podczas kontroli bagażowej na Lotnisku Chopina w Warszawie. W walizce wracającego z wakacji turysty znaleziono dwa fragmenty rafy koralowej.
Share
Kontrola bagażu na lotnisku, zdjęcie ilustracyjne
Kontrola bagażu na lotnisku, zdjęcie ilustracyjne Źródło: 123RF
dnitw2y

Kilka dni temu funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego znaleźli w bagażu ok. 30-letniego podróżnego dwa fragmenty rafy koralowej. Nielegalna pamiątka z wakacji ważyła ponad kilogram.

Turysta za niewiedzę odpowie przed sądem

- Polak wracający z wakacji wyjaśnił, że kupił je w jednym ze sklepów na Malediwach. Nie wiedział, że koralowce rafotwórcze są objęte ochroną, a ich przywóz bez odpowiednich dokumentów jest zabroniony - mówiła Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka warszawskiej Izby Administracji Skarbowej.

dnitw2y

Przywiezione przez turystę do kraju okazy rafy koralowej zostały zatrzymane do czasu sprawy karnej. O wymiarze kary dla nieświadomego swoich czynów Polaka zadecydować ma wyrok sądu.

Koralowce są pod ochroną

- Rafy koralowe to jedne z najbogatszych ekosystemów występujących na ziemi. Destrukcyjna działalność człowieka, zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne, a także rozwój turystyki stanowią dla nich olbrzymie zagrożenie. Koralowce obumierają, a towarzyszące im ekosystemy również przestają istnieć - tłumaczy Pasieczyńska.

dnitw2y

Wybierając się na wakacje, warto pamiętać, że koralowce rafotwórcze objęte są ochroną. Traktuje o tym Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (konwencja waszyngtońska CITES).

Nowa rafa koralowa. Jest prawie dwukrotnie wyższa od Pałacu Kultury i Nauki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dnitw2y

Podziel się opinią

Share
dnitw2y
dnitw2y