Raj dla wędkarzy. W tych polskich jeziorach złowisz najlepsze okazy
Polska to prawdziwy raj dla wędkarzy. Na terenie naszego kraju znajdują się liczne jeziora, rzeki, stawy i inne zbiorniki wodne, w których żyją ryby różnych gatunków. Dzięki temu miłośnicy wędkowania mogą nie tylko przyjemnie spędzić czas nad wodą i zrelaksować się, ale także wrócić do domu z naprawdę pokaźnymi okazami.
Aby zwiększyć prawdopodobieństwo udanych połowów, warto dowiedzieć się, które polskie jeziora najbardziej obfitują w dorodne okazy ryb. Sprawdźmy to!
Jezioro Śniardwy - największe polskie jezioro
Śniardwy to jedno z najbardziej znanych polskich jezior. Jego sława wynika przede wszystkim z wielkości - cieszy się zaszczytnym mianem największego jeziora w Polsce. Zbiornik ten znajduje się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Sam w sobie jest stosunkowo płytki, sporo tam zatoczek, a dno jest kamieniste. W jego wodach żyją liczne ryby. Wędkarze mają szansę złowić np. szczupaki, okonie, leszcze, sandacze, węgorze i inne.
Jezioro Hańcza, czyli najgłębsze łowisko w Polsce
Kolejnym miejscem, które cieszy się sporym uznaniem wśród polskich wędkarzy, jest Jeziora Hańcza. Ten zbiornik wodny słynie przede wszystkim z tego, że to najgłębsze polskie jezioro. Według oficjalnych pomiarów ma 108 m głębokości. Hańcza cieszy się sporą popularnością wśród miłośników wędkowania, a jego odmęty zamieszkują liczne szczupaki i trocie jeziorowe. Wędkarzom często udaje się złowić okonie, sielawy, sieje, a także miętusy, które podobno osiągają w tym miejscu całkiem pokaźne rozmiary.
Jezioro Wigry - doskonałe łowisko w pobliżu Augustowa
Pośród lasów Puszczy Augustowskiej znajduje się inne, chętnie wybierane przez miłośników wędkowania jezioro. Mowa tu o Wigrach, których popularność jako łowiska wynika z bardzo prostego powodu. Mają ono bardzo urozmaiconą linię brzegową, co "kochają" ryby. Tworzą ją liczne wysepki, półwyspy, przesmyki i ujścia strumieni, a to pozytywnie wpływa na zróżnicowanie i rozmiary populacji w tym zbiorniku wodnym. Jezioro słynie z obecności gatunków takich jak m.in. szczupak, węgorz, sieja, sielawa, sandacz czy sum.
Jezioro Zegrzyńskie, czyli wędkarska stolica województwa mazowieckiego
Ogromną popularnością - zwłaszcza wśród wędkarzy z Warszawy i okolic - cieszy się Jezioro Zegrzyńskie. To nie tylko popularne miejsce wakacyjnego wypoczynku warszawiaków, ale także świetne miejsce do łowienia ryb. W przeciwieństwie do wymienionych powyżej jezior, jest sztucznym zbiornikiem wodnym, gdzie żyją liczne gatunki popularnych wśród pasjonatów wędkowania ryb. W jego wodach spotkać można m.in. sandacza, suma, szczupaka, okonia i miętusa, z których niektóre osiągają naprawdę imponujące rozmiary (największy złowiony w tym miejscu sum ważył ponoć 75 kg).
Jezioro Czorsztyńskie dla miłośników pstrąga
Kolejnym sztucznym zbiornikiem wodnym, nad który warto wybrać się z nadzieją złowienia pokaźnych okazów ryb jest Jezioro Czorsztyńskie. To rozległy akwen stworzony w celu ochrony przeciwpowodziowej Doliny Dunajca. Jezioro Czorsztyńskie jest znane nie tylko ze słynnej zapory wodnej w Nidzicy, ale także z możliwości udanych połowów. Według pasjonatów wędkowania, w tym miejscu można złowić liczne ryby z rodziny łososiowatych np. pstrągi, trocie i lipienie. W jego wodach nie brakuje także okoni, karasi, leszczy i linów.