Rewolucja na Krupówkach. Czekano na to latami
Krupówki to jeden z najbardziej kontrowersyjnych deptaków w Polsce. Przyciąga tłumy turystów, choć wśród wielu osób nie cieszy się najlepszą opinią. Główne zarzuty to tandetne atrakcje, stragany z kiczem i przede wszystkim bardzo niespójna architektura - obok zabytkowych budynków powstają nowoczesne budowle, które nie pasują do Zakopanego. Jest jednak szansa na zmianę.
Zakopane czeka prawdziwa rewolucja. Jak informuje "Gazeta Krakowska", zakopiańskie Krupówki zostaną wpisane do rejestru zabytków. Będą więc podlegać ochronie konserwatora, który może nie zgodzić się na powstanie kolejnych architektonicznych koszmarków.
Krupówki pod ochroną konserwatora zabytków
- Pojawiły się sygnały, że są wielkie zakusy inwestorów co do tego obszaru miasta. W związku z tym podjęliśmy kroki, które podpowiadali nam konserwatorzy zabytków, by uchronić miasto przed wielką, niekontrolowaną zabudową – mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, cytowany przez "Gazetę Krakowską".
Proces wpisu, który rozpoczął Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie, jest obecnie na wstępnym etapie. Szacuje się, że może potrwać ok. trzech lat. Dobra wiadomość jest taka, że samo wszczęcie postępowania uruchomiło ochronę tego obszaru.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
- Dzięki temu, że obszar ten będzie wpisany do rejestru zabytków, szklane kamienice, jakie powstawały w ostatnich latach, nie będą mogły już powstać. Po wpisie konserwator nie będzie mógł co prawda zabronić wybudowanie budynku, ale będzie miał wpływ na jego wygląd i formę – mówi Paweł Dziuban, kierownik nowotarskiej delegatury urzędu ochrony zabytków.
Warto przypomnieć, że w 2016 roku władze Zakopanego wprowadziły przepisy, które miały uporządkować chaos na Krupówkach. W tym celu słynny deptak wszedł w skład obszaru tzw. parku kulturowego, a uchwała powołująca ów park reguluje kwestie szyldów reklamowych czy handlu na tej ulicy.
Nowy wpis do rejestru zabytków dotyczy obszaru ulicy Krupówki, części ulicy Kościuszki, części ul. Nowotarskiej, ul. Zborowskiego, części ul. Ogrodowej i Zaruskiego ul. Gen. Galicy, Placu Niepodległości, ul. Weteranów Wojny, ul. Staszica i części ul. Piłsudskiego.
Źródło: "Gazeta Krakowska"