Trwa ładowanie...
ycipk-30aloq

Rekordowy rok w turystyce. Tak dobrze nie było jeszcze nigdy

Rok 2017 przejdzie do historii. Według danych Światowej Organizacji Turystyki, w poprzednich 12 miesiącach w podróż udało się ponad 1,3 mld osób. Wszystko wskazuje na to, że obecny rok będzie jeszcze lepszy, choć trudno będzie przebić barierę 1,5 mld urlopowiczów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W 2017 r. liczba turystów przybywających do Europy z pozostałych kontynentów wyniosła 671 mln
W 2017 r. liczba turystów przybywających do Europy z pozostałych kontynentów wyniosła 671 mln (Shutterstock.com, Fot: Zarya Maxim Alexandrovich)
ycipk-30aloq

Z najnowszego raportu opublikowanego przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO) wynika, że w 2017 r. ruch turystyczny wzrósł o 7 proc. w porównaniu do 2016 r., a liczba turystów, którzy wykupili co najmniej jeden nocleg w odwiedzanym przez siebie miejscu, wyniosła 1,322 mld. I choć statystyki co roku są lepsze, był to największy skok od 7 lat (zazwyczaj wynosi ok. 4 proc.). W ocenie autorów raportu tak dobry wynik jest efektem dobrej sytuacji gospodarczej na świecie i większego popytu na wycieczki.

W 2017 r. liczba turystów przybywających do Europy z pozostałych kontynentów wyniosła 671 mln, co oznacza 8-proc. wzrost. To bardzo dużo jak na tak dojrzały i ustabilizowany rynek - uważają eksperci UNWTO. Największy ruch turystyczny, większy o 13 proc., odnotowano w krajach Europy Południowej. W Europie Zachodniej wyniósł on 7 proc. więcej, a w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Północnej - 5 proc.

Zobacz też: Santorini chce gościć mniej turystów

ycipk-30aloq

W przypadku Azji i Pacyfiku liczba turystów wyniosła 324 mln, co oznacza wzrost na poziomie 6 proc. W Azji Południowej ruch turystyczny wzrósł o 10 proc., w Azji Południowo-Wschodniej 8 proc., a Oceania uzyskała 7-proc. wzrost.

Amerykę Północną, Środkową i Południową odwiedziło 207 mln podróżnych, czyli o 3 proc. więcej niż w 2016 r. Należy podkreślić, że na ten wynik zapracowały kraje południowe, cieszące się 7-proc. wzrostem odwiedzin (do Stanów Zjednoczone i Kanady przyjechało jedynie o 2 proc. więcej osób). 4-proc. wzrostem zamknęły ubiegły rok Ameryka Środkowej i Karaiby.

Z danych UNWTO wynika, że w Afryce liczba turystów ogólnie wzrosła o 8 proc., choć powody do zadowolenia mają głównie państwa położone na północy (liczba przyjazdów wzrosła o 13 proc.). Jaki wynik wypracował Bliski Wschód? Odwiedziło go 58 mln turystów, o 5 proc. więcej niż w 2016 r.

ycipk-30aloq

Autorzy raportu podkreślają, że statystyki dotyczące Afryki i Bliskiego Wschodu nie są dokładne. Obszerniejsze i bardziej szczegółowe podsumowanie 2017 r. w tym obszarze świata zostanie opublikowane w kwietniowym wydaniu "Światowego barometru turystycznego". Według szacunków UNWTO wzrost ruchu turystycznego w 2018 r. wyniesie 4-5 proc.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-30aloq

ycipk-30aloq
ycipk-30aloq