Trwa ładowanie...

Regulacja w sprawie najmu krótkoterminowego. Może wpłynąć na ceny mieszkań

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wskazuje na potrzebę uregulowania kwestii najmu krótkoterminowego w Polsce. Zdaniem ekspertów, takie zmiany mogą przynieść korzystne efekty nie tylko dla rynku mieszkaniowego, ale i finansów publicznych.

Szykują się zmiany na rynku mieszkaniowym w Polsce Szykują się zmiany na rynku mieszkaniowym w Polsce Źródło: Adobe Stock, fot: ewg3D
d2ru4z7
d2ru4z7

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zadeklarowała, że polski rząd przygotowuje regulacje dotyczące wynajmu krótkoterminowego mieszkań.

Jej zdaniem, część nieruchomości, które mogłyby być dostępne do długoterminowego najmu, jest przeznaczana na cele "a la hotelowe", co w efekcie wpływa na wzrost stawek wynajmu długoterminowego.

- Mieszkania, które mogłyby służyć do normalnego życia, są wyciągane z rynku na usługi a la hotelowe. Jaki jest efekt? Ceny wynajmu długoterminowego rosną. Zmieńmy to. Po pierwsze, wprowadźmy rejestr lokali, które są wykorzystywane na Airbnb po to, żeby wyciągnąć je z szarej strefy. Po drugie, system podatkowy powinien zniechęcać do najmu krótkoterminowego, bo teraz niestety tak nie jest - przekazała Pełczyńska-Nałęcz w nagraniu opublikowanym na portalu X.

Unijne regulacje wsparciem dla lokalnych działań

Ekonomistka dr Dorota Tokarska z Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odniosła się w rozmowie z PAP do działań związanych z uregulowaniem wynajmu krótkoterminowego. Zwróciła uwagę, że Komisja Europejska od listopada 2022 r. pracuje nad przejrzystością w tym zakresie, co ma na celu wsparcie lokalnych władz w promowaniu zrównoważonej turystyki.

d2ru4z7

- Konsekwencją było przyjęcie w listopadzie 2023 r. porozumienia w sprawie propozycji, które mają zapewnić: rejestrację gospodarzy, większe bezpieczeństwo dla użytkowników, udostępnianie danych. W lutym br. przyjęto przepisy dotyczące wynajmu krótkoterminowego i teraz wszystkie kraje Unii Europejskiej mają dwa lata na ich wdrożenie – podkreśliła dr Tokarska.

Korzyści płynące z opodatkowania wynajmu krótkoterminowego

Według ekonomistki, wprowadzenie rejestru i systemu podatkowego dla lokali wynajmowanych na krótki termin przyczyni się do likwidacji tzw. luki podatkowej.

Rząd pracuje nad regulacjami w sprawie najmu krótkoterminowego Licencjodawca
Rząd pracuje nad regulacjami w sprawie najmu krótkoterminowego Źródło: Licencjodawca

- Rejestracja lokali do wynajęcia zapewni likwidację luki podatkowej– zaznaczyła dr Tokarska. Przypomniała również, że aktualna stawka ryczałtowego podatku od przychodów z najmu wynosi 8,5 proc. Ekspertka zauważyła, że główną obawą właścicieli mieszkań przed wynajmem na długi termin są czynniki ryzyka, takie jak prawa najemców i ryzyko kredytowe, jednak wynajem krótkoterminowy nie pozostaje bez wpływu na ceny wynajmu długoterminowego.

d2ru4z7

Regulacje odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych

Ekonomistka zwróciła uwagę, że regulacje w obszarze wynajmu krótkoterminowego są szczególnie istotne z perspektywy społeczności lokalnych. Za konieczność uznaje wprowadzenie możliwości regulacji przez samorządy i wspólnoty mieszkaniowe.

Dr Tokarska podkreśliła, że władze lokalne, mając do dyspozycji precyzyjne dane, będą mogły podejmować trafniejsze decyzje dotyczące nadzoru nad najmem na ich terenie, dostosowując się do potrzeb turystów, jak również do oczekiwań stałych mieszkańców.

- Z drugiej strony to zwykli mieszkańcy – którym zależy na ciszy i spokoju w miejscu zamieszkania. Co chwilę mają do czynienia w bloku z innymi wynajmującymi, a nie rzadko urządzającymi co wieczór imprezy – zauważyła Tokarska.

d2ru4z7

Stabilizacja rynku po wojnie w Ukrainie

Ekonomistka odniosła się także do obecnej sytuacji na rynku nieruchomości. Jak wskazała, po wybuchu wojny na Ukrainie rynek najmu zyskał pewną stabilizację, a wzrost cen najmu – wynoszący od 0,5 do 6 proc. rdr, w zależności od regionu – utrzymuje się na jednolitym poziomie.

Nowe regulacje mają zapewnić mieszkańcom spokojniejsze życie Getty Images
Nowe regulacje mają zapewnić mieszkańcom spokojniejsze życie Źródło: Getty Images, fot: ewg3D

- Zaś wzrost cen mieszkań bądź domów na rynku kupna-sprzedaży w wysokości 24 proc. nie jest kompletnie związany z rynkiem najmu krótkoterminowego, tylko z tym, co dzieje się w obszarze kredytów hipotecznych. Wzrosty są skokowe - związane w zeszłym roku z kredytem 2 proc., z kolei w tym roku z oczekiwaniem na kredyt 0 proc. – podkreśliła dr Tokarska w rozmowie z PAP.

d2ru4z7

Braki mieszkaniowe w Polsce

Mimo wzrostów cen, dr Tokarska zauważyła, że w Polsce nadal brakuje około miliona mieszkań, choć obecnie liczba mieszkań przewyższa liczbę gospodarstw domowych o ponad milion jednostek.

Czyli tak naprawdę około dwóch milionów mieszkań na polskim rynku nieruchomości to są mieszkania, które zostały kupione pod wynajem – wyjaśniła ekspertka. Dodała, że wprowadzenie przepisów regulujących wynajem krótkoterminowy skutecznie wpłynie na zwiększenie liczby mieszkań dostępnych na rynku kupna-sprzedaży, co może prowadzić do stabilizacji cen na rynku nieruchomości.

d2ru4z7

Wprowadzenie regulacji w sprawie najmu krótkoterminowego może przynieść wymierne efekty w postaci spadku cen mieszkań i poprawy sytuacji mieszkaniowej w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ru4z7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ru4z7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj