Pustynia w Polsce? Nazywają ją "polską Saharą"
Ci, którzy szukają oryginalnych miejsc na mapie Polski, prędzej czy później natrafią na Pustynię Błędowską. Nie bez powodu nazywana jest "polską Saharą" – jest to bowiem największa pustynia w Europie, którą zdecydowanie warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli kochamy przyrodnicze ciekawostki!
25.11.2022 | aktual.: 01.12.2022 11:10
Pustynia Błędowska to oryginalna atrakcja turystyczna położona w Małopolsce, na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Olkuskiej. Liczy sobie niecałe 10 km długości i 4 km szerokości, a jej łączna powierzchnia wynosi ok. 33 km2.
Między legendą a nauką. Skąd Pustynia Błędowska wzięła się w Polsce?
Pustynia Błędowska rozciąga się od Dąbrowy Górniczej na zachodzie po gminę Klucze na wschodzie i stanowi największy w naszym kraju obszar lotnych piasków. Jej istnienie od lat wzbudzało zainteresowanie zarówno wśród miejscowych, jak i odkrywców nietypowych miejsc z całej Polski. Nic więc dziwnego, że wokół Pustyni Błędowskiej wyrosło wiele mitów. Jeden z nich głosi, że za jej powstaniem stoją miejscowe, rozgniewane… diabły. To właśnie one miały zasypać stworzone przez człowieka kopalnie i wyrobiska górnicze piaskiem znad Bałtyku.
Według naukowców, Pustynia Błędowska miała powstać w wyniku masowej wycinki lasów, która spowodowała zniszczenie wierzchnich warstw gleby i odsłonięcie luźnych piasków. I oto cała tajemnica "Polskiej Sahary"! Bez względu na to, jaka jest geneza powstania tej unikalnej atrakcji turystycznej, jedno jest pewne – jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.
Na Pustyni Błędowskiej warto zagościć, tym bardziej że bez problemu znajdziemy miejsce na nocleg w okolicznych miejscowościach. Zakwaterowania w pobliżu Pustyni Błędowskiej warto szukać online, na łamach Nocowanie.pl – największego polskiego portalu turystycznego.
Atrakcje Pustyni Błędowskiej. Co warto zobaczyć na miejscu?
Pustynia Błędowska to wyjątkowe miejsce, które od lat zachwycało miłośników przyrody. Jego niezwykłą scenerię docenili także filmowcy – to właśnie tu kręcono pustynne sceny do takich popularnych polskich filmów, jak chociażby "Faraon" czy "W pustyni i w puszczy". Jedną z największych atrakcji Pustyni Błędowskiej są bez wątpienia znajdujące się na jej terenie punkty widokowe. To właśnie z nich turyści mogą podziwiać unikalną, pustynną scenerię, wydmy oraz niską roślinność. Jeszcze na początku XX w. podobno możliwe było doświadczenie takich typowych dla pustyni zjawisk, jak chociażby fatamorgana oraz burze piaskowe.
Jednym z najbardziej znanych punktów widokowych na Pustyni Błędowskiej jest Róża Wiatrów w miejscowości Klucze. Znajduje się tam drewniana platforma o kształcie nawiązującym do swojej nazwy. Na platformie znajdują się altany piknikowe, ławeczki i inne udogodnienia, które pozwalają nie tylko podziwiać pustynne widoki, ale także zatrzymać się na posiłek i odpocząć. W sezonie wiosenno-letnim, odbywają się w tym miejscu liczne imprezy kulturalne, edukacyjne, sportowe i rekreacyjne. Przy Róży Wiatrów stacjonują także food trucki, które pozwalają turystom zaopatrzyć się w małe co nieco.
Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić podczas wizyty na Pustyni Błędowskiej, jest góra Czubatka w Kluczach. Wznosi się ona na wysokość 382 m n.p.m. i pozwala podziwiać pustynny krajobraz z innej, wyższej perspektywy.
Turyści chętnie odwiedzają to wzniesienie zwłaszcza przed zachodem słońca, który na pustyni prezentuje się naprawdę niesamowicie! Kolejnym punktem widokowym na Pustyni Błędowskiej jest Dąbrówka – góra wznosząca się w miejscowości Chechle. Jest ona nieco niższa od Czubatki, ale oferuje równie ciekawe widoki. Ponadto, obok wzniesienia znajdują się pozostałości schronu z czasów II wojny światowej, a także podstawa wieży obserwacyjnej.
Zobacz też: "Halo Polacy". Nie wytrzymali i wyprowadzili się z kraju. "Pamiętam wieczny stres życiem w Polsce"
Popularne szlaki turystyczne na Pustyni Błędowskiej
Pustynia Błędowska jest na tyle znaną i chętnie uczęszczaną przez turystów atrakcją przyrodniczą, że na jej terenie wytyczone zostały liczne szlaki turystyczne. Pozwalają one w wygodny i bezpieczny sposób dotrzeć do wszystkich najciekawszych miejsc na tych terenach. Co ciekawe, Pustynię Błędowską można zwiedzać nie tylko na piechotę, ale także rowerem i… konno.
Najpopularniejszą trasą jest szlak żółty, który biegnie od miejscowości Błędów do Kluczy. W okolicy przebiega także "Transjurajski Szlak Konny". Drugą, chętnie wybieraną trasą jest szlak czarny – ścieżka dydaktyczna oprowadzająca turystów po Ziemi Kluczewskiej. Liczy sobie 1,5 km i przebiega przez stawy Czerwony i Zielony, obrzeża Pustyni Błędowskiej, ostańce wapienne i górę Czubatkę.